Dinçer: “Toptancı ve üretici firmalar denetlensin!”
Dinçer: “Toptancı ve üretici firmalar denetlensin!”

Corona virüsü dolayısıyla temizlik ürünlerinde yaşanan fiyat artışlarını değerlendiren Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Talat Dinçer, “Büyük toptancılar bu işi fırsata çevirdiler. Olaylardan dolayı fiyatları hiç durmadan yükseltiyorlar. Esnaf da elindeki malı 50 liraya satıyorsa yeni malı 80 liraya ancak alabiliyor. Bunun önüne geçmek için toptancı ve üretici firmaları denetlemek gerekiyor” dedi.

Haber-Gencay OLCAN

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Talat Dinçer, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de görülen ve büyük önlemler alınan corona virüsü hakkında gazetecilere açıklamalarda bulunarak, esnafların taleplerini ve temizlik ürünlerinde yaşanan fiyat artışlarını değerlendirdi. İlk olarak alışveriş merkezlerinin çalışma saatlerinin 12 saatten 8 saate düşürülmesini hakkında konuşan Dinçer,  “AVM’lerin bazıları hala açık. Bu uygulamaya uymuyorlar. İnsanlarda da şöyle bir bilinç oluştu. ‘Artık, toplu, kapalı mekanlara gitmeyelim.’ Doğru bir algı aslında. Çok acil işi olan hemen girip çıkıyor. Zaman geçirme gibi bir durum söz konusu değil. Aynı şekilde halk, caddeye de çıkmıyor aslında. Biz şimdi esnaf gözüyle bakıyoruz. Esnaf ne olacak, ne yapabiliriz diye. Bizim mevcut küçük esnafında bazılarının kapanması söz konusu. Bunlar genelde, eğlence mekanları olacak. Önümüzdeki günlerde biraz daha ciddi tedbirler gelebilir. Çünkü, halkın en çok risk grubu oluşturduğu yerler arasında kahvehaneler, kafeteryalarla ilgili yeni bir düzenleme gelecek. Küçük esnaf şu an tezgahı açıyor. Halk paniğe falan da girmesin, her türlü gıda malzememiz var. Sadece, temizlik ürünlerinde bir sıkıntı var. O da toptancılardan kaynaklanıyor. Elindeki malı veriyor ama yerine mal alamıyor. Büyük toptancılar bu işi fırsata çevirdiler. Olaylardan dolayı fiyatları hiç durmadan yükseltiyorlar. Esnaf da elindeki malı 50 liraya satıyorsa yeni malı 80 liraya ancak alabiliyor. Bunun önüne geçmek için toptancı ve üretici firmaları denetlemek gerekiyor. Sürekli fiyatları yükseltiyorlar” dedi.

“KREDİLERİMİZİN FAİZSİZ BİR ŞEKİLDE ERTELESİNLER”

“Bizim devletten istediklerimiz var” diyen Dinçer, sözlerine şöyle devam etti: “Esnafımızın verdiği çekler var, senetler var, taahhüt var. Yaz sezonuna hazırlık için bütün sektörler bağlantılar kurdular, karşılığında çekler verdiler. Birçoğu kredi aldı ve o krediyle satacakları ürünleri aldılar. Şimdi böyle bir durum da yaşanınca mallar da elde kaldı. Bizim hükümetten beklentimiz, en azından şu dönemdeki bizim kredilerimizi faizsiz bir şekilde ertelesinler. Çekilen krediler, bankalarla olan ilişkimizden kaynaklanan sıkıntılar, kredi kartlarındaki sıkıntılar durum netleşene kadar ertelenmesi gerekiyor. Bunları hep talep ediyoruz. İnsanlar vergisini, kirasını ödeyemez durumda. Hükümetin topyekun bu işi ele alması gerekiyor. Şuan iş yok iş dibe vurdu. Piyasadaki koşuşturmacalar hep genelde dezenfekten ürünleri alabilmek için. Gıda ile ilgili çok sıkıntımız yok. Gıda ile ilgili stoklarımız yüksek zaten. Küçük esnaf bu durumdan çok olumsuz etkilendi. Zaten onun yerine koyacak, bir sermayesi de yok. Mutlaka bir kolaylık sağlanmak zorunda. Bir kolaylık sağlanmadığı taktirde bu virüs bizim esnafın kanına girecek ki birçok esnafı yerle bir edecek.

“BU SÜRECİ HEP BERABER ATLATIRIZ”

Tüm dünyanın çok ciddi bir sorun yaşadığını kaydeden Dinçer, “İşte sabah haberlere baktığımızda İspanya, İtalya tüm işyerlerini kapattı. Sadece restoranlar, paket servislerle evlere yemek götürüyor. Çok şükür ki Türkiye’de birçok tedbir alındı. Tedbirden dolayı virüs pek yayılmadı ama inşallah daha fazla vaka olmaz. Bu olay tüm dünyada ekonomileri çökertti. Borsalar tarihin en düşük seviyelerine vurdu. Avrupa ülkeleri virüsten bizden daha fazla etkilendi. İnşallah mevcut esnafımız hükümetin açacağı ekonomik paketlerle, faizsiz bir şekilde borç ertelemeleriyle esnafımız direnir ve bu süreci hep beraber atlatırız. İnşallah çok esnaf kaybetmeyiz. İnsanların sağlığı her şeyden önce daha değerli tabii ki” şeklinde konuştu.

“DÜNYA OLARAK BİR SINAVDAN GEÇİYORUZ”
Özellikle toplu taşıma araçlarını sürekli dezenfekte ettirdiklerini belirten Dinçer, “Diğer orta ve büyük ölçekli yerlerimizi dezenfekte ettiriyoruz. Kendi çabamızla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki süreç ve alınacak tedbirler daha da açıklanacak. Hijyen kurallarına iyi uyup toplum olarak kucaklaşmaları, öpüşmeleri buna halkımız da esnafımız da dahil herkesin bu konuya çok dikkat etmesi gerek. Sonuçta bu virüs solunum ve temas ile geçiyor. Herkesin bol miktarda elini yıkama alışkanlığı kazanması lazım. Yani biriyle selamlaştığı zaman hemen elini yıkaması lazım.  Dünya olarak bir sınavdan geçiyoruz. İyi tedbir alan ve dikkat eden toplumların bu süreci çok çabuk atlatacağına inanıyorum. Bunu yapmayan toplumlar çok daha büyük zarar görebilir. Herkesin bu duyarlılığı sizler aracılığıyla göstermesini diliyorum” diye sözlerini bitirdi.

 

  • Etiketler
  • Yorumla

Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz