Göksoy: “Yaşanılabilir bir ücret olmalıdır”
Göksoy: “Yaşanılabilir bir ücret olmalıdır”

Türkiye’de milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren asgari ücret zammının ne kadar olacağı merakla beklenirken, Asgari Ücret Komisyonu, ikinci toplantısını yaptı. Toplantı hakkında konuşan DİSK Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, “Asgari ücret insan onuruna yakışır ve yaşanılabilir bir ücret olmalıdır” dedi.

Haber-Erol Kamalak

Asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen 2020 Yılı Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ikinci toplantısını Türk-İş’in ev sahipliğinde yaptı. Toplantıyı değerlendiren DİSK Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, “İşçinin umutla beklediği ve yakından takip ettiği ve tekrar görüşülen asgari ücret tespit komisyonundan yine sonuç yok. DİSK’in en az 3 bin 200 TL net olmalı asgari ücret tespiti ve önerisinde AGİ (Asgari Geçim İndirimi) hariç hesaplanmalıdır. Ülkemizde durmak bilmeyen otomatiğe bağlanmış zamlar karşısında enflasyonun altında ücret teklif etmek ve belirlemek çalışanların emeğine saygısızlık olduğu gibi bir de Aile Çalışma ve Sosyal Bakanı tarafından yapılan ‘Mevcut istihdam alanlarının korunmalıdır’ açıklamasında da inceden bir tehdit yaratmaktadır. Biz DİSK olarak insanca yaşanabilir bir ücret talebinde ısrarcı olacağımız gibi bizi işimiz ve ekmeğimizle terbiye etmeye çalışanlara da asla boyun eğmeyeceğiz. Krizi bahanedenler çok iyi bilmelidirler ki geçmiş aylarda da DİSK olarak bildiriler dağıtarak krizi çalışan işçiler, emekçiler, esnaf, çiftçi yaratmadı. Krizi ülkemizde nüfusun yüzde 1’ini oluşturan sermaye ve holding sahipleri yaratmıştır. Bu fatura yüzde 99 emekçi kesimine yüklenmemelidir. Kamuoyu ile paylaşmış ve ilgiyle desteklemiştik. Krizi yaratan ve sebep olan başta iktidar olmak üzere sorumlular bu bahane ile işçilerden asgari ücret konusunda fedakarlık beklemesinler. Asgari ücretin kendisi zaten büyük bir fedakarlıktır” dedi.

“YAŞANILABİLİR BİR ÜCRET OLMALIDIR”

Göksoy, sözlerini şöyle bitirdi: “Biz iktidarın bir an önce üretime dayalı bir politika geliştirerek tarım, turizm, hayvancılık ve maden ocaklarının işletmesine dönük güvenceli ve kurallı projeleri önüne koymalı işsizliği ve yoksulluğu önlemeye dönük haksızlığı adaletsizliği ve yolsuzluğu ortadan kaldırması talep ediyor, Türkiye’nin demokratikleşmesinin ve gelişmesinin önünü açılması gerektiğinin altını çiziyoruz. Asgari ücret insan onuruna yakışır ve yaşanılabilir bir ücret olmalıdır.”

 

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI
Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz