Aydın: “Türkiye’nin en büyük ilk 50 ihracatçısıyız”
Aydın: “Türkiye’nin en büyük ilk 50 ihracatçısıyız”

Türkiye’de 100’den fazla ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Hayat Kimya Global Kağıt Direktörü Lütfi Aydın, “Güçlü ihracat performansımızla, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıkladığı en büyük ihracatçılar listesinde son 3 yıldır üst üste Türkiye’nin en büyük ilk 50 ihracatçısı arasında yer alıyoruz. Güncel verilere göre Türkiye’nin en büyük 41. ihracatçısı konumundayız.  Mersin tesisimizden 2015 yılından beri 20 farklı ülkeye ihracat yapıyoruz” dedi.

Haber-Sevcan AKGÜL

Hayat Kimya’nın kuruluş sürecini ve bugün gelinen noktadaki faaliyet alanları hakkında gazetecilere konuşan Hayat Kimya Global Kağıt Direktörü Lütfi Aydın, “Hayat Kimya olarak, Türkiye’de doğan Bingo, Molfix, Molped, Papia ve Familia gibi globalleşen 14 markamızı bugün 100’den fazla ülkede milyonlarca eve ulaştırıyoruz. Türkiye’nin ardından Cezayir’de, Mısır’da, İran’da, Bulgaristan’da, Fas’ta, Rusya’da, Nijerya’da bulunan organizasyonumuza 2018 yılında Pakistan’da ve 2019 yılının başında Kenya’da yeni iştirakler ekleyerek globalleşmeye devam ediyoruz. Yıllık 9.7 milyar adet ile dünyanın 5. büyük markalı bebek bezi üreticisi ve yıllık 490 bin ton ile Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afrika’nın en büyük temizlik kağıtları üreticisi konumundayız” dedi.

“MERSİN FABRİKAMIZ, GLOBAL VERİLERİ TAKİP EDEBİLEN ALTYAPI İLE ÇALIŞIYOR”

Hayat Kimya olarak 7 ülkede dünya standartlarında 18 üretim tesislerinin bulunduğunu kaydeden Aydın, “3 bini Türkiye’de olmak üzere dünya çapında 8 bin kişilik büyük bir aileyiz. Capital’in Kadın Dostu 100 Şirket sıralamasında, Kadın Yönetici Dostu 100 Şirket arasında 38. ve Kadın Çalışan Dostu 100 Şirket arasında 78. sıradayız. Türkiye’de ikinci temizlik kağıdı üretim kampüsümüzü 400 milyon TL yatırım ve 350 kişilik istihdamla Mersin’de kurduk. 202 bin 217 metrekare açık alan, 65 bin 165 bin metrekare kapalı alanı olan tesisimizde Endüstri 4.0 teknolojilerine sahip otomasyon sistemlerle operasyonlarımızı sürdürüyoruz. Kocaeli’ndeki üretim kampüsümüzden sonra Türkiye’de Mersin’e yatırım yaparak, lojistik ve dağıtım ağımızda verimliliğimizi artırdık. Türkiye’den Rusya’ya, İran’a, Mısır’dan Nijerya’ya, dünyayla entegre iletişim halinde olan Mersin fabrikamız, global verileri takip edebilen altyapı ile çalışıyor. Böylece, global data analiziyle tek seferde doğru üretim, sipariş ve depolama yönetimi gerçekleştiriyoruz. Uçtan uca otomasyon sistemler sayesinde, hammaddeden bitmiş ürüne uzanan tüm üretim süreçlerimizde etkin kaynak yönetimi ve global verimlilik sağlıyoruz” diye konuştu.

“TEKNOLOJİ İHRACATINDA BİR İLKE DE İMZA ATTIK”

Üretimde kullandıkları doğalgazı, “kojenerasyon” adı verilen özel bir teknolojiyle ısı, buhar ve elektrik olmak üzere 3 farklı enerjiye dönüştürdüklerini sözlerine ekleyen Aydın, “Bu sayede global tesislerimizde ortalama yüzde 80 enerji verimliliği sağlıyoruz. Mersin Kağıt Fabrikamızda enerji verimliliği oranını sektörde örneği görülmemiş bir noktaya taşıdık ve yüzde 88 seviyelerine ulaştırdık. Bu uygulamamız ile Türkiye Kojenerasyon ve Temiz Enerji Teknolojileri Derneği tarafından sektörünün en iyi uygulaması seçildik. Türkiye’de en az su kullanarak temizlik kağıdı üretimi yapan üreticiyiz, Avrupa’da ise 3. sıradayız. Kojenerasyon teknolojisini Türkiye’den Rusya’daki tesisimize taşıyarak teknoloji ihracatında bir ilke de imza attık. Gerek kojenerasyon teknolojimizle, gerek su kullanımında tasarruf sağlayan özel süreçlerimizle, doğal enerji kaynaklarını en etkin şekilde kullanarak üretim yapıyoruz. Yenilikçi teknolojileri yakından takip ediyor ve sektörümüze öncülük ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“MERSİN’DE İSE ÜRETİM KAPASİTEMİZ 70 BİN TON/YIL”

Türkiye’ye ve dünyaya yatırım yapmaya devam ederek globalleşmelerini sürdürdüklerini sözlerine ekleyen Aydın, “2015’ten bu yana Kocaeli’nde 800 milyon TL ile yeni tesis yatırımlarımız, Mersin’e 400 milyon TL ile kağıt fabrikası yatırımlarımız olduğu gibi, son 2 senede Mısır’da, Nijerya’da, Pakistan’da toplam 500 milyon dolarlık tesis yatırımlarımızla Afrika’da ve Asya’da konumumuzu güçlendirdik. 2019 başında Papia, Familia ve Molfix’i Kenyalı tüketicilerle de buluşturduk. Molfix’i, Molped’i, Papia ve Familia’yı, bulunduğumuz coğrafyalarda güçlendirmeye devam edeceğiz. Hayat Kimya olarak dünya çapında 490 bin ton/yıl üretim kapasitemizle Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afrika’nın en büyük temizlik kağıtları üreticisi konumundayız. Mersin’de ise üretim kapasitemiz 70 bin ton/yıl” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 41. İHRACATÇISI KONUMUNDAYIZ”

100’den fazla ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Aydın, “Güçlü ihracat performansımızla, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıkladığı en büyük ihracatçılar listesinde son 3 yıldır üst üste Türkiye’nin en büyük ilk 50 ihracatçısı arasında yer alıyoruz. Güncel verilere göre Türkiye’nin en büyük 41. ihracatçısı konumundayız.  Mersin tesisimizden 2015 yılından beri 20 farklı ülkeye Papia ve Familia’larımızı ihraç ediyoruz” dedi.

“EN İYİ AR-GE MERKEZİ” ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜK”

Ar-Ge ve inovasyon alanında çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulunan Aydın, “Herkesin kaliteli ürüne erişim hakkı olduğuna inanıyor, yenilikçiliği işimizin merkezinde tutuyoruz. Türkiye’de “Global Yenilik Üssü” olarak nitelediğimiz Ar-Ge Merkezimizi 100 milyon TL yatırımla hayata geçirdik ve aynı yıl T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sektörünün “En İyi Ar-Ge Merkezi” ödülüne layık görüldük. Türkiye’nin hızlı tüketim ürünleri sektöründeki ilk ve en büyük yatırımı olan Ar-Ge Merkezimizde gerçekleştirdiğimiz temel araştırma, yeni ürün geliştirme, yeni süreç geliştirme çalışmalarımızla ekonomiye katkı sağlarken yenilikçi araştırmalarımızla bilimi ve teknolojiyi ileriye taşıyoruz. Yüzde 50’sinden fazlası doktora ve yüksek lisans mezunu 91 araştırmacımız ile Ar-Ge Merkezi’mizde yürüttüğümüz yenilikçi çalışmaların çıktılarına ilişkin 50’den fazla patent başvurusu gerçekleştirdik ve sektörde örneği görülmemiş bir ilke imza attık. Ar-Ge Merkezimizde gerçekleştirdiğimiz yenilikçi çalışmalarımızda ulusal ve uluslararası alanda öncü birçok üniversite ve enstitü ile işbirlikleri yürütüyoruz. TÜBİTAK tarafından başlatılan 2244 Sanayi Doktora Programı kapsamında Sabancı Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi ile imzaladığımız protokollerle 18 doktora öğrencisine destek oluyoruz. Bu öğrencileri şirketimizin belirlediği konularda doktora tez çalışmalarını yürütüp eğitimlerini tamamlamalarının ardından Hayat Kimya Ar-Ge Merkezimizde araştırmacı olarak istihdam edeceğiz. Ayrıca, H2020, Era-Net, Eureka, Marie Curie gibi fon kaynakları üzerinden Avrupa’nın en prestijli kurum ve enstitüleri ile etki alanımızdaki projelerde ortak çalışmalarda bulunuyoruz” diye söyledi.

“YAPTIĞIMIZ İŞLERİN ÖDÜLLENDİRİLMESİ BİZİ GURURLANDIRIYOR”

Başarı hikâyeleri, aldıkları ödüller ve sosyal sorumluluk projeleri hakkında da bilgiler veren Aydın, “İşimizi en iyi şekilde yapmanın yanı sıra Türkiye’de ve bulunduğumuz diğer coğrafyalarda topluma katkı sağlayacak projeler geliştirmeyi önemsiyoruz. Molfix markamızın “Hayat Bağım” projesiyle güvenli bağlanma ve bebeğin gelişim alanlarında farkındalık yaratmak ve yeni doğan yoğun bakım ünitelerine, kuvöz, solunum cihazı gibi hayati ekipman desteği sağlamak üzere yola çıktık. T.C. Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü desteği ve Bebek Ruh Sağlığı Derneği proje ortaklığıyla gerçekleştirilen proje ile 1 yılda 10 ilde 5 bin anne ve bebeğine, 350 ebe-hemşireye ulaşmayı hedefliyoruz.  Cezayir’de “Happy Today, Happy Tomorrow” sloganıyla “Happiness For All” adlı sosyal sorumluluk projemizle, Cezayir Hüssein Dey Hastanesi’nin pediatrik bölümündeki tüm odaları yeniledik. Pediatri bölümünde tedavi gören tüm çocukları hediyelerle sevindirdik. Yılda 2 bin çocuğun bebeklik döneminin yanı sıra gelişimine ve mutluluğuna katkıda bulunuyoruz. Bingo markamız “Değer Katan Kadınlar” projesiyle, bize ilham veren kadın hikayelerini pek çok kadına ilham sağlayacak platformlara taşıdı. Bingo’nun Cezayir’e girişiyle birlikte ‘’Giysi Bankası’’ sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdik. Bir sivil toplum kuruluşuyla ortaklaşa çalışarak, ülke genelinde 5 farklı şehirde alışveriş merkezlerinin önüne yerleştirdiğimiz kutularla kullanılmayan giysileri topladık. Topladığımız giysileri Bingo deterjanlarla yıkayıp temizledik ve paketleyerek ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmasını sağladık. Projenin daha ilk 3 ayında tam 5 bin kıyafeti ihtiyaç sahibiyle buluşturduk. 0 Nijerya’da 9 eyalette 2 bin 200 hastanede yaklaşık 500 bin anneye bebek bakımı bilgilendirmesi yaptık. Nijerya’nın alışılagelmiş açık pazarlarında 150 bin anneye hijyen eğitimi verdik. Ülke çapında 2 milyona yakın bebek bezi dağıttık. “MO-MUM” ismiyle adlandırdığımız Nijeryalı Molfix annelerimizi bir araya getirip keyifli aktiviteler düzenlemeye devam ediyoruz. Yaptığımız işlerin ödüllendirilmesi bizi gururlandırıyor. Capital Dergisi’nin “En Beğenilen Şirketler” araştırmasında sektörümüzde 1. sıradayız. Temizlik kağıdı sektörünün önemli organizasyonlarından biri olan Tissue World Milano’da Familia Deterjanlı Kağıt Havlu ile “Yılın En İyi Pazarlama Stratejisi” ödülü aldık” diye sözlerini noktaladı.

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz