Sümbül: “AKP uzaktan eğitimde de sınıfta kaldı”

Tarih: 19 Haziran 2020 Cuma 18:56

Pandemi nedeniyle ara verilen yüz yüze eğitimin yerine uygulanmaya çalışılan uzaktan eğitimin bir parçası olan EBA uygulamasının mobbing aracına dönüştürüldüğünü ileri süren Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, “AKP uzaktan eğitimde de kalmıştır” dedi.

Haber-Erol Kamalak

Eğitim Sen Mersin Şubesi, eğitim öğretim yılının bitmesi ve eğitimde yaşanan sorunlar hakkında basın toplantısı gerçekleştirdi. Sendika binasında yapılan toplantıda konuşan Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, “Eğitimin uzaktan yapılmaya çalışıldığı bu yılki uygulama aslında AKP’nin yıllardır eğitime olan uzaklığının fotoğrafıydı sanki. ‘Eğitim oranı arttıkça bize oy verenlerin sayısı azalıyor’, ‘Eğitim zorunlu olmaktan çıkarılmalı, gereksiz bir alan, eğitime ayrılan payla daha hayırlı işler yapabiliriz.’  Diyen bu zihniyetin eğitim/öğretim karnesi de doğal olarak baştan sona kırık puanlarla doludur. Bu yaklaşımlar eğitimin uzaktan yapılması değil eğitimden uzaklaşmaktır. AKP için amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir ki bu sözleriyle de bunu dışa vurmaktan kaçınmamışlardır. Zorunlu din derslerini daha da ilerletip zorunlu imam hatipleşmeye çevirmeye çalışıldığı genel AKP politikası bu yılda tüm zorbalığıyla kendini hissettirdi. Farklı inançlara tahammülsüzlük eğitimin içine monte edilmiş gibi okullardan dinsel ve mezhepsel farklılık zorbalığı haberleri gelmeye bu sene de tanık olduk. Hele ki Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesinde çalışan bir öğretmenin muhaliflere, kadınlara, farklı mezheplere yönelik tehdit içerikli sosyal medya paylaşımları bile tek başına AKP eğitiminin karnesi gibidir” dedi.

“YAŞASIN ÖZGÜR ÜLKE, ÖZGÜR BİLİM, ÖZGÜR OKULLAR”

Pandemi nedeniyle ara verilen yüz yüze eğitimin yerine uygulanmaya çalışılan uzaktan eğitimin bir parçası olan EBA uygulamasının mobbing aracına dönüştürüldüğünü ileri süren Sümbül, “Yasal zemini olmamasına rağmen kullanımı için tehditler savrulmuştur. AKP uzaktan eğitimde de kalmıştır. Kent yoksullarının yaşadığı bölgelerdeki öğrencilerin sorunlarını çözmek yerine sosyo/ekonomik açıdan dezavantajlı öğrencilerin örgün eğitimden uzaklaşmasına göz yumulmuştur. AKP yoksulların çocukları için eğitim politikaları geliştirmekten kaçınmış bu açıdan da karnesinde bir kırık not daha orta çıkmıştır. Eğitim için bütçe payını her geçen yıl kısan iktidar kamu kaynaklarını özel kurumlara pervasızca peşkeş çekmiş bu nedenle ihtiyaç duyulan binlerce derslik yapılamamış, dini vakıfların denetimsiz kurslarına, sözde eğitim kurumlarına genç beyinlerimiz mahkum edilmiştir. Okullaşma konusunda da AKP kırık not almıştır. Demokratik kültürü benimseyemeyen iktidar tek tipçi söylemleri dayatarak öğretmenin özerkliğini de ortadan kaldırmıştır. AKP demokratik kültürden de sınıfta kalmıştır. Kentlerin köklü eğitim kurumlarını kapatarak, ranta kurban ederek kent hafızasını da silmeye çalışan AKP eğitimde kurumsallaşmayı da bitirerek sınıfta kalmıştır. Kısaca AKP ve zihniyeti eğitimi bitirmek için mücadele ededursun Eğitim-Sen karanlığa karşı aydınlık, zorbalığa karşı demokrasi, kayırmacılığa karşı liyakat, korkuya karşı sevgi ve dayanışma demekten geri durmayacaktır. Yaşasın özgür ülke, özgür bilim, özgür okullar” ifadelerini kullandı.

 


Etiket: eğitimsen, eğitim, öğretim


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA