CHP ve ADD, Mumcu’yu andı
CHP ve ADD, Mumcu’yu andı

CHP Mersin İl Teşkilatı ve Atatürk Düşünce Derneği (ADD) Mersin Şubesi, Türkiye’deki araştırmacı gazeteciliğin önemli isimlerinden olan Uğur Mumcu’nun katledilişinin 27’nci yıl dönümü dolayısıyla anma töreni düzenledi.

Haber-Gencay OLCAN

Atatürk Parkı içinde Uğur Mumcu Anıtı önünde düzenlenen törene CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, ADD Mersin Şube Başkanı Av. Adnan Gündoğdu, partililer ve ADD üyeleri katılım gösterdi. Törende bir konuşma yapan CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, “Gerçekleri öğrenmek, halkı gerçeklerle aydınlatmak için yorulmak nedir bilmeden çalıştı. Sansüre, baskıya, tehditlere boyun eğmedi.  Esen rüzgarlara kapılmadan Cumhuriyet devrimlerini ve bağımsızlığı kararlılıkla savundu. Uğur Mumcu bu nedenle hedef seçildi. Uğur Mumcu’yu katledenler, sadece onu susturmanın değil, tüm toplumu susturmanın hesabını yapıyorlardı, ama başaramadılar. Uğur Mumcu, ‘Her parçamdan benim gibiler, beni aşacaklar çıkacaktır’ demişti. Onun dediği gibi de oldu. Halka gerçekleri anlatmayı görev edinen gazetecilere örnek oldu.  Bugün de örnek olmaya devam ediyor. Hiç durmadan ışık saçan bir aydınlanma meşalesidir şimdi o… Bağımsız, demokratik, laik bir Türkiye için verdiğimiz mücadelede, bugün de bizimle birlikte. Özgür ve aydınlık yarınlar için yürüdüğümüz yolda bize güç ve cesaret veriyor. Elbette başaracağız ve onu aramızdan alan karanlığı dağıtacağız. Onurlu gazetecilerin faili meçhul cinayetlere kurban gitmediği, haberleri nedeniyle yargılanıp cezaevine atılmadığı, halkın haber alma hakkı önündeki engellerin kalktığı bir Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, katledilişinin 27. yılında değerli gazeteci ve aydın Uğur Mumcu’yu ve onun şahsında tüm basın şehitlerimizi saygı ve özlemle anıyoruz” dedi.

GÜNDOĞDU: “CİNAYETİN AYDINLATILAMAMASI DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR”

ADD Mersin Şube Başkanı Av. Adnan Gündoğdu ise yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti, ulus ve üniter devlet modeliyle tüm mazlum milletlere örnek olmuştur. Milli Mücadele öncesinde var olan saray ve hanedanlık yönetimi; Cumhuriyetle birlikte, yerini, ulus egemenliğine ve parlamenter sisteme bırakmıştır. Laik, sosyal ve hukukun üstünlüğü esasları üzerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti bir çağdaşlaşma devrimidir. Devrimin yaratıcısı, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Atatürk’ün kurduğu ulus ve üniter devlet sistemi, O’nun bedenen aramızdan ayrılışından sonra türlü saldırılarla yok edilmeye çalışılmıştır. Siyasetin işbirlikçi kadroları eliyle Cumhuriyet karşıtı tutumlar desteklenmiştir. Atatürk Cumhuriyetini yıkmak için öncelikle, Atatürkçü aydınların ortadan kaldırılması gerekliydi. 1990’lar Atatürkçü aydınların, devleti yönetenlerin gözleri önünde katledildiği yıllardır. 31 Ocak 1990’da Kurucu Genel Başkanımız Prof. Dr. Muammer Aksoy’un katledilişiyle başlayan süreç; Turan Dursun, Bahriye Üçok ve Uğur Mumcu cinayetleri ile sürdü… Çetin Emeç, Onat Kutlar, Eşref Bitlis, Ahmet Taner Kışlalı, Ali Gaffar Okkan suikastleri de aynı karanlık odakların hain planlarıdır. Bu yönüyle bakıldığında suikastlerin asıl hedefinin Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milleti olduğu açıktır. Esas milli beka sorunu bu suikastlerin arkasındaki güçlerin, bir türlü gün yüzüne çıkarılamamasıdır. 24 Ocak 1993’de bombalı suikast sonucu aramızdan alınan Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’nun katillerinin aradan geçen 27 yıla rağmen bulunamaması, cinayetin aydınlatılamaması ya da aydınlatılmak istenmemesi bu bağlamda düşündürücüdür. Ne acıdır ki Uğur Mumcu ve demokrasi şehitlerimize dil uzatan, onların aziz hatıralarını karalamaya çalışan siyasi zihniyet tarafından yönetilmekteyiz. Mücadelemiz işte bu zihniyete yöneliktir” ifadelerini kullandı.

GÜNDOĞDU: “OCAK AYI, TOPLUMSAL HAFIZAMIZI YOKLAMA ZAMANIDIR”
“Adalet ve Demokrasi Haftası’nda hak, hukuk, adalet, demokrasi, insan hakları, özgürlükler ve laik cumhuriyet için canlarını hiçe sayan aydınlarımızı unutmadığımızı ve unutturmayacağımızı bir kez daha haykıracağız” diyen Gündoğdu, şu ifadeleri kullandı: “Uğur Mumcu’yu hain saldırıyla aramızdan alınışının 27. yıl dönümünde sarsılmaz bir inanç ve kararlılıkla, saygıyla anıyoruz. Ocak ayı, toplumsal hafızamızı yoklama zamanıdır. Ocak ayı, acıları bal eyleyerek Atatürk Devrim ve ilkelerine, üniter devlet yapımıza, hukukun üstünlüğüne, insan hak ve özgürlüklerine, demokrasiye her ne pahasına olursa olsun sahip çıkma zamanıdır. Tüm yurtsever kurum ve kuruluşları, yurttaşlarımızı Atatürkçü Düşünce çatısı altında güç birliği yapmaya, karanlık güç odaklarına karşı omuz omuza mücadele etmeye çağırıyoruz.”

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz