KAYIP DÜŞLER
 • MustafaMızrak
  • Mustafa Mızrak
  • mustafamizrak33@hotmail.com
  • 20 Ocak 2020 - 18:57:27

Tüm maddi varlığımızı yitirebiliriz ama güven öyle değil. Eğer sağlam temeller üzerine inşa edilmiş bir güvene sahip isek ve güvenimizi nasıl koruyup geliştireceğimizi biliyorsak hiçbir durum, hiçbir güç kendimize saygımızı ve öz değerimizi yok edemez. Kaldı ki tüm maddi kayıplarımızı da güvenimiz sayesinde yeniden elde edebiliriz.

Güvensizlik sorunu, öyle çözülemeyecek derecede büyük bir problem değil. Çünkü insanlar doğuştan güvenli ya da güvensiz olarak doğmazlar. Hiçbir bebek için güvenli ya da güvensiz bebek demeyiz. Birey; bebeklik; çocukluk ve ergenlik çağlarında; aile, arkadaş, çevre gibi etmenlerin etkisiyle güven sahibi ya da kendine güvensiz birine dönüşür. Neyse ki güven; öğrenilebilir ve geliştirilebilir bir özelliktir.

İnsanlara güvenmiyorsan hayatının dönüm noktalarında karara vermen gerekirken öylece donakalır ve doğal olarak istemediğin sonuçlarla karşılaşırsın

İnsanlar sana saygı duymazlar

Fikirlerine değer vermezler

Sosyal hayatında çok iyi bağlantılar, arkadaşlıklar kuramazsın

Güvensizlik beraberinde korkak olmayı getirdiğinden pısırık ve ezik biri olursun

Yöneten değil, yönetilen olursun

Hayatının gidişatını başkaları belirler.

İlişkilerin en büyük düşmanı, şüphe, güvensizlik korkusudur. Hepsi birbirini tetikler. Güvensizlik yaşamaya başladığınız an, kaybetme korkusu duymaya başlarsınız. Bunu duymaya başladığınızda da şüphe devreye girer. Sonra bir bakarsınız ki, kısır döngü içindesiniz. Çünkü kaybetmemek adına yaptığınız her şey, sizi bitişe doğru bir adım daha yaklaştırır. İşte bu olumsuz duygulardan kurtulmanın yolları…

Güvensizlik, kişinin kendisine ya da başkasına güven duymama halidir. Sen

 

Güvensizlik bir m sırasında ortaya çıkan korku, şüphe, insanlara ve dünyaya güvensizlik şeklindeki geçici bir tablo olabileceği gibi, süreğen bir kişilik özelliği ya da psikiyatrik bir hastalık tablosu olarak da tanımlanıyor.

Kişinin arkadaşı tarafından aldatılması ya da birileri tarafından dolandırılması insanlara güvenmesini zorlaştırıyor olabilir.

Verdiği bilgileri kendisine karşı kullanacakları düşüncesiyle diğer insanlara güvenmeme,

Sıradan olayların altında suçlayıcı ya da tehditkar mesajlar arama,

Kindarlık,

Yapılan eleştirilere öfkeli ve saldırgan şekilde karşılık verme,

Eşinin sadakatsizliğine ilişkin gerçek dışı şüpheler .Tüm bunlar başkalarına güvenmemenin başlıca nedenleri arasındadır.

İnsanları sevmek, gerektiği kadar güvenmek toplum yaşamında olmazsa olmazlardandır.

 

Sevgiyle kalın. Ve her şeyden önce birbirinizi candan sevin. Çünkü sevgi birçok kötülüğü örter.

 • Etiketler
 • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz