Agropark, 800 kişiyi istihdam edecek!
Agropark, 800 kişiyi istihdam edecek!

Mersin’de kurulacak olan Türkiye’nin ilk Agropark’ı hakkında konuşan Agropark Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, başlangıçta 70 adet firmaya tahsis gerçekleştirilebileceklerini ifade ederek, “Mart ayı gibi talepleri toplamaya başlamayı düşünüyoruz. Bugüne kadar tohum, nano teknoloji, gıda teknolojileri alanında faaliyet gösteren firmalardan talep geldi. Altyapı ve binalar tamamlandıktan sonra 750-800 arasında kişiye istihdam sağlanacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Haber-Sevcan AKGÜL

Türkiye tarımı adına çok önemli başarılara imza atılacağına inandığını ifade eden Mersin Agropark Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, RİS Mersin ile birlikte 2008 yılında başlayan serüvenin 2018 yılında tamamlandığını kaydetti. Mersin Agropark fikri nasıl ortaya çıktığı hakkında bilgi veren Çakır, “Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde yürütülen RİS Mersin Projesi kapsamında 2008 yılında kentimizin öncelikli sektörlerini tarım, turizm ve lojistik olarak belirledik. Her 3 sektör için de birer platform kuruldu ve çalışmalar başladı. Tarım Platformu’nda Mersin ve Türkiye tarımı için neler yapılabileceği tartışıldı. Bu tartışmalarda herkes, tarımda teknolojiyi geliştirip daha modern sistemlerle üretim yaparak daha sağlıklı, katma değeri yüksek ürünler üretip verimliliği artırarak daha uzak pazarlara ürün gönderilmesi gerekliliği konusunda görüş birliğine varmıştı. Bun yapabilmek için dünya Amerika’daki Silikon Vadisi ya da Hollanda’daki FoodValley (Gıda Vadisi) gibi teknoloji merkezleriyle büyüme göstermişti. Biz de bu noktadan hareketle araştırmacılarımızla girişimcilerimizin bir araya gelebileceği, tarım ve gıda merkezi oluşturmak istedik. Türkiye genelinde tarım ve gıda alanında duayen isimleri bir araya getirip ortak akıl toplantıları gerçekleştirdik. Bu toplantılarda tarım ve gıda alanında böyle bir çalışmanın ihtiyaç olduğu belirlenip, kurulması için en uygun alan olarak gerek tarımsal potansiyeli gerekse uluslararası limanının bulunması gerekçesiyle Mersin gösterildi. Ardından da çalışmalar başladı” dedi.

“ELBİRLİĞİYLE HAREKET EDİLDİ”

10 yıl devam eden çalışmaların ardından sonuca ulaştıklarını sözlerine ekleyen Çakır, “28 Kasım 2018’de kısaca Mersin Agropark olarak tanımladığımız, Mersin Agropark Tarım ve Gıda İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu ve İşleticiliği AŞ’yi kurduk. Yine geçen yılın sonunda Tarsus’un Ali Fakı ve Reşadiye mahallelerinde 800 dekara yakın alan Mersin Agropark kurulumu için tahsis edildi. Kabaca bu alan içinde tohum ıslahı, nano teknolojiye doku kültüründen ürün geliştirmeye kadar her türlü çalışmanın yürütülebileceği laboratuarların kurulacağını, yine ofislerin, sosyal tesislerin yapılacağını söyleyebilirim. Ancak daha da önemlisi, kentimiz ve ülkemiz adına böylesi önemli bir çalışmanın Mersin’e kazandırılması adına elbirliğiyle hareket edilmiş olması. Ortak hedef çerçevesinde birlikte hareket ederek sonuç alınması. Bu anlamda kurulan yönetici şirketin ortakları arasında da tüm sektör temsilcilerinin görev almasına özen gösterildi. Şirket ortakları arasında MTSO’nun yanı sıra; Tarım ve Orman Bakanlığı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz İhracatçı Birlikleri, Mersin Üniversitesi, Çukurova Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası, Tarsus Ticaret Borsası, Tarsus Belediyesi, Erdemli Belediyesi, Bitki Islahçıları Alt Birliği ve Tarsus Üniversitesi bulunuyor” ifadelerini kullandı.

“ÇALIŞMALAR BÜTÜN OLARAK ELE ALINACAK”

Agropark’ın özelliklerinden söz eden Çakır, “Agropark’ın çalışma alanları; tohum geliştirme, bitki ıslahı, sanayiye yönelik ürün gelişimi, biyotik ve abiyotik koşullara dayanıklı çeşit ve anaç ıslahı, yetiştiricilikte inovatif yöntemlerin geliştirilmesi, ana başlıklarında toplanabilir. Burada yalnızca üretim planlanmayacak. Yeni inovatif ambalaj malzemelerinin geliştirilmesi noktasında da çalışmalar yürütülecek. Çalışmalar bütün olarak ele alınacak. Günümüzün en ciddi sorunlarından bir tanesi de kalıntı. Bu sorunun çözümü adına mevcut kimyasallara alternatif, sürdürülebilir, doğal kaynaklı kimyasalların kullanım potansiyeli araştırılıp geliştirilecek. Doğal ve sürdürülebilir kaynaklı muhafaza metotları geliştirilecek. Ulaşım ve depolama için simülasyon çalışmaları yapılacak. Soğuk hava depoları için yalıtım malzemeleri geliştirilecek. Kısacası üretimin tüm aşamalarını kapsayacak, her alanda teknolojiden yararlanılmasına katkı sunacak çalışmalar yürütülecek” diye konuştu.

 

“750- 800 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK”

Başlangıçta 70 adet firmaya tahsis gerçekleştirilebileceklerine dikkat çeken Çakır, şu ifadeleri kullandı: “2020 yılının Mart ayı gibi talepleri toplamaya başlamayı düşünüyoruz. Bugüne kadar tohum, nano teknoloji, gıda teknolojileri alanında faaliyet gösteren firmalardan talep geldi. Altyapı ve binalar tamamlandıktan sonra 750- 800 arasında kişiye istihdam sağlanacağını tahmin ediyoruz. Tarım, ülkeler için stratejik sektörler arasında yer alır. Kontrol altına alınıp geliştirilmesi korunması gerekir. Bu bağlamda kurduğumuz Mersin Agropark sadece bölgeye değil tüm ülkemizin tarım ve gıda sanayisine hizmet edecektir. Hedef,  tarım ve gıda alanında sektördeki tüm araştırmacılarla girişimcileri bir araya getirerek ortak sinerji oluşturmak. Bu sinerjiyle verimliliği ve katma değeri yüksek, sağlıklı ürünler üretilmesini sağlayıp, dışa bağımlılığımızı ortadan kaldırmak. Güçlü olduğumuz tarımsal avantajımızı, tarımsal teknoloji ve katma değeri yüksek ürün ihracatıyla ülkemiz için önemli bir gelire dönüştürmek.”

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz