“Grup Yorum’un talepleri kabul edilsin!”
“Grup Yorum’un talepleri kabul edilsin!”

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, açlık grevinde olan Grup Yorum üyelerinin taleplerinin kabul edilmesi için basın açıklaması yaptı. Platform adına konuşan SES Mersin Şube Eş Başkanı Yılmaz Bozkurt, “Grup Yorum’un mesajı özgürce türkü söylemek, kendi öykülerini türkülerle dillendirmek ve konserlerinin yasaklanmasını önlemektir. Talepleri; İdil Kültür Merkezi basılmasın, Tutuklu Grup Yorum üyeleri serbest bırakılsın, haklarında açılan davalar düşürülsün” dedi.

Haber-VİDEO/Uğur Özgür

Özgür Çocuk Parkı’nda yapılan ve Grup Yorum’un kurucu üyelerinden Serdar Keskin ve Metin Kahraman destek verdiği basın açıklamasında Platform adına konuşan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şube Eş Başkanı Yılmaz Bozkurt, “Ülkemizde Grup Yorum Üyeleri 35 yıldır Halkın türkülerini söylemeye devam ediyor. Grup Yorum üyeleri İbrahim Gökçek 253, Helin Bölek 250 gün olmak üzere çok uzun süredir açlık grevindeler. Kendilerine ve türkülerine özgürlük dışında bir talepleri olmayan grubun taleplerinin bir an önce kabul edilmesi ve grup üyelerinin eylemlerini sonlandırması için biz Mersin Emek ve Demokrasi Platformu olarak buradan tüm kamuoyunu ve yetkilileri duyarlı olmaya, Grup Yorum üyelerinin ve türkülerinin özgür bir şekilde yaşamlarını sürdürmelerinin sağlanması için çağrı yapıyoruz. Grup Yorum, 1985 yılında kurulmuş, ilk albümleri olan Sıyrılıp Gelen’i 1987 yılında çıkarmalarından bu yana 23 albüm çıkartarak, Türkiye’de emeğin, özgürlüğün ve mücadelenin sesi, soluğu olmuşlardır” dedi.

“ASLA KABUL EDİLEBİLECEK BİR ŞEY DEĞİLDİR”
Grup Yorum’un bestelediği şiirlerle Nevzat Çelik’i bir halk şairi olarak Türkiye’ye kazandırdığını ifade eden Bozkurt, “Ahmet Arif’in, Nazım Hikmet’in, Adnan Yücel’in Gülten AKIN’nın ve daha nice şairlerimizin şiirlerinin halk tarafından tanınmasına, sevilmesine aracılık etmişlerdir. Ve yine besteledikleri Kürtçe, Arapça türkülerle enternasyonalist dayanışmanın örneklerini de vermişlerdir. Başta da söylediğimiz gibi 253 gündür açlık grevinde olan bu grubun şu anda bu eylemi bıraksalar bile çok uzun süre sağlık sorunu çekecekleri çok açıktır. Bu günden sonra aç kalacakları her gün yaşamlarının tehlikeye girmesine neden olacaktır. Oysa açlık grevine katılan kişi ya da kişiler bu eylemi ölmek için değil, topluma bir mesaj vermek için yaparlar. Grup Yorum’un mesajı da özgürce türkü söylemek, kendi öykülerini türkülerle dillendirmek ve konserlerinin yasaklanmasını önlemektir. Talepleri; İdil Kültür Merkezi basılmasın, Tutuklu Grup Yorum üyeleri serbest bırakılsın, haklarında açılan davalar düşürülsün. Bunlar en insani taleplerdir ve yetkililerin bu taleplere sessiz kalması asla kabul edilebilecek bir şey değildir. Bu nedenlerle biz buradan bir kez daha sesleniyoruz; Grup Yorum yaşasın, Grup Yorum özgür kalsın, Grup Yorum özgürce türkü söylesin ve Grup Yorum’un konserleri yasaklanmasın” ifadelerini kullandı.

  • Etiketler
  • Yorumla

Reklam alanıdır
ÖNE ÇIKANLAR
    Üye Girişi
    • Kullanıcı Adınız
    • Şifreniz