Ali Tezel Mersin’e geliyor!
Ali Tezel Mersin’e geliyor!

Mersin Büyükşehir Belediyesi (MBB) Kariyer Merkezi, firma yöneticilerine bordrolama eğitimi verdi. Eğitimde konuşan MBB Kariyer Merkezi Müdürü Serkan Özada, 12 Mart tarihinde ‘4.0 İstihdam Teşvikleri’ etkinliği kapsamında Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel’i Mersin’e getirecekleri müjdesini verdi.  

Haber-Gencay OLCAN

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi ev sahipliğinde, Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKİB) ve Girişimci İnsan Kaynakları Derneği (GİDERİK) işbirliğinde firma yöneticilerine bordrolama eğitimi verildi. AKİB Toplantı Salonu’nda gerçekleşen eğitime Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Rıza Özdemir, MBB Kariyer Merkezi Müdürü ve GİDERİK Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Özada ve firma yöneticileri katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren MBB Kariyer Merkezi Müdürü Serkan Özada, “Bugün uzun zamandan beri aslında planladığımız bir etkinliğin sonucuydu bu eğitim. Bildiğiniz üzere Eylül 2019 tarihinde Sayın Başkanımız Vahap Seçer’in en büyük projelerinden bir tanesi olan Kariyer Merkezi projesi gerçekleşti. Biz hemen bir çalıştay gerçekleştirdik amacımız şuydu; Biz Kariyer Merkezi’ni kurarken iş gücü piyasası neler ve bizden beklentiler neler? Bu konuyla ilgili bir çalışma yaptık. Kasım ayında Türkiye’nin en büyük zirvelerinden bir tanesinin gerçekleştirdik. Ocak ayından itibaren de işverenlerle etkinliklerimizi nasıl planlarız? Konusunda çalışmalar yaptık ve sizlere bir soru sorduk. Hangi eğitimi düzenleyelim? Diye. Sizlerden bize en fazla bordrolama eğitimi ile ilgili geri dönüşler aldık bugün de sizlerle bu vesileyle bir aradayız” dedi.

“CV’LERİ DİJİTALE TAŞIDIK”

Kariyer Merkezi olarak iş arayanlara, öğrencilere ve işverenlere yönelik profesyonel hizmetlerinin devam ettiğini sözlerine ekleyen Özada, “Bizler kariyer merkezi vasıtasıyla neler yaptık? Öncelikle bir dijital sistemi ortaya koyduk. Bundan önce Mersin Büyükşehir Belediyesinde başvuru yapmak isteyen arkadaşların CV’leri manüel ortamda alınırdı ama biz bunu dijitale taşıdık. İkinci ve çok önem verdiğim organizasyonumuzda Mersin Büyükşehir Belediyesinde staj yapma zorunluluğu olan arkadaşlarımız için yine manüel sistemle ilgili bir çalışma yaptık” ifadelerini kullandı.

“AMACIMIZ TÜRKİYE’NİN ÖNDE GELEN ETKİNLİKLERİNİ YAPMAK”

Üniversite öğrencilerin online staj başvurusu yapabildiği bir modül gerçekleştirdiklerini kaydeden Özada, “İki evre daha düşünüyoruz onların da birincisi şu; özel sektörde staj yapmak isteyen üniversite öğrencilerinde başvurularını çevrimiçi taşımak ve bunu adapte etmek. Özel sektörden alacağımız talep doğrultusunda özel sektöründe stajyer ihtiyacını karşılama yoluna gideceğiz. Bununla birlikte online iş başvurusu kısmını gerçekleştirmek istiyoruz çünkü bugün belediyemizde başvuruların bir çoğu belediye birimine yapılmakta ve biz bunları tek bir havuza aktarıp online platforma taşımak istiyoruz. Bugün de işgücü piyasası koordinasyon kurulu çok yakın bir zamanda kurmuştuk ve onlarla yaptığımız çalışmalar dolayısıyla iş arayanların ve işgücü piyasası arz-taleplerini bir araya getirdiğimiz bire kurum bu. Dört üniversite var bununla birlikte ticaret odamız var, ticaret borsamız var, esnaf odamız gibi birçok kuruluşumuzun oluşturduğu bir koordinasyon kuruldu. Amacımız da şu, insan kaynakları alanında üniversitelerle ve diğer kuruluşların işbirliğiyle Türkiye’nin önde gelen etkinliklerini yapmak. Bütün amacımız bu olacaktır. Bu kuruluş çerçevesinde dört ana dokuya değinmek istedik. Bir çalışma çerçevesi belirledik. Bunlardan birincisi staj başvurularını nasıl yaparız? Hem kamuda hem özel de, ikincisi; kurumlar arası işbirliğiyle mesleki eğitim kurslarına nasıl gireriz? falan onlardan hiç bahsetmiyorum çünkü Mersin Büyükşehir Belediyesinin kendi inisiyatifiyle yapmış olduğu kurslardan hiç bahsetmiyorum. Bunları zaten yapıyoruz” diye konuştu.

“KURUM VER KURULUŞLARA BİR YOL GÖSTERMEK İSTİYORUZ”

“Bizim hedefimiz diğer kurum ve kuruluşlarla nasıl bir proje gerçekleştirebiliriz?” diyen Özada, sözlerine şöyle devam etti: “Bu sorunun cevabını arıyoruz. Diğer bir üzerinde durduğumuz nokta, yatırımlar. Baktığımız zaman Çukurova Kalkınma Ajansı, KOSGEB, İŞKUR, SGK gibi birçok kurum ve kuruluşların dataları var ama bu datalar kendileri arasında. İŞKUR kendi bilgilerini paylaşıyor, Serbest Bölge yatırımlarla ilgili bir şey olacaksa bunu deklare etmek istiyor. Bizim de amacımız şu, bunların tamamını bir araya getirmek ve bu bölgede yatırım yapmak isteyen kurum ver kuruluşlara bir yol göstermek istiyoruz. En azından Mersin’e veya bu bölgeye yatırım yapmak isteyen kuruluşlarda geldikleri zaman neden buraya yatırım yapmaları gerektiğinin cevabını vermek istiyoruz.”

“İŞ HUKUKUYLA İLGİLİ BİR ÇALIŞMA YAPTIK”

İşveren eğitimleri hakkında da değerlendirmede bulunan Özada, “Daha önce bildiğimiz üzere sizinle kişisel verilerin korunmasıyla ilgili bir çalışma yaptık, iş hukukuyla ilgili bir çalışma yaptık, bugün de burada hocamızın eşliğinde bordrolamayla ilgili çalışmamızı yapacağız. Burada asıl olan şu; Biz Kariyer Merkezi olarak sizlere şu mesajı vermek istiyoruz; sizlerin ihtiyacı neler? Biz bunları çok iyi tespit etmemiz lazım ve bu tespite istinaden sizlere eğitim düzenlemek istiyoruz. Burada önemli olan nokta sizlersiniz. Burada Kariyere Merkezinin önemli olan ana noktası, ana hedef noktası sizlerin beklentileri olmuştur” diye söyledi.

ALİ TEZEL MERSİN’E GELİYOR

12 Mart tarihinde Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi ev sahipliğinde, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ve GİDERİK işbirliğinde yapılacak olan ‘4.0 İstihdam Teşvikleri’ etkinliğinin müjdesini veren Özada, “Üç tane programımız ve konumuz var. Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel’i getirtiyoruz 12 Mart’ta. Bunu söylememdeki sebep şuydu; Siz bordrolama eğitimine katılma isteğinizi belirttiniz. İlk başvuruları da buradaki arkadaşlarımız yapsın istedim. Çok kısıtlı kontenjanımız olacak. Ali Tezel’in yanında İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik alanındaki değişikleri göreceğiz. Bunun dışlında Serdar Aday istihdam teşvikleri konusunda çok büyük bir kuruluşun sahibi. Kendisi de istihdam teşvikleri konusunda tamamlayıcı bir eğitim verecek. Ve üçüncü oturumda da Ali Tezel’e soru sor etkinliği yapacağız. Bu etkinliği kurgularken de konuşmalar birer saat olacak. Son oturumda soru sor etkinliğinde yine aynı şekilde olacak” ifadelerini kullandı.

“HER FİRMANIN YUVARLAK BİR MASASI OLACAK”

Nisan ayında yapılacak olan etkinliklerinden de söz eden Özada, “Nisan ayı turizmin açıldığı bir mevsim. Bu konuda istihdamla ilgili turizm alanında çalışan firmalarımız bir alımlara giriyorlar stajyer alımları vs gibi. Kongre ve Sergi Sarayımızda turizm sektöründe yer alan firmalarımıza yuvarlak masa açtırmak. Amacımız, stant açın, CV’ler verilsin değil. Yuvarlak masadan kastımız bu aslında. Her firmanın yuvarlak bir masası olacak. Her turizmin firması, kendi çerçevesinde dört üniversite öğrencisi, dört iş arayan olarak bilgilendirme yapacağız. Bizim en büyük eksikliklerimizden biri bu. Kamuoyu veya iş arayanlarımız, öğrencilerimiz firmaların iş alımlarını ve metotlarını bilmiyor. Organize sanayi bölgesindeki firmaların yerini bilmiyor. Turizm sektöründen başlayarak, organize sanayi bölgesinde eleman buluşması, bunun yanında perakende alımlarının yoğun olduğu dönemde iş arayanlarla ve öğrencilerle perakendecileri buluşturmak. Hedefimiz bir yandan iş olanaklarını, portföyümüzü göstermek, iş birliği yaratmak ve Mersin ilinde kurumsallaşmış organizasyonlar yapmak” diye konuştu.

ÖZDEMİR: “SERKAN BEY, BU İŞİN BAŞINDA GÜZEL PROJELER GELİŞTİRİYOR”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Rıza Özdemir ise yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Öncelikle Sayın Başkanımızın sevgi ve selamlarını sunuyorum. Serkan Bey bir müjde verdi sevinme sesleriniz geldi. Biz Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak sadece salonda değil Mersin’de o sesleri duymak istiyoruz. Başkanımızın üstünde durduğu konulardan birisi kariyer merkeziydi, görev başlar başlamaz ilk olarak bu alana yöneldik. Serkan Bey gibi konusunda uzman, özel sektörü tanıyan, İŞKUR’da işsizliğin ne olduğunu bilen ve müracaatları yakından takip eden bir arkadaşımız da bu işin başında güzel projeler geliştiriyor. Bu gelişmeleri yaparken STK’ların, derneklerin, odaların, vatandaşın her türlü iş birliğine kurumumuz açık zaten.  Bunu da devam ettireceğiz her alanda. Sadece kariyer merkezi alanında söylemiyorum. Biz bir alt yapı veya üst yapı yaparken bile buradaki vatandaşlarımızla işbirliğine her zaman hazırız. Güzel bir eğitim olsun istiyoruz, umarım sizlere de faydalı olur. Dışlarda tanıştığım kadarıyla birçok büyük firmanın profesyonel yöneticileri burada. İnşallah bu eğitimde hayırlı olur. Eğitime geçelim, uzun uzun vaktinizi almayalım. Başarılar diliyorum.” Yapılan konuşmaların ardından İş ve SGK Uzmanı Öznur Gür tarafından Bordro ve Bordro Uygulamaları Eğitimi verildi.

 

4.0 İstihdam Teşvikleri etkinliği başvuru için: www.akademik.giderik.com

  • Etiketler
  • Yorumla

Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz