Ayvazovski’nin tabloları müzikle hatırlandı
Ayvazovski’nin tabloları müzikle hatırlandı

Dünyaca ünlü Ermeni asıllı Rus Ressam İvan Ayvazovski’nin İstanbul’u ve Türkiye’yi anlatan tablolarını “Ayvazovski Rapsodisi”si adı altında müzik diline çeviren Piyanist Anjelika Akbar, Mersinlilere muhteşem bir konser verdi.

Haber-Sercan AKGÜL

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Hava Yolları ve Akkuyu Nükleer AŞ’nin destekleriyle “Türkiye Tabloları ile Ayvazovski Rapsodisi” etkinliği düzenlendi. Mersin Arkeoloji Müzesi’nde yapılan etkinliğin açılış konuşmasını yapan Akkuyu Nükleer AŞ adına Eyüp Lütfi Sarıca, “Bu etkinlik 2019 yılı Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti liderleri tarafından karşılıklı olarak kültür ve turizm yılı ilan edilmesi nedeniyle sembolik bir anlam taşımaktadır. Hiç şüphesiz ki bu yıl bizlere kültüre ve insanlık olarak geliştirmeye daha büyük önem gösterme şansı sunmaktadır. Dünya çapında tanınmış Rus Ressam İvan Ayvazovski’nin 400’den fazla çalışması, Piyanist Anjelika Akbar tarafından “Ayvazovski Rapsodisi Projesi”ni sizlere canlı müzik eşliğinde sunulacaktır. Sizlere unutamayacağınız keyifli bir konser geçirmenizi diliyorum” dedi.

AKBAR: “GÖNÜLLER KÜLTÜR VE SANAT YOLUYLA BİRLEŞEBİLİR”

Piyanist Anjelika Akbar ise yaptığı konuşmada, “İnanıyorum ki insanların gönülleri kültür ve sanat yoluyla birleşebilir. Bu çok net ve açık. Bu konuda ne yapmak gerekiyorsa yapmaya devam ediyoruz. Ayvazovski’nin İstanbul ve Türkiye aşkı çok net bir biçimde onun tablolarında yansıma buldu. Biz yıllar boyunca dünyadaki birçok müzeden özel olarak seçtiğimiz tabloların yüksek çözünürlüklü fotoğrafları satın aldık. Bunun üzerine ben de Ayvazovski Rapsodisi besteledim. Ayvazovski zamanında çok seyahat eden bir insandı ve gittiği ülkelerde sadece oranın kültürel öğeleri değil özellikle müziğe çok dikkat ederdi. Kendisi de müzik yanı çok yüksek olan bir insandı. Ben de rapsodide kendi özgün bestelerimin dışında gittiği ülkelerin müziğini de dahil ettim. Duyacağınız birçok yöresel müzikler var ve Türk müziğinden de örnekler var. Ayvazovski buraya geldiği zaman onları duymuştu diye araştırarak onları da dahil ettim. Biz uluslararası bir ekip ile çalıştık” dedi. Yapılan konuşmaların ardından Akbar’ın piyanosuyla seslendirdiği eserlere, Rus sanatçılar da enstrümanlarıyla eşlik etti. Ayrıca Ayvazovski’nin, İstanbul’u yansıttığı tabloları da konser esnasında duvara yansıtılarak dinleyicilere görsel bir konser keyfi yaşatıldı.

ANJELİKA AKBAR KİMDİR?
Anjelika Akbar, besteci ve piyanist. Kazakistan SSC’nde doğdu. Annesi müzisyen, babası ise hem müzisyen hem felsefecidir. İki buçuk yaşında nota biliyor ve piyano çalabiliyordu. Dört yaşında ilk bestesini yaptı ve mutlak kulak yeteneği de fark edildi.

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz