GELECEK GELMEYECEK
 • AysunGüven
  • Aysun Güven
  • yenidunya411@gmail.com
  • 24 Aralık 2019 - 16:33:40

Bildiğiniz her şey bilmediklerinizin esiridir. Böyle söylersem çok açıklayıcı olmayacak herhalde. Öyleyse filmin başının sondan başladığı durumlara benzetelim.

Bilim insanları, belirsizlikle baş edebilme yeteneğimizi, huzursuzluk içinde olduğumuzda daha iyi becerebildiğimizden bahsediyorlar. Bu demek oluyor ki doktorların önerilerine kulak tıkayarak, siyasi otoritelerin kararlarına ve sonuçlarına tepkisiz kalarak, geri dönüşüme katkıda bulunmanın bireysel olarak boşa bir çaba olduğunu düşünerek bunu çok iyi beceriyoruz.

Bundan 2000 yıl önce yaşamış eski Romalı doğa bilgini Plinius “Zamanımızda kesin olan tek şey, hiçbir şeyin kesin olmamasıdır.” derken 2000 yıl sonra her şeyin aynı kalabileceğini tahmin etmiş midir acaba?

Yeni yılın son günlerini yaşadığımız şu günlerde, gelecek günlerin daha güzel olacağına inanç duymak en doğal olanı. Ama belirsizlik, yarınından emin olmadan yaşamanın yarattığı korkuyu, beynin öyle derinlerine yerleştirmiş ki,  bu vücudun bir tür sigorta görevini görüyor. Şöyle ki başınıza gelecek şeylerin ne kadarını tahmin edebilirseniz, o kadar hazırlıklı olup o kadar az stresli olabilirsiniz.

İşte tam da bu noktada işi lehinize çevirme ihtimali yakalamış buluyorsunuz ancak bunu abartmanız dahilinde, bilinmeyene karşı aşırı tepki ile zarar görme endişeniz çevrenizdekileri olumsuz etkileyebilir. Kıskançlık gibi.

Beklentileri gerçekleştirmek için onları olabildiğince uzağa koymak, yani büyük hayaller kurmak, onlara ulaşmak için gösterilecek çabayı etkileyecektir. Bu çabalama için gösterilecek tahammül seviyesi kişiye göre değişiklik gösterir. İnanmayacaksınız ama tahammülsüzlük, bir yere kadar zorlandığında yararlı bile olabiliyor.  Şöyle ki son ana kadar olumlu fikir üretmek, sizin uzun bir süre stres halinde kalmanızı engelleyecek, belki de hayatınızın aynı dönemlerinde almanız gereken kararları düzenleyecektir.

2020 için düşünebilecek en güzel şeyleri düşünmeniz ve onlar için çabalamanız, başınıza gelebilecek en kötü şeylere rağmen gerçekleşebileceği hayali bile size bir yıl yetecek enerjiyi verecektir. Sonuçta insanoğlu uzunca bir süredir belirsizlikle mücadelenin yolunu yine kendinde bulmuş ki bunca zaman ayakta kalabilmiştir. Yeter ki o belirsizlikle savaşta yanında umudu olsun.

Mutlu yıllar……….Gelecek………

 • Etiketler
 • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz