Seçer: “Eğitim Türkiye’yi kurtaracak, eğitim insanlığı kurtaracak”

Tarih: 16 Eylül 2021 Perşembe 16:29

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2021 Yılı Eylül Ayı Olağan Toplantısının 2. Birleşimi yapıldı. Mecliste 4 yıllık lisans programına yerleşen öğrencilere bin 600 TL’lik eğitim yardımının yanı sıra 2 yıllık önlisans programına yerleşen öğrencilere de 500 TL’lik eğitim yardımı verilmesi oylanarak kabul edildi. Seçer, “Ben eğitimi önemsiyorum, her zaman da söylüyorum. Eğitim Türkiye’yi kurtaracak, eğitim insanlığı kurtaracak. Bilimin her zaman peşinden gideceğiz. Bu konuda da bütün imkanlarımı seferber etmek istiyorum” dedi.

Haber – Barış Köksal

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2021 Yılı Eylül Ayı Olağan Toplantısının 2. Birleşimi Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti. Mecliste, Büyükşehir Belediyesi’nin öğrenciler için yapmış olduğu misafirhaneler konu olurken, lisans öğrencilere verilen bin 600 TL’lik eğitim yardımı hakkında konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “4 yıllık üniversite lisans öğrencilerine de bin 600 TL’lik yardım yapıyoruz. Yaklaşık olarak ortalama 7 bin öğrenci faydalanıyor. Beyana tabii. Bir gelir testi yapmıyoruz. Toplamda 11 milyon civarında 2022 yılına bir bütçe ayrımı oluyor. Bin 600 çarpı 7 bin 11 milyon 200 bin TL. Geçtiğimiz yılda öyleydi. Geçtiğimiz yıl 2019’da öyleydi. 2019’da durum şuydu, 6 bin 800 öğrenci bizden eğitim yardımı, 2020’de 7 bin 200 civarı öğrenci sayısı eğitim yardımı adı. Biz yönetime geldiğimizde eğitim öğretim sezonunun tamamlanmasına 2,5 ay gibi bir süre vardı. Bizden öneki meclis o yıl bin 200 TL yardım kararı almıştı. Bunun 600 TL’si ödenmişti, 600 TL’si duruyordu. Bir yönetime gelir gelmez derhal kalan bakiye 600 TL’lik kısmı ödedik” ifadelerini kullandı.

 

“BU GÖREV ASLINDA KYK’NIN, BİZ EĞİTİM YARDIMI YAPIYORUZ”

Verilen bursların, yasal olarak Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait bir görev olduğunu belirten Seçer, “Burs konusunun oradan olması gerekiyor. Daha önce verilebiliyordu parlamentoda bazı gerekçelerle bir çatı altında toplansın istendi TBMM’de bir yasal düzenleme yapıldı. Belki makul bir şeydi, cemaatler şunlar bunlar devreye giriyordu. Yasadışı bazı işler oluyordu. Bu görev aslında KYK’nın, biz eğitim yardımı yapıyoruz. Bunu da her ay düzenli bir şekilde de ödemeyebiliyoruz. 2, 3 ayda bir oluyor bir ayda 200 TL’dir bir ay 500 TL şeklinde de yapıyoruz. Bunu bütün belediyeler böyle yapıyor. Burada bizim ön lisansla ilgili geçtiğimiz yıllarda gündeme gelen konu bu yıl da gündeme geldi. O yıl da istiyorduk bütçemiz uygun değildi. Önceki yıl yeni yönetime gelmişsiniz, kucağınızda bir tablo vardı onu yapmamız mümkün değildi. Bu yıl makul gördük. 500 TL gibi bir rakam belirledik bütçemiz doğrultusunda. Buradan yaklaşık bilgiler de alamıyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğünden rica ettim, YÖK’ten bilgi alabileceğimizi söyledi. Onlarda bize bilgi vermiyorlar. Bir bütçe de yapamıyorum. Ne kadar 4 yıllık kazandı, ne kadar 2 yıllık ön lisans kazandı ya da 6 yıllık tıp kazandı bilmiyorum” sözlerini kullandı.

 

“BİZ EĞİTİMİN ÖNEMİNİN FARKINDAYIZ”

Her yıl ortalama 7 bin lisans düzeyinde öğrencinin yerleştiğini söyleyen Seçer, “500 TL’yi belirledik ve 7 bin kişi tahminen bize müracaat edecek. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bu meclis kararından sonra hazırlıklarını tamamlayacak ve TEKSİN üzerinden altyapısı da hazırlanıyor. Müracaatları alacağız. Bu yardımları da gerçekleştireceğiz. Biz sadece bunda kalmıyoruz. Burası üniversite kenti. Ama üniversite kenti olduğu gibi benim kendi yurttaşlarımın çocukları var. Merkezin dışında kalan 500’e yakın kırsal mahallemiz var. Bu çocukların şehir merkezlerinde kendi bölgelerinde mahallelerinde lise yok, ortaokul yok. Gelip şehirde okuma zorunluluğu var. Ben öncelikli olarak o zorunluluğu çözmeyi ortaya koydum. Gülnar’da 68 kız, 40 erkek öğrencimizi misafir edeceğimiz 108 öğrenciye hizmet verecek misafirhaneyi şu anda hazırladık. Üniversite ile iş birliği yaptık. Orayı bize tahsil etti Mersin Üniversitemiz. Bizim amacımız kırsal mahallelerde ilköğretim, lise düzeyindeki çocuklarımızın eğitimine katkı yapmak. Biz eğitimin öneminin farkındayız” diye konuştu.

 

“120 CİVARINDA ÖĞRETMENİMİZ VARDI, ŞU AN 272 ÖĞRETMENİMİZ VAR”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Mersin’de eğitimi görüşmesinin ve tartışmasının önemine değinen Seçer, “Bu yıl 26 bin öğrenci yeni kayıt yaptırıp, geçtiğimiz yıldan pandemi nedeniyle devrolan değil 26 bin öğrencimiz birinci sınıfa başladı. 16 bin öğrencimize ilk çantalarını içinde kırtasiye malzemelerini büyükşehir belediyesi hediye etti. Ve bunlar kaliteli ürünler. Bütçeye geleceğim için elbette bunu reklam olarak algılayabilirsiniz ama asıl sadede geleceğim. Bütçe konusuna geleceğim. Çamaşır kafelerini hizmete soktuk. İki devlet üniversitesinin kapısına, Mersin Üniversitesi ve Tarsus Üniversitesi, orada çorba ikramımız var sürekli. Çocuklar ders çalışabiliyor. Bunların da bütçesi var ve bunla kendimizin karşıladığımız giderlerimiz. Her şeyden önemlisi çok ciddi eğitim kurumları oluşturduk. Tüm yakınlarınızı lütfen oraya gönderin o seviye olan. Güvenle gönderin. 4 bin civarında öğrencimiz YKS’ye bu merkezlerde hazırlanmıyor. Ama biz bir şey daha yaptık. 8. Sınıftaki LGS’ye girecek 2 bin 500 öğrencimize de toplam 272 öğretmenle sınava hazırlanmaları için o ortamı onlara sağladık.  Toplam 6 bin 600 öğrencimiz. Bunlar ciddi bütçeler. Onun için Sosyal Hizmetler bütçemiz katlandı. Biz geldiğimiz 120 civarında öğretmenimiz vardı. 272 öğretmenimiz var. Biz bunları şehrin merkezinde yapmıyoruz. Burada dershane sahiplerine de nispet yapmıyorum onlarla rekabetim yok” şeklinde konuştu.

 

“TÜRKİYE’NİN NERESİNDE ÖĞRENCİLER İÇİN ULAŞIM 1 TL?”

Eğitimde ve ulaşımda fırsat eşitliği bulamamış göreceli olarak düşük gelirli ailelerin çocuklarına hitap edip hizmet verdiklerini ifade eden Seçer, “Eğitim kurumlarımız Anamur’da, Bozyazı’da, Aydıncık, Gülnar, Erdemli, Mut’ta var. Tarsus’ta. Bütün ilçelerimizde var. Çamlıyayla Tarsus’tan hizmet alıyor. Üniversite Hastanesi’ni misafirhaneye çeviriyoruz inşaat devam ediyor. Gülnar’la beraber üniversitemizin bize protokole devrettiği yerler eski Üniversite Hastanesi. Çok güzel bir misafirhane yapıyoruz oraya. Toplu taşıma ve ulaşım ücreti. Türkiye’nin neresinde 1 TL? Otobüslerde ücretsiz WİFİ var, ulaşım 1 TL. ve 2022’ye kadar böyle devam edecek. Bu bir bütçe. Bu bütçeden çıkan bir para. Kır çiçekleri, 55 kızımız var. Benim 55 kızım var, evladım gibi ve yatılı okuyorlar. Kocavilayette ilköğretim okuluna kayıt ettirmişiz Milli Eğitimle iş birliği yapmışız pırıl pırıl bir misafirhanemiz. Bunlar Gülnar’ın kırsalından, Özgürlük’ten, Tarsus’tan, Beylice’den, Erdemli’den kırsala mahallelerden 10, 12 yaş arası kızlarımız.  Bunlar çok önemli. Bunun ciddi bir bütçesi var. Ben babaları gibiyim. Belediyem onların ailesi ve bizim korumamızdalar. İsterlerse hafta sonu evlerine gidebiliyorlar. Tüm samimiyetimle söyleyeyim hiçbiri evine gitmek istemiyor. Biz hafta sonu da kalacağız diyorlar. Çünkü dersin dışında her türlü kültürel sanatsal eğitimleri alıyorlar” dedi.

 

“MERSİN’DEKİ EĞİTİMDEKİ FIRSAT EŞİTLİĞİNİ SAĞLAYABİLMEK BENİM AMACIM”

Birinci derece yurt açma görevinin KYK’ya ait olduğunu vurgulayan Seçer, “Bu vesileyle KYK’ya Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bir çağrısı olmuş oldu. Öncelikle önüme koyduğum mesela, kırsal mahallelerdeki lise çağında liseye gitmekte sıkıntı yaşayan başta kız çocuklarımızın önünü açmak, kız misafirhaneleri yapmak ve daha sonra erkek misafirhaneleri. Çocuk bazında söylüyorum ama ilköğretim ve lise düzeyinde. Benim önceliğim bu. Mersin’deki eğitimdeki fırsat eşitliğini sağlayabilmek. Diğer bir konu bizim Taşucu’nda afet riski taşıyan depreme dayanıklı olmayan bir binamız var. Ben yönetime geldiğimde talimatımın dışında o dönemin Emlak Daire Başkanlığı bir işlem yaptı. Bana da imzalattı. Çok açık konuşuyorum. Onlarca emlak içinde bende onu imzaladım ve kiralandı. Ben orayı incelemeye gittiğimde bir gördüm ki orada çalışma var. Dedim ki, benim talimatımız burayı yıkıp başka bir şey düşüneceğim. Bir misafirhane yapacağım. Burayı neden biz kiraya verdik? Ve maalesef kiralanmış. Ve hakkında soruşturma açıyorum, dönem daire başkanı zaten görevden alındı. Bun da belirteyim. Şu anda orada tabii ki işletmeciye lafım yok. Sen belediye olarak ihale açmışsın. Gelmiş encümen bunu kiralamış. Verdiğim talimat dışında olabiliyor. Binlerce evrak geliyor önüme. Şube müdürlerinin, daire başkanlarının güvenilir olması da burada çıkıyor. Size yanlış imzalar attırabiliyorlar” diye belirtti.

 

 

“BİLİMİN HER ZAMAN PEŞİNDEN GİDECEĞİZ”

500 değil bin 500 TL hatta daha da fazla yardımda bulunmak istediklerini ifade eden Seçer, “Ben eğitimi önemsiyorum, her zaman da söylüyorum. Eğitim Türkiye’yi kurtaracak, eğitim insanlığı kurtaracak. Bilimin her zaman peşinden gideceğiz. Bu konuda da bütün imkanlarımı seferber etmek istiyorum. Mutlaka 6 yıllıklara daha fazla verelim. Size şöyle bir teklif yapayım, şimdi diyeceksiniz ki ne alakası var? Aslında çok alakası var. Borçlanma taleplerinde kamuoyuna algı şöyle gidiyor; başkan bir proje ile gelirse biz bu borçlanmayı veririz. Ben de burada bir manipülasyon olduğunu söylüyorum. Ben bir proje karşılığı borçlanma istemiyorum. Bu borçlanma hakkım içerisinde örneğin bu yıl 193 milyon lira. Bu paranın içerisinde 2021’e ait eğitim politikalarına harcayacağım paralar da var. Ben size bir öneride bulunayım. Lütfen beni zorlamayın. Bırakın koşuyoruz, elimizden geldiğince iyi niyetle yapıyoruz. Bu meseleyi ortadan kaldırın. Benim cebimden çıkan paraya destek olmaz. Benim cebime para koyacaksan destek yaptığını anlarım. Kimin parasını kime destek istiyorsun? Belediyeye vermediğin borçlanmayı cebinden değil, onayladığın bütçeden veriyorsun bana. Şöyle bir şey yapalım. Ben açık çek vereyim. Bundan sonra borçlanma konusunda, bütçemde, onun dışında bir şey istemiyorum. Hakkım olan borçlanmada zorluk çıkarmayın. Bana zorluk çıkarmayın” ifadelerine yer verdi.

 

“BORÇLANMA KONUSUNDA KET VURMAYIN, DİLEYİN BENDEN NE DİLERSENİZ”

Eğitimi çok hassas gördükleri halde borçlanma verilmediğini söyleyen Seçer, “Bu Vahap Seçer’in parası değil. Halkın parasını halka veriyoruz. İdareden açık çek. Siz gelin, teklifi siz getirin öğrencilerimize Mersin’den, Mersin’in içinde ya da dışında yüksek öğretim görecek bütün öğrencilerimize istediğiniz desteği verelim. Bununla ilgili açık çek veriyorum. Yeter ki Mersin’i şahlandıracak yeni, genç beyinler yetiştirelim. Borçlanma konusunda ket vurmayın, dileyin benden ne dilerseniz. O zaman haklısınız, bana yardımcı oluyorsunuz derim. Bir yandan ayağımı tutup bir yandan hadi bakalım hızlı koş diyorsunuz. Bırak ayağımı koşayım derim ben de. 500 TL yardım konusu bugünkü bütçe şartlarında olabilecek iyi bir durumdur. Yaklaşık 3,5 milyon lira gibi bir maliyeti vardır. Çocuklarımıza, halkın parası helal olsun diyorum” şeklinde konuştu.

Seçer’in konuşmasının ardından oylanan komisyon raporu oy birliği ile kabul edildi.


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA