BEN ŞİMDİ BAŞKAN OLDUM
 • MustafaMızrak
  • Mustafa Mızrak
  • mustafamizrak33@hotmail.com
  • 13 Şubat 2020 - 18:27:05

KONOMİNİN HEDEFİ insanlara iş ve aş bulmaktır. İnsanların işi ve aşı yok ise “Ekonomi yolunda gitmiyor” demektir. SAYIN MİRZA TURGUT2UN ŞU SÖZÜNÜ HİÇ UNUTMAM. ‘’’ BİR ÜLKEDE EKONOMİNİN NASIL OLDUĞUNU ANLAYABİLMEK İÇİN VATANDAŞIN ELİNDEKİ FİLEYE BAKACAKSIN’’’ Ne kadar isabetli bir tespit değil mi. Gün geçtikçe ekonominin bozulan dengelerini eski haline getirmek zaman alacak. Özellikle işsizler ve alt gelir grubundaki insanların ACİL OLARAK DESTEĞE İHTİYACI VAR.Bu destek hem sosyal bakımdan hem de ekonomik bakımdan zorunludur.

SİYASET TOP GİBİ BİR AVUÇ AZINLIĞIN AYAKLARINDA DOLANIYOR.

Her gün ölüm haberleri kanımızı donduruyor.

Siyaseti kendi tekellerine almış bir avuç mutlu azınlığın dışında, halk kendi gerçeğini yaşıyor.

 

BU SİYASİ DANS bana masalcı Ezop’un canlılığını yitirmeyen bir öyküsünü anımsattı.

Bir inek, bir beygir, bir eşek, etrafa dağılıp insanların ne yaptıklarını öğrenmeye ve üç yıl sonra buluşmaya karar verirler ve her biri başka bir yöne gider…

Aradan üç uzun yıl geçtikten sonra buluşma yerine önce inek ve beygir gelir…

İkisi de perişan bir halde, zayıflamış, dişleri dökülmüş, kamburları çıkmış, adeta çökmüştür…

Beygir merakla sorar: “Nedir bu halin inek kardeş?”

İnek acıklı bir şekilde içini çekerek anlatır;

“Sorma beygir kardeş.. Bu insanlar çok merhametsiz.. Beni durmadan birbirlerine sattılar. Alan sütümü sağdı. Bir inek daha bulup onu da yanıma koyarak bizi çifte koştular, aç bıraktılar. Canımı zor kurtardım be kardeş.”

Beygir başını acıyla öne eğerek anlatır;

“Ah sorma.. Benim de ağzıma bir demir parçası geçirdiler, ağzımı açamadım.. Üzerime bindiler sesimi çıkaramadım.. Biri indi biri bindi! Binmedikleri zamanlar zincire vurdular. Belim çöküp de onları taşıyamaz hale gelince de arkama kocaman bir araba bağladılar. Bu sefer birçoğunu yeniden taşımaya başladım. Ben onları taşıdıkça daha hızlı gitmem için beni kırbaçladılar.. Canımı zor kurtardım inek kardeş”

İnek ve beygir dertleşirken uzaktan eşek görünür. Hayli neşeli bir halde ıslık çala çala, hoplaya zıplaya, taşlara tekme ata ata gelmektedir..

Mutludur, üstüne üstlük şişmanlamış, iyice semirmiştir.. Tüyleri pırıl, pırıl parlamakta, gözlerinin içi gülmektedir. Üzerine lacivert takımları çekmiş, inekle beygiri şaşkınlık içinde bırakmıştır..

İnek ve beygir bir ağızdan: “Hayırdır ne bu halin? Neler oldu? Neden zevkten dört köşesin? diye sorarlar..

Eşek keyifli bir şekilde anlatır;

“Sizden ayrıldıktan sonra uzakta bir memlekete vardım. Birisi yukarı çıkmış bağırıyor, bağırdıkça insanlar onu alkışlıyordu. Ben de yüksekçe bir yere çıktım bağırdım. Benim bağırmamı bilirsiniz.. Ağzımı açtım mı yeri göğü inletirim. Sesimi duyan benim yanıma koştu, duyan duymayana haber verdi, etrafım insanla doldu. Onlar geldikçe ben daha çok bağırdım… Haktan, hukuktan, refahtan, adaletten filan bahsettim..”

“E sonra neler oldu?”

“Ne olacak beni başkan seçtiler”

“Deme yahu.. Ne yani sen şimdi başkan mı oldun?”

“Evet.. Bir şey yapmama gerek kalmadı. Ben bağırdıkça onlar ‘Seninle gurur duyuyoruz’ diye alkışladılar. Ben de yedim ve bağırdım!”

“Pekiii senin eşek olduğunu anlamadılar mı yahuuu?”

“Valla yarısı anladı ama diğer yarısına anlatamadı ”SEVGİYLE KALIN ÇÜNKÜ SEVGİNİZ İÇİ BOŞ ÇINLAYAN BİR BAKIR KAPTAN FARKINIZ OLMAYACAKTIR.

 • Etiketler
 • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz