Buna kim “Dur” diyecek!
Buna kim “Dur” diyecek!

2011 yılında faaliyete geçen ve kamuoyunda Marina olarak bilinen Mersin Yat Limanı’nın büyük oranda amacı dışında kullanıldığını ileri süren Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Ünal Şahin, toplam yapılan inşaatın miktarının maksimum 14 bin 200 metrekare olması gerektiğini söyleyerek, şu anda yapılan inşaat miktarının 21 bin 700 metrekareye ulaştığını ifade etti.

Haber-Erol Kamalak

 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mersin İl Koordinasyon Kurulu, Mersin Marina’daki turizm amaçlı bölgenin ticari amaçla kullanılması ile ilgili Mersin Gazeteciler Cemiyetinde (MGC) açıklama yaptı. Kurul adına bir konuşma yapan Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Ünal Şahin, 2011 yılında faaliyete geçen ve kamuoyunda Marina olarak bilinen Mersin Yat Limanı’nın büyük oranda amacı dışında kullanıldığını ileri sürdü. Mersin Marina’nın yat limanından çok bir alışveriş merkezi işlevi gördüğünü savunan Şahin, “Bu kapsamda inşa edilmiş olan ticari alanlara yeni alanlar eklenerek ticari alan arttırılmaktadır. İnşaatı devam eden ek binalarla birlikte Marina’daki toplam inşaat alanı 20 bin 718 metrekarelik alana ulaşmıştır. TMMOB İl Koordinasyon Kurulu ve Mimar Odası Mersin Şubesi olarak yaptığımız tespitlere göre uygulamaya konulan bu inşaat alanı projede izin verilen 21 bin 981 metrekarelik inşaat izninin üzerindedir. 21 bin 981 metrekare de yasal değildir çünkü bununla ilgili şu anda mahkemenin konusu olan iptal kararı, 1/1000’lik İmar Planları’nda inşaat oranının yüzde 20’ye çıkarılmasının, 1/5000 ölçekli İmar Planları’nın atlanarak yapılması nedeniyle durdurma kararı alınmıştır. Dolayısıyla normalde inşaat alanı olan 142 bin metrekarelik alanın yüzde 10’u esas alındığında. Oradaki kara parçasının yüzde 10’nun kullanılıyor olması yani 14 bin 200 metrekarede inşat yapılması gerekirken, bu alan şu anda 21 bin 18 metrekareye ulaşmıştır. Bunu bir şekilde elde ettiğimiz projelerde görmekteyiz” dedi.

“NEYE GÖRE HESAPLANMIŞTIR?”
Marina’nın toplam alanının 142 bin metrekare olduğunu söyleyen Şahin, “Bu durum maksimum inşaat alanı 14 bin 200 metrekaredir. Mendirekler arsaya dahil edildiğinde ise toplam alan 185 bin metrekareye ulaşmakta ve inşaat alanın da 18 bin 500 metrekare olması mümkündür. Ancak Mersin Marina’da yapılan inşaat uygulaması ile ilgili baz alınan 209 bin 817 metrekarelik alan neye göre hesaplanmıştır bilinmemektedir. Ne kadar geniş hesaplama yapılırsa yapılsın Marina’nın toplam arsa alanı 185 bin metrekareyi geçmezken toplam inşaat alanının 2 bin 500 metrekare arttırılmasına sebep olan 209 bin 817 metrekarelik alanın toplamına nasıl ulaşılmıştır? Bu konuda kamuoyunun bilgilendirilmesi hususuna ilişkin talebimizi saygılarımızla sunarız” ifadelerini kullandı.

“YETKİLİLERDEN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ”
Mersin Marina’nın bir alışveriş merkezi olduğunu savunan Şahin, “Buradaki yat limanı yaklaşık 209 bin metrekare olup maliyeti yaklaşık 150 milyon TL civarındadır. Bu maliyet hepimizin cebinden çıkan vergilerle yapılmış bir Marina’dır. Bu Marina bir şekilde bir gruba kiraya verildi, bu kira neticesinde acaba kiraya verenler şu anda Türkiye’nin en yüksek kiralarını ödeyen diğer iştirakçilerle yürütülmektedir. Bu aradaki rant farkı neye giriyor? Sonuç itibariyle böyle bir kazanım olduğu halde bu kazanım ile ilgili insanlara yansıtılan ne? Böyle bir Marina amacı dışında alışveriş merkezi olarak kullanılıyor ve bu da kabul ediliyorsa, en azından buradaki rant farkının insanlara yansıtılması ile ilgili birtakım söylemleri ve çalışmaları yetkililerden bekliyoruz” diye konuştu.

“BURADA BİR USULSÜZLÜK VARDIR”
Zamanında basın açıklaması yaptıklarını ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurarak görüş talep ettiklerini söyleyen Şahin, “Ancak bu artış ile ilgili tarafımıza ‘bununla ilgili her hangi bir bilgi bulunmamıştır’ diye cevaplar yollanmıştır. Buradaki bilgileri, metrajları, büyüme alanlarını, su alanını, yüzeyleri, eski ve yeni eklenen yapı miktarları ile ilgili nasıl bir seviyeye ulaşıldığı tarafınıza iletilecektir. Bunun dışında toplam yapılan inşaatın miktarı şu anda 21 bin 700 metrekareye ulaşmış olup, 142 bin metrekare dolgu alanı üzerinde hesaplanıp, bunun yüzde 20 ile çarpımı ile yapılarak 1/1000 binlik plan çalışmasına eklenmiş ancak bu da 1/5000’lik plana yansıtılmamış. Burada bir usulsüzlük vardır. Zaten mahkemenin de yürütmeyi durdurması ve iptali ile ilgili karar bu gerekçeyle alınmıştır” ifadelerini kullandı.

“BUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”
Bakanlar kurulu kararı ile 142 bin metrekare alana ancak 14 bin 200 metrekare inşaat yapılabileceğini sözlerine ekleyen Şahin, “Bu alan şu anda bunun neredeyse iki katına ulaşmış durumda. Bunun sebebi de 1/1000’lik planlarda toplam alanın yüzde 10’unun kullanılabileceğine dair kurala uyulmayarak, bunun yüzde 20’ye çıkarılmasıdır. Ki bu plan tadilatı 1/5000’lik plana da yansıtılmamıştır. Planlar küçük ölçekten büyük ölçeğe doğru gider. Dolayısıyla 1/1000’lik planda yapılmış olan tadilat 1/5000’lik planda yapılmamış olan bu plan havada kalmıştır ve mahkeme de bu konuda doğru karar vermiştir. Bu konuyla ilgili kurumların, yaptırımı olan her kurumun devreye girmesini bekliyoruz ve bunun da takipçisi olacağız” dedi.

ATAR: “KENTİ İZLEMEYE DEVAM EDİYORUZ”
TMMOB İKK Genel Sekreteri ve Elektrik Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Seyfettin Atar ise yaptığı konuşmada, şu ifadeleri kullandı: “TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, kentte yapılacak olan tüm projelerle ilgili gözlemleme, irdeleme ve sonuç odaklı çalışmalara her türlü desteği vermeye hazırdır ve devam edecektir. Bu noktada bilindiği gibi İKK kentte yapılacak her türlü projede gönüllülük esasıyla, çevreden, insandan, doğadan yana olan projelere destek vermeye devam edecektir. Çevre ve doğayı, yaşamı olumsuz yönde etkileyecek her türlü projeye dair de yorumlarımızı yapmaya, kenti izlemeye devam ediyoruz.”

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz