Korona sahafları ve kitapevlerini de vurdu

Tarih: 24 Haziran 2020 Çarşamba 13:15

Korona virüs salgınının sahaflar ve kitapevlerini olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Antik Sahaf Kitapevi Sahibi İsmail Kun, “Korona virüs süreci başladığında kapanan işletmelerden olmadık ancak birçok sahaf ve kitabevi işleten arkadaşımız işyerlerini açamadılar” dedi.

Röportaj-Erol Kamalak

Mersin’in Tarsus İlçesinde bulunan Antik Sahaf Kitapevi’nin Sahibi İsmail Kun, korona virüsün sahaflar üzerindeki etkisi hakkında gazetemizin sorularını yanıtladı. Yaşanmakta olan salgından dolayı çevrimiçi satış yapan internet mağazaları ve kargolar dışında bütün sektörler salgından olumsuz etkilendiğini belirten Kun, “Süreç başladığında kapanan işletmelerden olmadık.  Ancak birçok sahaf ve kitabevi işleten arkadaşımız işyerlerini açamadılar. Süreçte daha az insan geldi işyerimize internet sayfamız ve internet satışımız olmadığı için okurlarla ancak telefon ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden iletişim kurabildik. Şehir dışına kargo ile gönderim yaparken şehir içi siparişlerimizi mobil servisimiz ile gerçekleştirdik. Hayli masraflı bir süreç yaşadık diyebiliriz. İnternet mağazalarının kendi aralarında yaptıkları rekabette yüzde 70’lere varan indirimlerin de satışlarımızı olumsuz etkilemesi de kaçınılmaz oldu” dedi.

“PİYASANIN HAREKETLENMESİNİ UMUYORUZ”

Dağıtım şirketleri ve kargo firmalarının yarı zamanlı çalışmasının yanında, internet alış-verişlerinin birkaç katı seviyeye ulaşmasıyla birlikte aşırı yüklenilen taşıma sektörünün tıkandığını sözlerine ekleyen Kun, “Böylelikle kitap tedarik akışında şimdiye kadar hiç yaşanmamış gecikmeler yaşandı. Bu nedenle birçok okurumuzun verdikleri siparişleri zamanında teslim edemedik.  Bu günlerde uzun süredir çalışmayan yayınevlerinin çalışmaya başlamasıyla ardı ardına çıkan yeni kitaplarla piyasanın hareketlenmesini umuyoruz fakat yine de gelecek pek de parlak görünmüyor” diye konuştu.

“BÖLGEDE BİRER KÜLTÜREL ADACIK İŞLEVİ GÖRÜYORUZ”

Sahaf ve kitabevlerin öneminden söz eden Kun, “Bizim gibi sahaf ve kitabevleri bulundukları mahallerin okuyanlarının buluştuğu, kitap sohbetlerinin en içten şekilde yapıldığı sosyalleşme alanlarıdır. Çocuklardan, gençlerden okur devşirildiği kültürel mekânlardır ve aynı zamanda bir yönüyle de okur yetiştirme işlevleri de vardır. Kentte organize edilen tiyatro gösterileri ve konser gibi sanat etkinliklerinde gerek düzenleme, gerekse de katılım sağlanması konusunda organize kabiliyetleriyle etkindirler. Bu anlamda ait oldukları bölgelerde birer kültürel adacık işlevi görmektedirler” ifadelerini kullandı.

“BİZE GELEN İNSANLARIN DÜNYAYA NASIL BAKTIKLARINI BİLECEK DURUMA GELDİK”

Yaklaşık 25 yıldır bu topraklarda Antik Sahaf ismi ile kitapçılık yaptıklarını kaydeden Kun, “İlk günden beri kitabevimize gelen giden insanların (müdavimlerin) ne kadar okuduklarını, ne okuduklarını hatta çocuklarının ne okuduklarını ve dahi dünyaya nasıl baktıklarını bilecek duruma geldik. Onların gözünden de nasıl göründüğümüzü bilemem ama çevrimiçi mağazalarda bizden çok daha düşük fiyatlarla kitap satışı yapıldığı halde bizi tercih eden kitap alımını bizim kitabevinden sağlayan insanların olması sanırım çoğu zaman hakkımızdaki olumlu ve değerli düşünceleri değilse nedir?” şeklinde konuştu.

“İNTERNET SATIŞ SİTESİ İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADIK”

Sahaflık ve kitap sektörünün geleceği hakkında da konuşan Kun, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Benzerinin bir daha yaşanamayacağını düşündüğümüz, inanılması zor şeylerin yaşandığı bir süreçten geçerken yayınevlerinin, bundan birkaç yıl öncesine kadar neredeyse unutulmaya yüz tutmuş dijital yayıncılık konusunu tekrar gündemlerine aldıklarını gözlemekteyiz. Özellikle akademik alanda artık kâğıda basılı kitapların tamamen ortadan kalkacağını öngörüyoruz. Bugüne kadar internet sayfamızın olmadığını ama bu süreçle bizim de kendi şartlarımıza göre bir satış sitesi kurmanın gerekli olduğunu düşünerek çalışmalara başladık. Kâğıda basılı kitapların ortadan kalkmayacağını, özellikle edebiyat için bunun yakın bir gelecekte mümkün olmayacağını öngörmekle birlikte, geçtiğimiz üç ayda yaşananların zaten ayakta durmakta zorlanan sektörümüzde açtığı ekonomik yaraları nasıl saracağımızı düşünmekteyiz. Geçtiğimiz yıllarda düzenlediğimiz ve okurlarla yazarları buluşturduğumuz edebiyat festivallerini, imza ve söyleşileri tekrar ne zaman yaparız bilmiyorum ama umarım bu günler çok uzakta olmaz diye düşünüyorum.”


Etiket: korona, covid19, sahaf, kitapevi, antiksahafkitapevi, tarsus, kitap, mersinhaber,


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA