“Bu uygulama, küçük ölçekli çiftçiyi bitirir!”
“Bu uygulama, küçük ölçekli çiftçiyi bitirir!”

Tarım Kredi Kooperatifler tarafından kurulan SERA A.Ş ile ilgili konuşan Mersin Ziraat Odası Başkanvekili Ziraat Mühendisi Turgut Demir, “Bu uygulamanın hayata geçmesi ile küçük ölçekli çiftçi zor durumda kalır ve üretemezler, üretemezler ise tükenirler. Yeni sera kurup piyasayı bu şekilde dengelemeye çalışacağınıza, hali hazırda bin bir güçlük ve artan maliyetle üretim yapmaya çalışan çiftçimizi destekleyelim,  gelin bu ürünleri üreticiden alalım” dedi.

Haber-Erol KAMALAK

Mersin Ziraat Odası, Tarım Kredi Kooperatifler tarafından kurulan SERA A.Ş ile ilgili basın toplantısı düzenlendi. Oda binasında yapılan toplantıya Oda Başkanı Mahmut Sakallı, Başkanvekili Ziraat Mühendisi Turgut Demir, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun, Aydıncık Ziraat odası Başkanı Hüseyin Akdeniz katılım gösterdi. Konu hakkında açıklama yapan Mersin Ziraat Odası Başkanvekili Ziraat Mühendisi Turgut Demir, “Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kurulan Sera A.Ş. seracılık alanında faaliyet göstereceği basına yansıyan haberlerde yer almıştır. Bu çerçevede uygulamanın şekli tam olmamakla beraber, seracılık alanında tesislerin yüzde 25’inin yenilenmesi, 50 bin hektar alandaki modern alanlarda üretim yapılması öngörülmekte, öncelikli amacın kısa gıda enflasyonunu dizginlemek ve uzun vadede çiftçinin üretime geri dönmesinin sağlanması olduğu belirtilmektedir. Sistemin işleyişine bakıldığında ise tohumun çiftçiye alım garantisiyle önceden verilmesi; yerli tohum kullanımı öncelikli olması; üretimin ziraat mühendisleri gözetiminde yapılması; üreticinin ürettiği ürünün sonrasında anlaşmalı olduğu şirketin veya kurumun lojistik merkezine ürününü teslim edilmesi, çiftçi doğrudan satış yaptığı kurumla muhatap olması şeklinde olduğu, söz konusu çalışmanın Hazine ve Maliye Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’nın ile birlikte yapıldığı, söz konusu çalışma ile toptancı hallerinin by pass edileceği, fiyatları yükselten aracının devreden çıkarılacağı gibi hususlar da basına yansıyan haberlerde yer almıştır. Bu açıklamaların ardından Ziraat Bankası tarafından seracılık paketi açıklanmıştır. Yapılan açıklamada stratejik, otomasyona dayalı, jeotermal seralara kredi limitlerinin yükseltileceği, asgari 6 milyon lira tutarındaki 50 dekar ve üzeri otomasyona dayalı modern sera yatırımlarına hem lira hem döviz endeksli kredilerde faiz hem de vergi desteği verileceği, faiz indirimi sağlanırken, genç çiftçiler hibe ile sera kuracak, yenileme destek kredileri artacağı belirtilmiştir” dedi.

“GELİN BU ÜRÜNLERİ ÜRETİCİDEN ALALIM”

Zaman zaman yaşanan fiyat artışlarının sebebnin üretimde geçiş dönemleri olduğunu söyleyen Demir, “Hava sıcaklıklarının çok düşük olduğu dönemde olgunlaşmanın yavaş olmasına bağlı olarak ürün arzında daralma yaşanabilmektedir. Bu gibi kısa süreli dönemlerde yaşanan fiyat dalgalanmaları nedeniyle birçok üreticinin etkilenebileceği bir yapının oluşturulması üzerinde dikkatle düşünülmesi gerekmektedir. Şunu belirtmek isteriz ki, çiftçimizin üretimle ilgili herhangi bir problemi yoktur, Çiftçimizin ana sorunu pazarlamadır. 50 bin dekarlık sera inşası, küçük aile işletmelerinin yok olmasına yol açacak, üreticinin pazarını daraltacaktır. Yeni sera kurup piyasayı bu şekilde dengelemeye çalışacağınıza, hali hazırda bin bir güçlük ve artan maliyetle üretim yapmaya çalışan çiftçimizi destekleyelim,  gelin bu ürünleri üreticiden alalım. Bu uygulamanın hayata geçmesi ile küçük ölçekli çiftçi zor durumda kalır ve üretemezler, üretemezler ise tükenirler” ifadelerini kullandı.

“Mersin’de 197 BİN DEKAR ÖRTÜ ALTI ÜRETİM YAPILIYOR”

Gazetecilerin “Mersin’de kaç dekar üretim yapılmakta?” Sorusuna yanıt veren Demir, “Mersin’de 197 bin dekar örtü altı üretim yapılmakta, bunun 128 bin dekarı, 68 bin dekarı meyve ve bin dekar civarında da süs bitkisi üretilmekte. Sebze de 30 bin dekar alanda 220 bin ton biber, 29 bin dekor alanda domates 395 bin ton ve 17 bin dekar alanda 215 bin ton civarında salatalık üretiliyor ayrıca diğer sebze üretimi de var” şeklinde konuştu.

ŞAHİN: “KÜÇÜK SERALARIN DA DESTEKLENMESİ GEREKİYOR”

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin ise şu ifadeleri kullandı: “Bizim üretim sorunumuz yok, Pazar sorunumuz yok. En kaliteli en verimli meyveleri sebzeleri üretiyoruz fakat pazarlamada sorun olduğu için maliyetler de yüksek olunca çitçi zarar ediyor. Küçük seraların da desteklenmesi gerekiyor.”

  • Etiketler
  • Yorumla
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz