Eğin: “Kentlerimizi, engelli insanlarımızı da düşünerek dizayn etmeliyiz”

Tarih: 4 Ekim 2021 Pazartesi 17:24

Akdeniz Belediyesi Başkan Vekili Aydın Eğin, yerel yöneticilere düşen en büyük görev ve sorumluluklardan birinin de şehirleri ‘engelsiz şehirler’ haline getirmek, böylelikle engelli vatandaşların gündelik hayatta karşılaştığı her türlü zorluğu ortadan kaldırmak olduğunu vurguladı.

Uluslararası Engelsiz Turizm ve Spor Kenti Mersin Günleri kapsamında, Rusya Beyaz Baston Derneği tarafından; Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu’nun (ROSATOM) da desteği ile engelliler ile toplum arasında pozitif etkileşimi geliştirmek amacıyla Taşucu Limanı'nda etkinlik organize edildi. Etkinlikte, aralarında Rusya’dan gelen engellilerin de olduğu vatandaşlara yönelik sosyal ve kültürel aktiviteler düzenlendi. Etkinliğe katılıp bir konuşma yapan Akdeniz Belediyesi Başkan Vekili Aydın Eğin, “Başta kentlerimizin alt ve üst yapısı, ulaşımı ve her türlü konaklama hizmeti olmak üzere, yatırım ve projelerde engelli insanlarımızı düşünmek, bu anlamda pozitif ayrımcılık yapmak, kenti dizayn projelerine onları da katmak zorundayız” dedi.

“ŞEHİRLERİMİZİ, ENGELSİZ ŞEHİRLER HALİNE GETİRMELİYİZ”

Yerel yöneticilerin en önemli görevlerinden birinin de şehirleri engelsiz şehirler haline getirmek olduğunu kaydeden Başkan Vekili Eğin; “Engelli kardeşlerimizin karşılaştığı zorlukları ortadan kaldırmak amacıyla projeler üreteceğiz. Kültürel, sosyal ve spor tesislerimizi, denizlerimizi, tarihi ve turistik varlıklarımızı, ormanlarımızı engelli insanlarımız için rahatça ulaşılabilir hale getireceğiz.  Kentimizi, yılın sadece 3 ayı değil, 365 günü; yerli veya yabancı olsun, her ülkeden engelli insanların dilediğinde ulaşabileceği, dinlenebileceği, güzel vakitler geçirip eğlenebileceği aktivitelere katılabileceği kültürel, sosyal ve turistik yaşam alanları ile zenginleştirmeliyiz” diye konuştu.Türkiye Görme Engelliler Federasyonu, Rusya Beyaz Baston Derneği, Akdeniz Belediyesi ile Akdeniz Kent Konseyi işbirliğinde ve Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu’nun (ROSATOM desteğiyle Silifke Taşucu’nda, 1 Ekim’de başlayan “Uluslararası Engelsiz Turizm ve Spor Kenti Mersin Günleri” bugün sona erecek. (Haber Merkezi)


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA