“CIVATA SEKTÖRÜNDE HEP İLKLERE İMZA ATIYORUZ!”
“CIVATA SEKTÖRÜNDE HEP İLKLERE İMZA ATIYORUZ!”

Tecrübe ve sektörde sağladığı güven ile 4 kıtada 60 ülkeye “Made In Turkey” damgalı cıvata ihraç ettiklerini söyleyen Berdan Cıvata Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şemsi, cıvata sektöründe hep ilklere imza attıklarını ifade etti.

Haber-Sevcan AKGÜL

Firmalarının kuruluş süreci ve faaliyet alanlarını anlatan Berdan Cıvata Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şemsi, Türkiye’nin en eski cıvata-somun fabrikası İstanbul’daki Denet Cıvata ile Türkiye’nin sektörde en büyüğü olan STFA (Temel) Cıvata’ da 6’şar yıl çalışarak 12 yıllık bir bilgi birikimi ve tecrübe ile 45 yaşında emekli olduğunu, Tarsus’ta ağabeyi Yunus Şemsi’nin kurduğu 150 metrekarelik Berdan Makine Atölyesi’nin başına geçtiğini anlattı. Yorulmak nedir bilmeden çalıştığının altını çizen Hasan Şemsi, ağabeyinin ve okulunu bitirip gelen kızlarının da yardımıyla 2000 yılında Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde kurdukları 1500 metrekarelik üretim tesisiyle Berdan Civata’yı kaliteden ödün vermeden, sürekli büyüyen bir yapıya kavuşturduklarını söyledi.

“ÜRETİM FAALİYETLERİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ”
Şemsi, cıvata-somun üretim tesisleri ile birlikte ısıl işlem tesisleri, soğuk elektro galvaniz, sıcak daldırma galvaniz ve çinko lamelli kaplama tesisleri yanında, bütün bu üretim tesislerini standartlara uygun kaliteli bir üretim için destekleyen zengin bir test laboratuarı ile Berdan Civata’yı tam entegre bir bağlantı elemanları üreticisi haline getirdiklerini ifade etti. Uluslararası Mega Projelerde aranan bir çözüm ortağı olduklarını vurgulayan Şemsi, 60’ı aşkın ülkeye ihracat yapabilme başarısını yakaladıklarını belirtti. Şemsi, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’ne taşındıkları 2000 yılında 2’si mühendis olmak üzere 25 çalışanla 1500 metrekarelik bir tesiste üretimlerini gerçekleştirdiklerini, bugün ise 39’u mühendis, 320 kişiyle 20 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 40 bin metrekarelik entegre tesislerinde üretim faaliyetlerini sürdürdüklerini kaydetti.

SEKTÖRDE 49 YILLIK BİLGİ BİRİKİMİ
Berdan Cıvata’nın bağlantı elemanları sektöründe kaliteye odaklandığını vurgulayan Şemsi, şu ifadeleri kullandı: “Berdan Cıvata, yurtiçi-yurtdışı uluslararası mega projelerde harikalar yaratmaktadır. Berdan Cıvata, kritik özelliğe sahip ürünleriyle 2015 yılında Avrupa’nın en uzun ikincisi Osman Gazi Köprüsü’nün ayaklarını taşıyan 10,2 metre boyda, 780 kilogram ağırlıktaki cıvatalarını üretmiştir. 2023 metre ayaklar arası açıklığı ile dünyanın en uzunu olan Çanakkale Köprüsü’nün kulelerini taşıyacak yine 10,2 metre boyda cıvatalarını,  yüzde 100 yerli üretip 2019 yılının ortasında Çanakkale’de Köprü şantiyesine teslim etmiştir.  Sektörde 49 yıllık bilgi birikimimiz ve dünyanın en uzun köprülerinde tecrübelerimiz bulunmaktadır. Bağlantı elemanlarını üretecek bir çözüm ortağı olmaya kendimizi hazır görüyoruz.”

“KALİTEDEN ÖDÜN VERMİYORUZ”
Türkiye’de cıvata-somun sektöründe faaliyet gösteren yaklaşık 30 fabrika arasında laboratuarı TÜRKAK’tan Akredite Belgesine sahip ilk ve tek firma olduklarını vurgulayan Hasan Şemsi, firmalarının Çin, ABD, İspanya, Hollanda, Danimarka ve Almanya’nın rüzgâr gülü üreticisi devleriyle çalışabilme becerisinin altında, kaliteden ödün vermeyen, kaliteyi içselleştirmiş olarak üretim yapma gayretleri olan çalışanların olduğunu dile getirdi.

“ZENGİN TEST CİHAZLARIYLA DONATILMIŞ BİR LABORATUARA SAHİBİZ”
TSE, ISO 9001, ISO 10002, ISO 14002, ISO 18001, ISO 45001, belgeleriyle beraber, Ü ve GOST Belgeleri Türkiye’de bu sektörün ilk CE, ilk TucsaMARK ve ilk ISO EN 17025 belgelerine de sahip olduklarının altını çizen Şemsi, “Berdan Cıvata olarak Türkiye’nin Gama, Tekfen, STFA, ENKA, Çalık, Cengiz, Güriş, Yapı Merkezi, Nurol, Kalyon ve Limak  gibi yurtiçi – yurtdışında Mega Projeler üstelenen ülkemizin güzide firmaları ile çalışırken yurtdışında da Nordex, Alstom, Siemens, Vestas, Enercon, General Elektric, Goldwind ve Senvion gibi Rüzgar Enerji Sektörünün devleri ile çalışabilme başarısını gösterdik. Bu başarı,  belgelerimizin zenginliği yanında Avrupa’da yalnız Tarsus’ta, Berdan’da bulunan zengin test cihazlarıyla donatılmış bir laboratuara sahip oluşumuz ve bunun yanında yüksek niteliklere ve tecrübelere sahip teknik elemanlarımızın konularına hâkimiyetleri sayesinde kazanılmıştır” ifadelerini kullandı.

“TEBRİK YAĞMURUNA TUTULDUK”
Şemsi, Türkiye’nin sektörde ilk CE Belgesi’ne sahip cıvata somun üreticisi olmanın verdiği özgüvenle Almanya’da, 2009 yılında küçük bir stantla katıldıkları Rüzgâr Enerji Fuarında Türkiye’den katılan ilk ve tek firma olarak Türk Bayrağını dalgalandırırken, duyduğu gururun tarifsiz olduğunun altını çizdi. “Bu fuarı Türkiye’den gezmeye gelen sanayiciler, akademisyenler, bürokratlar fuara stant ile Türkiye’den katılan tek firma olduğumuzdan dolayı bizi tebrik yağmuruna tuttular” diyen Şemsi, “Almanya’daki bu ve benzeri fuarlara her yıl katılmaya başladık. Bu ülkelerden Alstom ve Nordex firmaları ikişer defa Tarsus’a Berdan’a geldiler. Üçer defa da biz onlara gittik ve iki yılın sonunda Kalite anlayışlarımız onlarınkiyle paralel hale geldi ve bu iki rüzgâr gülü Devinin onaylı tedarikçisi olarak önce Türkiye’deki projeler için, daha sonra yurtdışı projeleri için ilk cıvata somun ve saplama siparişlerini almaya başladık. Bu gelişmeler sonrası Danimarka’dan Siemens’in ve Vestas’ın ilk siparişlerini 3 ay gibi çok kısa bir sürede alabilmiştik. Çünkü artık kalitede onların beklenti seviyesine erişmiştik. Rüzgâr kulelerinde kullanılan yüksek mukavemetli en büyük çaplı cıvataları Metrik 72 idi. Her biri 18-20 kg gelen bu cıvataları Türkiye’deki projelerine Avrupalı, Amerikalı rüzgârcılara ilk Berdan Cıvata üretti. Halen Türkiye’de tek onaylı üretici olarak daha büyük çaplı M100 gibi cıvataları da biz üretmeye hazırlanıyoruz” diye konuştu.

“CIVATA SEKTÖRÜNDE HEP İLKLERE İMZA ATTIK”
“Basma Yoluyla Çekme Testi Cihazı” adını verdikleri bu cihaza patent alma çabasının da tam bir serüvene dönüştüğünü dile getiren Şemsi, “Avrupa’nın en güçlüsü 300 ton, boyu 4 metreyi aşkın. Türkiye’de üç yıl öncesine kadar sektörünün en güçlüsü ise 200 ton, boyu 3.2 metre TSE’de bulunan bir cihaz iken bizim yaptığımız cihaz 500 ton güce sahip ve boyu 1.5 metreydi. Bir proje yaparak TÜBİTAK’tan destek istedik, vermediler. Muhtemelen ARGE saymadılar. Cihaza Patent almak için uğraştım. Almanya ve İspanya’dan 9-10 ayda aldığımız patenti Türkiye’den 39 ayda alabildik. Basma Yoluyla Çekme Testi yapabilen bu cihaz, Berdan Civata’nın Türkiye ve Avrupa’da sektöre kazandırdığı ilkler arasında birinci sırada yer aldı” ifadelerini kullandı.

“490 FİRMA ARASINDAN SEÇİLEN 15 FİRMA ARASINA GİRDİK”

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 2015 yılında düzenlediği İnovaLİG yarışmasına 500 tonluk test cihazları ile katılarak 490 firma arasından seçilen 15 firma arasına girdiklerini anımsatan Hasan Şemsi, “15 firmanın 14’ü İstanbul-Ankara-İzmir üçgeni içerisindeydi. Bu üçgenin dışındaki tüm Anadolu’yu Mersin / Tarsus’tan Berdan Cıvata’nın temsil etmiş olmanın gururunu yaşadık.” şeklinde konuştu. Berdan Cıvata olarak Anamur Kıbrıs Barış Suyu ve TANAP Doğalgaz Boru Projesi gibi iki önemli proje için de çalışma sağladıkları bilgisini veren Şemsi, şunları kaydetti: “Anamur Kıbrıs Barış Suyu Projesi kapsamında iki sahil arasında 80 kilometre boyda yüzyılın projesi yapıldı. 1,6 metre çaplı boruları bağlayan flanş cıvatalarına 6 bin 500 saat tuz püskürtme korozyon testi istediler. Bu denizin 250 metre altında 150 yıl korozyona dayanım demekti. Üniversite-Sanayi İşbirliği çerçevesinde projeyi Berdan Cıvata başarıyla tamamladı. TANAP Doğalgaz Boru Projesinde ise Azerbaycan’dan gelip Gürcistan’ı geçerek Türkiye’ye giren bu boru hattı Türkiye içinden dağ, dere, tepe aşarak Türkiye’yi 1800 kilometre geçen boru hattının 2 bin 400 saat Tuz Püskürtme Testine dayanımlı Teflon ile kaplanmasını da üniversite ile yaptığımız çalışmalarda başarı ile tamamlamış bulunuyoruz.”

“GÜVEN TESİS ETMEYE ÖZEN GÖSTERİYORUZ”
4 kıtadaki 60 ülkeye “Made In Turkey’ damgalı cıvataları ihraç ederken, ilk satışlarını Brezilya’ya yaptıklarını, Kore’ye, Çin’e ve Vietnam’a kadar uzandıklarını, Avrupa’daki firmalarla çok sıkı çalıştıklarını söyleyen Şemsi, “İhracatta güven tesis etmeye hep özen gösterdik. Akreditif açtırmadan tanımadığımız firmalara mal gönderdiğimiz çok oldu. Bu güven çoğu zaman bize iki-üç kat sipariş olarak geri döndü. Ama aracı firmalarla çalışırken dikkatli olmak gerekiyor. Bugün en iyi ve en büyük siparişçilerimiz Almanlar. Ama herkes öyle olmuyor. Çok az da olsa Suudi Arabistan, İtalya ve Yugoslavya’daki firmalarla çalışırken bazen paramızı alamadığımızı söyleyebilirim” diye meslektaşlarını da uyardı.

 

 

 

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz