DOĞANIN DÜRBÜNÜ
 • MustafaMızrak
  • Mustafa Mızrak
  • mustafamizrak33@hotmail.com
  • 10 Ocak 2020 - 17:23:24

Kleopatra bir gün Sezar’a bir çakmak hediye etmiş. Hediye Kleopatra’dan gelince Sezar için öyle değerliymiş ki; Sezar, çakmağı yanından hiç ayırmıyormuş. Sezar bir gün hamama gitmiş. Girerken çakmağı kıyafetlerinin arasına bırakmış. Sezar hamamdan çıkarken bakmış ki; çakmak kıyafetleri arasında değil. Telaşla çakmağı aramaya başlamış. Bu sırada karşıdan Brutus’un geldiğini görmüş. Sezar, Brutus’un yanına giderek sormuş:

– Sende mi Brutus?

Brutus:

– Ne?

Sezar:

– Çakmak

Brutus: “Hayır, bende değil. Hadi beraber arayalım Yüce Sezar!” demiş. Beraber çakmağı aramaya başlamışlar. Bu sırada Archimedes çırıl çıplak ortalıkta koşuşturduğunu görmüşler. Archimedes: “Buldum! Buldum!” diye bağırıyormuş. Brutus sormuş:

– Neyi buldun?

Archimedes:

– Çakmağı buldum!…

 

Modern insan iç çekiştir. Ölmemek için, ölümü unutmak için, ölümü unutturmak için mücadele etmektedir.Estetik kaygı kalmamıştır. Sevgi eskiden ahlakın alanına sokulup kötürümleştirilmeye çalışılırken şimdilerde psikiyatrinin kucağına atılmıştır. Ölümse unutturulmaya çalışılmaktadır. Ölümün vahşileştirilmesiyle insanın kendi bedeniyle olan ilişkisi bir kat daha değiştirilmiştir. Ne yazık ki hayat sevgisizlikle her şeyden iğrenmek için türlü nedenler yaratmaya devam etmektedir. Kim seni bütünüyle, koşulsuzca kabul ederse değişmeye başlarsın. Onun kabulü sana böyle bir cesaret verir. Olduğun gibi kabul edilmen seni bütünleştirir, seni kendine güvenli kılar, seni kendin gibi hissettirir. O zaman beklentileri yerine getirmene gerek yoktur, sen olabilirsin. Bu yüzden sevgi bu kadar besleyicidir.

 

Davranışlarının insanın eseri olması kadar insan da kendi davranışlarının eseridir. Öyle ki hareketlerimiz, işlerimiz, eserlerimiz ne ise biz de oyuz. Bazen kimilerinin bir davranışı hakkında “ondan beklemem” diyerek, insan ve davranışları arasında bir aynilik ve süreklilik olduğunu gösteren bu hususu hepimiz biliriz.

Zira insan nasıl bedenen organ ve uzuvlarının toplamı ise, şahsiyet olarak da davranışlarının, hareketlerinin ve bunların sonucunda oluşan kişiliğinin sonucudur. Kişiliğimiz, hayatımız boyunca ama en fazla da hayatımızın ilk evrelerinde oluşur. Bizler hayatımız boyunca, özellikle gençlik çağımızda belli davranışlarda bulunarak bir şey yapıp etmeye çalışırken aynı zamanda kendi kişilik dokumuzu örmüş oluruz.

 

Değişim, bir şeylerin bitmesi, yeni ve farklı bir başka şeyin başlamasıyla ortaya çıkar. Eski ile yeni arasındaki geçiş sürecidir. Bu süreç içinde insanlar eskiyi unutmak, yeniyi öğrenmek ve sahiplenmek zorundadırlar. Bu süreç, bilinen ve alışılmış olandan bilinmeyene doğru bir yolculuktur. Sevgiyle kalın. Ve her şeyden önce birbirinizi candan sevin. Çünkü sevgi birçok kötülüğü örter.

 • Etiketler
 • Yorumla
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz