“Bir çözüm bulmak zorundayız”

Tarih: 15 Mayıs 2020 Cuma 16:26

Pandemi ve atık toplama işçileri ile ilgili konuşan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, “Covid19’lu vaka sayılarının azaldığının açıklandığı bugünlerde, önümüzdeki günlerde çok daha ciddi ikinci bir dalganın gelmesini istemiyorsak bugüne kadar uygulanan koruyucu önlemlerin yanı sıra çoğunluğu mülteci olan ve bu iş dışında hiçbir gelir kaynağı olmayan insanların bu durumlarına bir çözüm bulmak zorundayız” dedi.

Haber-Uğur ÖZGÜR

Mersin Tabip Odası, SES Mersin Şubesi ve Çukurova Göç-Der, pandemi ve atık toplama işçileri ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Mersin Tabip Odası binasında gerçekleştirilen toplantıda konuşan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, “Ülkemizde ve ilimizde pandemi ile ilgili belirsizlik devam etmektedir. Bir yandan sağlık bakanlığının ‘pik değerini gördük ve vakalar azalmaya başladı’ beyanlarına paralel gevşetilen önlemler, diğer yandan TTB, SES ve diğer sağlık örgütlerinin şeffaflık ve siyasi kararlara yönelik eleştirileri sürüyor ve ne yazık ki bu tartışma sırasında gözümüzden kaçan bazı önlemler alınamadan koronavirüs yayılmasını sürdürüyor. Bugüne değin sağlık bakanlığının özellikle pandemi sürecinde aldığı kararları, yaptığı uygulamaları alabildiğine eleştirdik ve doğru bildiğimiz şeyleri önermekten de geri durmadık. Ancak bu önerilerimizin ne denli dikkate alındığı tam bir muamma.  Sürecin başından bu yana tüm vakaların özel bilgileri dışında epidemiyolojik özelliklerinin açıklanması, önlemlerin bu şeffaf kriterler üzerinden alınması, mahalle, semt, ilçe ya da illere göre farklı uygulamaların belirlenmesini istedik ama sesimizi duyuramadık. Bugün yine pandemiye yönelik olan ve bugüne değin görmezlikten gelinen bir konuya açıklık getirmek ve bir an önce çözüm üretilmesini sağlamak için bu açıklamayı sizlerle paylaşıyoruz” dedi.

“ÇÖP KUTULARINA ATILAN MASKE VE ELDİVENLER, ETRAFA KORONAVİRÜSÜN YAYILMASININ EN ÖNEMLİ ARAÇLARI”

Antmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Herkesin bildiği gibi, gerek pandemiden önce ve gerekse de pandemi süresince çöplerimizin işe yarar ya da dönüştürülebilecek olanlarını toplama ile yaşamını idame ettiren, ekonomik ve sosyal açıdan ciddi sıkıntı içerisinde olan ve çoğu mülteci bir topluluk yaşıyor şehrimizde. Bin 200 civarında olduğunu tahmin ettiğimiz ve bu iş dışında hiçbir geçim kaynağı olmayan bu aileler pandemi süresince de bu iş yaptılar ve hâlâ da yapmayı sürdürüyorlar. Ancak hepimizin bildiği bir başka gerçek daha var ki, aslında tıbbi atık olarak kabul edilmesi gereken ancak çeşitli imkansızlıklar nedeniyle çöp kutularına atılan maske, eldiven gibi koruyucu donanımlar etrafa koronavirüsün yayılmasının en önemli araçları. Ve bizim yukarıda bahsetmeye çalıştığımız atık toplayan insanlarımız ne yazık ki bu yayılmanın araçlarından biridir. Bu kişilerin yaşam koşulları, beslenme ve barınma şartları da bulaşmayı kolaylaştıran faktörlerdir ne yazık ki.”

“BİR ÇÖZÜM BULMAK ZORUNDAYIZ”

 “Covid19’lu vaka sayılarının azaldığının açıklandığı bugünlerde, önümüzdeki günlerde çok daha ciddi ikinci bir dalganın gelmesini istemiyorsak bugüne kadar uygulanan koruyucu önlemlerin yanı sıra çoğunluğu mülteci olan ve bu iş dışında hiçbir gelir kaynağı olmayan insanların bu durumlarına bir çözüm bulmak zorundayız” diyen Antmen, şu ifadeleri kullandı: “Bu çözümün merkezi hükümetin yanı sıra yerel yönetimlerin de alacağı önlemlerle mümkün olacağını düşünüyoruz ve biz bu açıklamayı yapan üç demokratik kitle örgütü olarak bu konuda görüşmeler yapmaya hazır olduğumuzu, bu sorun çözülmez ise pandeminin ikinci dalgasının çok daha ağır geçeceğinin herkes tarafından bilinmesi gerektiğini kamuoyu ile paylaşma ihtiyacı hissediyoruz. Bizler bu konuyu ilimizdeki Pandemi Kurulu yanı sıra, gerek büyük şehir ve gerekse de yerel belediyeler ile paylaşacağız ve yetkililerin bir an önce önlem almasının özellikle atık toplayıcıların sağlığı açısından ve dolaylı olarak da Mersin halkının sağlığı açısından önemini anlatmaya çalışacağız. Umuyoruz ve diliyoruz ki yetkililer bu konuda bir an önce gereken önlemleri alacaklar ve diğer illere göre çok daha iyi giden pandemi sürecinin önümüzdeki günlerde kâbusa dönmesini önleyeceklerdir.”

 


Etiket: pandemi, mersin, atıktoplamaişçileri, mersintabipodası


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA