“Covid-19 hala ciddi bir tehlikedir”

Tarih: 1 Haziran 2020 Pazartesi 17:45

Covid-19 pandemisinin Mersin’de seyri hakkında açıklama yapan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, “Covid-19 hala ciddi bir tehlikedir ve özellikle AVM gibi kapalı mekanlardan uzak durulmalı, maske, dezenfektan kullanımı, el hijyeni ve fiziksel mesafe gibi temel önlemlerden asla vazgeçilmemelidir” dedi.

Haber-Gencay OLCAN

 

Mersin Tabip Odası binasında yapılan toplantıda konuşan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, “Covid-19 pandemisinin şehrimizde nasıl bir seyir izlediğine dair şaşırtıcı bilgiler ve haberler almaya devam ediyoruz. 15 Mayıs tarihine değin resmi olarak 248 vaka ve sekiz ölüm olayı bildirilmiş olmasına karşın 27 Mayıs tarihinde kaynağı belli olmayan bir şekilde yayınlanan bir haberde Mersin’de ölen insan sayısının 25 olduğu açıklandı. 31 Mayıs tarihli yerel gazetelerde de İstanbul’dan gelen misafirler nedeniyle gerek sivil vatandaşlarımızda gerekse de sağlık çalışanlarında fazla sayıda pozitif vaka olduğu, covid şüphesi ile hastanelere başvurularda ciddi artışlar meydana geldiği belirtilmektedir” dedi.

 

“YAPILMAYA ÇALIŞILAN ŞEY ALGI YÖNETİMİDİR”

Mersin Tabip Odası olarak pandemi sürecinin yeterince bilimsel yönetilmediğini iddia eden Antmen, “Yapılmaya çalışılan şeyin daha çok algı yönetimi olduğunu anlatmaya çalışmıştık. Özellikle henüz vaka sayılarında yeterli bir azalma sağlanmadan AVM’ler, ibadet yerleri gibi kapalı alanların açılmasının çok sakıncalı olduğunu, futbol karşılaşmalarının seyircisiz başlatılmasının halkımızı şifreli yayınları kapalı alanlarda izlemeye zorlayacağını, başta İstanbul olmak üzere üç büyük şehirde giriş çıkışların serbest bırakılmasının vaka yoğunluğunu tüm ülkeye yayacağını, bu anlamda da alınan tedbirlerin bilimsel ve sağlıkla ilgisinden ziyade ekonomik olduğunu vurgulamaya çalıştık” diye konuştu.

 

“MERSİN’DEKİ VAKALARIN SAYISINA ULAŞAMIYORUZ”

“Aslında tüm bu sıkıntıların ana kaynağının bilgi aktarımında yeterli şeffaflık olmamasından kaynaklandığını hepimiz biliyoruz” diyen Antmen, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’deki hekimlerin tek birliği olan TTB ve Mersin’deki tüm hekimlerin tek meslek örgütü olan Mersin Tabip Odası olarak Çin’de, ABD’de, Rusya’daki vakaların demografik bilgilerine kolayca sahip olmamıza karşın, Türkiye’de ve Mersin’deki vakaların sayısına dahi ulaşma şansımız olmamaktadır. Bu nedenle pandemide öncelikli korunması gereken sağlık çalışanları ve hekimlere yönelik yeterince önlem alınmasının önüne geçilmektedir. Bu durum aslında bugüne değin Türkiye’de ölen 23 hekim ve toplam 42 sağlık çalışanının nasıl bir ihmal ile karşı karşıya olduğunun çok somut bir göstergesidir.”

 

“AVM GİBİ KAPALI MEKANLARDAN UZAK DURULMALI”

Sağlık Bakanlığının bugüne değin sağlık çalışanlarına yönelik yeterli tedbirleri almadığını ileri süren Antmen, “Sağlık Bakanlığı özellikle birinci basamağa yönelik hala hiçbir önlem almadığı gibi birinci basamağın iş yükünü arttıran pek çok uygulamayı da hayata geçirmeye başlamıştır. Ayrıca son alınan kararlarla 1 Haziran itibari ile her şey normale dönmüş gibi birinci basamakta hasta kabulleri başlamıştır. Birinci basamağın öncelikli görevi koruyucu hekimliktir. Gebe, lohusa, bebek, çocuk izlemleri ile bu gruba yapılacak aşıma işlemleri için fiziki şartların sağlanması gerekmektedir. Mersin Tabip Odası olarak halkımızın şunu bilmesini istiyoruz ki, Covid19 hala ciddi bir tehlikedir ve özellikle AVM gibi kapalı mekanlardan uzak durulmalı, maske, dezenfektan kullanımı, el hijyeni ve fiziksel mesafe gibi temel önlemlerden asla vazgeçilmemelidir” ifadelerini kullandı.

 

“GELİN PANDEMİ YÖNETİMİNİ BİRLİKTE YAPALIM”
Mersin Valiliğine ve Sağlık Müdürlüğüne bir kez daha çağrı yapan Antmen, “Bizimle iletişime geçin, bugüne dek yeterince yapılmamış olan pandemi yönetimini bundan sonra birlikte yapalım, vaka sayılarını ve bilgilerini kişisel bilgileri koruyarak bizimle paylaşın, bilgiler şeffaf olsun. Sağlık Bakanlığına ve Cumhurbaşkanına da seslenmek istiyoruz; Bugüne dek ölen 42 sağlık çalışanı göz önünde bulundurularak Covid19 nedeniyle ölen sağlık çalışanlarını meslek hastalığı ve iş kazası olarak değerlendirilmesi için gerekli hukuki düzenlemeleri bir an önce yapın. Başta meslektaşımız Dr. Erdinç Şahin olmak üzere, covid19 tedavisi almış, kliniği ve epidemiyolojisi covid19 olan ancak testi negatif çıktığı için covid19 tanısı almadan defnedilen pek çok arkadaşımıza gerekli özeni gösterin ve çocuklarının, ailelerinin mağduriyetlerini giderin. Taleplerimiz halkın sağlık hakkı ve hekimlerin çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik taleplerdir. Biz bugüne değin bu taleplerin takipçisi olduk ve bundan sonra da olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.


Etiket: covid, tabip, mersin


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA