Başkan Tepe: “Gerçek manada sıkıntıyla karşı karşıyayız”
Başkan Tepe: “Gerçek manada sıkıntıyla karşı karşıyayız”

Toros Üniversitesi öğrencilerine düzenlenen ‘Medya ve Medyanın Geleceği’ konulu panelinde konuşan Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı R. Kaya Tepe, yerel medyanın sıkıntılı bir süreçten geçtiğini ifade ederek, “Bunun değişik sebepleri var. Teknolojik gelişmeler, siyaset, ekonomi etken ama gerçek manada sıkıntıyla karşı karşıyayız” dedi.

Haber-Sevcan AKGÜL

Toros Üniversitesi 45 Evler Kampüsü’nde düzenlenen panele, Gazeteci ve TV Program Sunucusu Veysi Ateş, Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı R. Kaya Tepe, Mersin Üniversitesi (MEÜ) İletişim Fakültesi Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Duruel Erkılıç panelist olarak katıldı.  Ahmet Özer moderatörlüğünde gerçekleşen panelde konuşan Başkan Kaya Tepe, yerel medyanın demokrasinin en önemli unsurlarından bir tanesi olduğunu ifade etti. Ne kadar güçlü yerel medya varsa o kadar güçlü de demokrasi sahibi olunduğunu sözlerine ekleyen Tepe, “Yerel medya sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Bunun değişik sebepleri var. Teknolojik gelişmeler, siyaset, ekonomi etken ama gerçek manada sıkıntıyla karşı karşıyayız. Yerel medya çok önemli. Yerel medya Köroğlu, Aşık Veysel demektir. Yerel medya bir ülke için bu derece anlamlı, önemli unsurlardır. Genel medyaya baktığınız zamanda izlenme, takip anlamında da yerel medyanın hep altlarda olduğunu görüyoruz. Ancak dünyadaki şekli böyle değil” dedi.

TEPE: “KENDİMİZİ GÜNCELLEMELİYİZ”

Geleneksel medyanın bitme noktasına geldiğini kaydeden Tepe, “Artık sabah gazete okudum, gelişmelere baktım bir gün sonrayı bekleyeyim diyemiyoruz. En az günde haber sitelerine 4-5 kere bakıp, kendimizi güncellemeliyiz. Bu beraberinde kağıt ortamındaki geleneksel medyanın yavaş yavaş bitme noktasına geldiğini ifade ediyor. Artık ya dijitale geçilecek ya da bu sektörden çekilecekler. Televizyonların da farkı sıkıntıları var. Karasal yayındaki televizyonlar zaten izlenmiyor. Uydudaki televizyonlar bile yavaş yavaş izlenmemeye başladı. Artık iş bağımsız, istediğiniz yerde özgün bir şekilde, istediğin içeriğe, istediğin süreyle erişebilme durumuna döndü. Bu platformlara da ilgi her geçen gün artıyor. Ulusal televizyonlar bu tür platformlarla canlı yayınlarla mücadele edebiliyorlar” ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Ayşe Duruel Erkılıç ile Veysi Ateş de medya ve medyanın geleceği konularında bilgi ve birikimlerini öğrencilerle paylaştı. Konuşmaların ardından panelistler öğrencilerin sorularını yanıtladı.

  • Etiketler
  • Yorumla

Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz