Çamsarı: “Mersin’de korona virüslü hasta yok!”
Çamsarı: “Mersin’de korona virüslü hasta yok!”

Gazetecilerin korona virüsü iddialarına ilişkin sorularını yanıtlayan Mersin Üniversitesi (MEÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, son günlerde Mersin’de çok sayıda korona virüslü hasta olduğu yönünde sosyal medyada yer alan iddiaların gerçek dışı olduğunu söyledi.

Haber- VİDEO/Sevcan AKGÜL

Mersin’de korona virüsü kanıtlanmış bir hastanın olmadığını kaydeden MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, sosyal medyada bir bilgi kirliliği olduğunu, hatta ses kayıtları paylaşıldığını belirtti. Mersin’de çok sayıda korona virüslü hasta olduğu iddialarının asılsız olduğunu vurgulayan Çamsarı, “MEÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Eğitim Hastanemizde yatan ateşli İranlı bir hasta vardı. Onun da sonucu negatif geldi. Bizde olan başka bir hasta yok” dedi.

“TOKALAŞMA VE ÖPÜŞMEDEN KAÇINALIM”

Şu an Türkiye’de kanıtlanmış ve korona virüsten hayatını kaybetmiş bir hasta olmadığını kaydeden Çamsarı, şu ifadeleri kullandı: “Tedbir, burada her şey. Ama tedbir de olsa ülkemize gelebilir. Ölüm oranı domuz gribinden çok da fazla değil. Mesele, bulaşıcılığının biraz daha farklı olması. Burada yapacağımız şey; mümkün olduğunca toplu ortamlardan kaçınma. Mevsimin yaza dönük olması bizim açımızdan bir avantaj. Ne kadar geciktirsek o kadar iyi. Çünkü güneşli havalarda ve toplu kapalı ortamlardan çıkabilme ihtimali artıyor yaza doğru. Mümkün olduğunca sık el yıkayalım, tokalaşma ve öpüşmeden kaçınalım.”

“KORKACAK VEYA PANİK OLACAK BİR DURUM YOK”

Sağlık Bakanlığının tüm tedbirleri aldığını belirten Çamsarı, “Tedbir de alsanız, kuluçkası 2-3 hafta uzun olan bir enfeksiyonda gözden kaçabilir. Burada bilmemiz gereken; beslenmeye dikkat etme, kapalı ve toplu ortamlardan biraz uzak durma ve sık sık el yıkama. Bunlar, zaten her zaman önerdiğimiz hijyenler. Korkacak veya panik olacak bir durum yok” diye konuştu.

“KESİNLİKLE İYİ NİYETLİ DEĞİL BU”

Türkiye’nin çok olağanüstü bir dönemden geçtiğini ifade eden Çamsarı, “Suriye’deki şehitlerimize kafa yorarken, dikkat dağıtma veya olmayan şeyleri vererek toplumda bu tür infiallere neden olmanın iyi niyetli olmadığı kesin. Yetkin olmadığı halde bu konuda yorum yapanlar hakkında hem hukuki hem de kolluk güçlerimiz gerekli girişimleri yapacaktır. Çünkü sosyal medyada dolaşan ses kayıtları bile var. Bizim hastanemiz hakkında da var. Kesinlikle iyi niyetli değil bu. Bunların üstüne gidip, yalan bilgi verenlerin neye dayanarak böyle konuştuğunu sorgulamak lazım” ifadelerini kullandı.

“ENFEKSİYON BÖLÜMÜMÜZ OLDUKÇA YETKİN”

Çamsarı, hastanede korona virüsüne karşı tedbir alınıp alınmadığı ile ilgili sorulan soruya şöyle yanıt verdi: “Zaten karantina veya izolasyon yapılacak bölümlerimiz var hastanemizde. Bu, her hastanede olur. Enfeksiyon bölümümüz oldukça yetkin. Birçok hocamız var. En ufak bir şüphe olduğunda Sağlık Müdürlüğümüzle hemen irtibata geçiliyor. Onlar da Sağlık Bakanlığı ile haberleşiyor. Burada yapılamayan bir tahlil olduğunda Ankara’ya gönderiliyor ve hepsi kayıt altına alınıyor. Hastalar da gerektiği kadar gözetim altında tutuluyor. Ama bugüne kadar hiçbir hastada pozitif sonuç çıkmadı, hepsi de sağlıklı şekilde taburcu edildi.”

  • Etiketler
  • Yorumla

Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz