Kaçak yolla Mersin’e getirildiği düşünülen ceylan koruma altına alındı

Tarih: 15 Ekim 2021 Cuma 16:00

Türkiye’de daha çok Şanlıurfa ve Hatay bölgesinde görülen ve nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altında bulunan ’Gazella gazella’ türü ceylan, kaçak olarak getirildiği değerlendirilen Mersin’in Erdemli ilçesinde duyarlı bir vatandaş tarafından yakalandı. Av koruma ve kontrol ekiplerine teslim edilen ceylan koruma altına alındı.

Erdemli ilçesi Karahıdırlı Mahallesi'nde bir vatandaş yolda bir ceylanın gezdiğini gördü. Yaralı olabileceğini düşündüğü ceylanı yakalayan duyarlı vatandaş durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Mersin Şube Müdürlüğü Erdemli av koruma ve kontrol ekibine haber verdi. Ekipler bölgeye kaçak getirildiği ve elden kaçmış olabileceğini değerlendirdiği ceylan için harekete geçti. Ekipler duyarlı vatandaşa ulaşarak ceylanı koruma altına aldı. Yapılan ilk kontrolde yaralı olmadığı, sağlıklı olduğu tespit edilen bir yaşındaki 'Gazella gazella' türü dağ ceylanı bakım ve takibinin yapılabilmesi için Şanlıurfa Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası 75. Yıl Ceylan Üretme İstasyonuna sevk edildi. Ceylan Şanlıurfa'da 75. Yıl Ceylan Üretme İstasyonundaki kontrolün ardından buradaki doğal yaşam alanına salındı. Konuyla ilgili bilgi veren Doğa Koruma ve Milli Parklar Erdemli Şefi Mevlüt Çetin, "Mersin ili Erdemli ilçesi Karahıdırlı Mahallesi'nde vatandaşlarımız bize ceylan yakaladığını bildirdi. Gidip ceylanı teslim aldık. Yaptığımız incelemede ceylanın dişi bir Urfa ceylanı olduğunu tespit ettik. Tahminen ilçemize yasa dışı yollardan geldiğini düşünmekteyiz. Bugün ceylanımızı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 3. bölge müdürlüğümüz 75. yıl ceylan üretim istasyonu yetkililerine teslim ettik. Bütün vatandaşlarımızdan yaban hayvanları konusunda duyarlı olmalarını rica ediyoruz" dedi. (İHA)


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA