“Fotoğrafı fotoğrafçı çeker, makine değil”
“Fotoğrafı fotoğrafçı çeker, makine değil”

İyi bir fotoğraf çekmek için iyi bir ekipmanın gerekli olmadığını söyleyen Fotoğraf Sanatçısı Taylan Deprem, “Fotoğrafı fotoğrafçı çeker, makine değil. Fotoğrafçılığa başlayan arkadaşların en büyük yanılgıları bu yönde oluyor. İyi ekipman hiçbir zaman iyi fotoğrafın garantisi olamaz. İyi fotoğrafın tek vazgeçilmezi iyi bir gözdür. Yani fotoğrafı çeken kişidir” dedi.

Haber-Erol Kamalak

Fotoğraf sanatı hakkında gazetecilere açıklama yapan Epileptik Art Sinema Fotoğraf Atölyesi Kurucusu ve Fotoğraf Sanatçısı Taylan Deprem,  öncelikle iyi fotoğraf kavramının sınırlarının doğru çizilmesi taraftarı olduğunu ifade etti. İyi fotoğrafı belirleyen en önemli şeyin beklenti olduğunu sözlerine ekleyen Deprem, “Buradan bakıldığında beklentiyi karşılayan her fotoğraf iyi fotoğraf olarak algılanabilir. Örnek vermek gerekirse sizden vesikalık bir fotoğraf istendiği vakit eksiksiz ve hatta fazla aydınlatılmış bir insan yüzü fotoğrafı çekmek zorundasınız. Oysaki sanatsal değeri olan bir portre çekmeniz gerektiğinde ise yeri geldiğinde yarısı görünmeyen bir insan yüzü fotoğrafı izleyicilerde hayranlık uyandırabilir. Bu durumda iyi fotoğrafı belirleyen öncelikli unsur, fotoğrafı oluşturan tek malzeme olan ışığın doğru kullanılmasıdır. Sonrasında ise fotoğrafın anlatım gücünü belirleyen adeta fotoğrafın dili diyebileceğimiz kompozisyonun geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır” dedi.

“CİDDİ BİR ÇALIŞMA DİSİPLİNİ GEREKİR”

Fotoğrafçılık kursuna gitmek isteyenler için tavsiyede bulunan Deprem, “En önemli kriter, şüphesiz ki çok çalışmak. Her konuda olduğu gibi fotoğrafçılık söz konusu olduğunda da eğitim süresince bilgi ancak tarif edilebilir. Bilgiyi içselleştirmek ve elinize geçtiği andan itibaren geliştirmek için çabalamak fotoğrafçı adayının yapması gereken en önemli iştir. Bu da şüphesiz ki ciddi bir çalışma disiplini ile mümkün olur” ifadelerini kullandı.

“FOTOĞRAF ÖNCE GÖRÜLÜR SONRA ÇEKİLİR”

İyi fotoğraf çekmek için iyi makinenin gerekli olmadığını sözlerine ekleyen Deprem, “Fotoğrafı fotoğrafçı çeker, makine değil. Fotoğrafçılığa başlayan arkadaşların en büyük yanılgıları bu yönde oluyor. İyi ekipman hiçbir zaman iyi fotoğrafın garantisi olamaz. İyi fotoğrafın tek vazgeçilmezi iyi bir gözdür. Yani fotoğrafı çeken kişidir. Fotoğraf önce görülür sonra çekilir. Bunun için iyi bir gözden sonra iyi bir bilgi ve teknik birikim gerekmektedir. İyi bir fotoğraf makinesi kuşkusuz herkesin sahip olmak isteyeceği bir şeydir fakat en son gerekendir. Görmek ve bilgi geliştirilmeden iyi bir makineye sahip olmak doğru bir anlam ifade etmez” şeklinde konuştu.

“BÜTÇENİN DOĞRU PLANLANMASI LAZIM”

Fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar ve fotoğraf makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda da bilgiler veren Deprem, “Öncelikle bütçelerine dikkat etsinler. Sürekli gelişen teknoloji ve hırçınlaşan ekonomik ortamda fotoğraf makinesi üreticileri de bir Pazar arayışı içinde olduklarından her gün biraz daha genişleyen bir ürün yelpazesi ile karşı karşıyayız. Bu durum, bilinçli bir seçim yapmanın önünde en büyük engel olarak duruyor. Bu yüzden bütçenin doğru planlanması bizi daha doğru sonuca götürecektir. Bütçe planlarken paranızın yettiği değil de bilginizle orantılı modeller seçmenin daha faydalı olacağını düşünüyorum. Aksi takdirde yüksek maliyetle alınmış ileri seviye bir makineyi etkili bir şekilde kullanamamak motivasyonu olumsuz yönde etkileyerek başarısız olmanıza sebep olabilir” diye konuştu.

“DİKKATİ ÇEKMEK İSTEDİĞİM NOKTA YETERLİLİK”

Cep telefonlarıyla fotoğraf çekilmesini desteklediğini ifade eden Deprem, “Ayrıca sürekli olarak yanımızda bir makine bulundurma şansı da yaratıyor olmaları da iyi bir durum. Cep telefonu dediğimiz cihazlar pazarda tutunabilmek için ar-ge kaynaklarının büyük bir bölümünü görüntü kaydetme teknolojisine ayırmaktalar. Bu konuda fotoğrafın ve hatta sinemanın da kaderini belirleyecek gelişmelere imza atmaya bile başladılar. Buradan bakıldığında cep telefonlarını da birer fotoğraf makinesi olarak değerlendirmek kaçınılmaz. Burada dikkati çekmek istediğim nokta yeterlilik. Her fotoğraf makinesi ya da her objektifle yapabileceklerinizin bir sınırı var. Cep telefonlarına da böyle yaklaşılmasından yanayım. Hangi makine ya da telefon olduğuna bakılmaksızın yapabildiklerinden sonuna kadar faydalanmak gerek” diye söyledi.

“SOSYAL MEDYA VE FOTOĞRAF”

Sosyal medyanın fotoğraf üzerindeki etkisinden de söz eden Deprem, sözlerine şöyle devam etti: “Sosyal medyanın fotoğraf üzerine etkisinden çok insanlar üzerinde büyük etkisi olduğunu düşünenlerdenim. Fotoğraf da haliyle bununla paralel olarak etkileniyor. Bu etkinin iyi ya da kötü olması tamamen sosyal medyayı kullanma biçiminizle ilgili bir durum. Neden insanlar sosyal medyadaki fotoğrafının güzel olmasını istiyor. Sosyal medya denilen platform artık tüm dünyada insanların kendini ifade biçimi haline geldi. İnsanlar o alandaki her şeylerinin iyi olmasını istiyorlar. En iyi yanlarını, kusursuz hallerini göstermeye çalıştıkları bir mecra. Adeta kendilerini orada gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Durum böyle olunca büyük bir beğenilme kaygısı da buna eşlik ediyor. Neredeyse sadece görüntü paylaşımından ibaret bir dünya haline gelen böyle bir ortamda insanların elindeki en güçlü ürün de fotoğrafları oluyor. Haliyle her fotoğrafı beğenilsin ve büyük ilgi görsün istiyorlar.”

  • Etiketler
  • Yorumla

Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz