Eroğlu: “Kıbrıs Türk’ü olarak anavatana gönülden bağlıyız”
Eroğlu: “Kıbrıs Türk’ü olarak anavatana gönülden bağlıyız”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 3. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu,  Anavatan Türkiye’ye karşı zaman zaman dil uzatanlar olabileceğini belirterek, “Her ülkede değişik düşünceler içerisinde olanlar olabilir. Anavatana sevgisini ya da öfkesini oya çevirme düşüncesinde olanlar olabilir. O bizi ilgilendirmez. O gibi düşünceler Kıbrıs Türk Halkını temsil edemez. O gibi düşüncelerin temsilcisi de Kıbrıs Türk Halkını temsil edemez. Dolayısıyla biz Kıbrıs Türk’ü olarak anavatana gönülden bağlıyız” dedi.

Haber-Sevcan AKGÜL

Yenişehir Beldiyesinin düzenlediği söyleşiye katılmak üzere Mersin’e gelen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 3. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Mersin İl Başkanlığı ve Muharip Gaziler Derneği Mersin Şube Başkanlığını ziyaret etti. Programa, Muharip Gaziler Derneği Mersin Şube Başkanı Kemal Cındız, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit-Dul ve Yetimleri Derneği Mersin Şube Başkanı Fatih Tuncer, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Mersin Şubesi Başkanı Halil Kur, KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk, birçok gazi ve astsubay katıldı.

EROĞLU: “BU HEPİMİZİN BİRLİKTE YARATTIĞI ESERLERDİR”
Ziyarette konuşan KKTC 3. Cumhurbaşkanı Eroğlu, sözlerine 1974 Kıbrıs Barış Harekatından söz ederek başladı. “Bu harekat gerçekleşmemiş olsaydı, bugün size hitap eden bir Derviş Eroğlu, bu kadar makamlardan geçmiş bir Derviş Eroğlu olarak hitap edemezdim” diyen Eroğlu, “Çok şükür 74 mutlu barış harekatı hem özgürlüğümüzü bize kazandırdı hem de yarattığı coğrafya üzerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti kurdu. Bu hepimizin birlikte yarattığı eserlerdir” dedi.

EROĞLU: “KKTC ANAVATAN OLMAZSA YAŞAYAMAZ”

KKTC insanının kendisini zaten anavatandaki Türklerden ayrı saymadığını sözlerine ekleyen Eroğlu, “Biz, 1571’de Kıbrıs’a Osmanlı’nın gönderdiği Türkleriz. Siz ise burada yaşama şansı bulan Türklersiniz. Dolayısıyla anavatan nedir? Anavatan olmasaydı ne olurdu? Buralara kimlerle ve nasıl geldik? Bunları bilen bir neslin temsilcisiyiz. Onun için KKTC vatanının halkı anavatandaki kardeşlerine bağlılığı son derece fazladır. Biz her zaman şunu söyleriz, KKTC anavatan olmazsa yaşayamaz. KKTC’nin varlığı anavatan ile diyalogdan, işbirliğinden geçer” şeklinde konuştu.

EROĞLU: “ORADA VURULAN TÜRKLÜK RUHUNU BUGÜNE KADAR YAŞATTIK”

Değişik noktalarda yaşansa da iki halkın da Türk olduğuna dikkat çeken Eroğlu, şu ifadeleri kullandı: “Kader bizi ayırmış. Osmanlı, Kıbrıs’ı fetih ettiğinde o topraklara da Türk mührü vurulsun diye atalarımızı göndermiş. Orada vurulan Türklük ruhunu bugüne kadar yaşattık. Barış Harekatı ile Türklük mührü daha da güçlü vurulmuştur. O yüzden KKTC Türkiye’nin yanında yaşayan ikinci bir Türk devletidir. Bugün temsil ettiğimiz KKTC anavatanın askerlerinin gelmesi, barış harekatını gerçekleştirmesi sonucunda kurulan bir devlettir. Ne mutlu bize ki gerçek manada ikinci bir Türk Devleti’nin temsilcileriyiz.”

EROĞLU: “KIBRIS TÜRKÜ OLARAK ANAVATANA GÖNÜLDEN BAĞLIYIZ”

Anavatan Türkiye’ye karşı zaman zaman dil uzatanlar olabileceğini belirten Eroğlu, “Her ülkede değişik düşünceler içerisinde olanlar olabilir. Anavatana sevgisini ya da öfkesini oya çevirme düşüncesinde olanlar olabilir. O bizi ilgilendirmez. O gibi düşünceler Kıbrıs Türk Halkını temsil edemez. O gibi düşüncelerin temsilcisi de Kıbrıs Türk Halkını temsil edemez. Dolayısıyla biz Kıbrıs Türk’ü olarak anavatana gönülden bağlıyız. Anavatan Türkiye olmadan da KKTC’nin devam edemeyeceğini bilen insanlarız ve şükrediyoruz. Bize düşen görev bu devleti yaşatmaktır. O topraklarda yaşan insanlarımızın huzurunu sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

CINDIZ: “ÇOK MUTLUYUZ VE GURUR DUYUYORUZ”

Ziyarette konuşan ve Muharip Gaziler Derneği Mersin Şube Başkanı Kemal Cındız, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun derneklerini ziyaretlerinden dolayı çok mutlu olduklarını ve gurur duyduklarını ifade ederken, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit-Dul ve Yetimleri Derneği Mersin Şube Başkanı Fatih Tuncer de Eroğlu’na anavatan Türkiye’ye geldiği için teşekkür etti. Daha sonra söz alan Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Mersin Şubesi Başkanı Halil Kur ise Türkiye’nin zor günlerden geçtiğini belirterek, KKTC’nin 3. Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun çalışmalarını taktirle karşıladıklarını belirtti.

“BU DAVA ÖNEMLİ BİR DAVADIR”

KKTC’nin mevcut Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye ile ilgili sözlerine atıfta bulunan Kur, “Şu anda ülkemiz içerisinde birtakım sıkıntılar var. KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı Bey’in talihsiz açıklamaları ne yazık ki, bu camiayı, astsubayları ve gazileri derinden üzdü. Bundan ötürü Cumhurbaşkanının bu konuda bir geri adım atarak, en azından ortamın daha ılımlı bir hale getirmesini beklemekteyiz. Aksi taktirde bu memleket için, bu vatan için bu bayrak için hayatını feda etmiş kişilerin bu sözler karşısında kemikleri sızlamaktadır. Biz onu hiçbir zaman tavsif edemeyiz. Biz orada astsubaylarımızı, mücahitlerimizi ve Kıbrıs Türk Halkını kaybettik. Bu dava önemli bir davadır” diye konuştu.

“HER ZAMAN İÇİN YARDIM EDECEĞİZ”

Kıbrıs’a her koşulda yardım edeceklerini de ifade eden Kur, “Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi Kıbrıs’ın önemi çok büyüktür. Atatürk’ün gösterdiği yol doğrultusunda Kıbrıs Devleti’ne Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, her zaman için yardım edeceğimizi onların her zaman yanında olacağımızı bildiriyorum” dedi. Konuşmaların ardından dernek temsilcileri tarafından Eroğlu’na günün anlam ve önemine ilişkin plaket takdim edildi.

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz