Memiş: “Doğal ürünleri tercih etmekte fayda var”

Tarih: 5 Temmuz 2020 Pazar 16:47

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak Yüksek Lisans eğitimine devam eden Diyetisyen Tuğçe Memiş, “Korona virüsten korunmak için temel yapılacak şey bağışıklık sistemimizi güçlendirmektir. Bu dönemde takviye olarak yapay ürünlerdense doğal ürünleri tercih etmekte yarar var” dedi.

ÖZEL HABER-OSMAN BARIŞ KÖKSAL

Tüm dünyada ve Türkiye’de etkili olan Korona Virüsten korunma yolları hakkında gazetemize konuşan Diyetisyen Tuğçe Memiş, insanlarda maddi ve manevi sorun yaşatan bu pandemik sürecin beslenme dahil birçok sıkıntıları beraberinde getirdiğini ifade etti. Virüsten korunmak için temel yapılacak şeylerin başında bağışıklık sistemini güçlendirmek olduğuna dikkat çeken Memiş, “Peki, nasıl güçlendireceğiz biz bağışıklığımızı? Yanıtı aslında zannedilenin aksine oldukça basit. Besin gruplarımızdan et grubu, süt grubu, ekmek grubu, yağ grubu, sebze-meyve gruplarından vücudumuzun ihtiyacı kadar olanını tüketip yani sağlıklı tabak dediğimiz bu besinleri, gün içerisinde bize tükettiren beslenme modelini uyguladığımızda zaten bağışıklığımızı güçlendirmiş oluyoruz. Bu dönemde takviye olarak yapay ürünlerdense doğal ürünleri tercih etmekte yarar var. Bu ürünlerde propolis, zerdeçal, zencefil gibi ancak özel durumları, alerjileri olanlar, sistemik hastalıkları olanlar lütfen hekimlerine danışıp o şekilde tüketsinler. Ancak herhangi bir vitamin-mineral eksikliği olanlar ise hekim kontrolünde kendi hekimlerinin tükettiği takviyeleri alabilir. Lütfen bu durumda kendi kafamıza göre herhangi bir takviye almayalım” dedi.

 

“GÜNDE EN AZ 2,5 LİTRE SUYUMUZU TÜKETELİM”

Her şeyden önce düzenli ve sağlıklı beslenmenin öneminden söz eden Memiş, “İlk olarak hamur işlerinden, kızartmalardan, şerbetli tatlılardan ve ağır yemeklerden uzak duralım. Günde en az 2,5 litre suyumuzu tüketelim.  Günümüzde maalesef sosyal medyanın ve doğru bildiğimiz yanlışlar doğrultusunda sağlıksız diyetler uygulayarak kendi sağlığımızı hiçe sayıyoruz. Sağlıklı beslenmenin tanımı az yemek yemek ya da her hangi bir besin öğesini beslenmeden çıkarmak değildir. Sağlıklı beslenme bu işin okulunu okuyup “Diyetisyen” unvanı kazanmış kişilerin, danışanlarının boy, kilo, yaş, fiziksel aktivite, sosyo ekonomik durum ve hastalıkları gibi birçok faktörü göz önünde bulandırarak hazırladığı sağlıklı beslenme programıdır. Bu yanlış yapılan popüler diyetlerden bahsedecek olursak; bu diyetlerdeki tutunulan besin öğesi çıkarmaya yönelik yaklaşımlar tamamen sağlık dışı olup, bilimsel çalışmalar yapıldığında ise bu diyetlerin organ yetmezliğine kadar gittiği görülmektedir” ifadelerini kullandı.

 

“KAN GRUBUNA GÖRE BESLENME DOĞRU BİR YOL DEĞİL”

Protein ağırlıklı beslenmeyi öngören bir programda kişi, vücudunun ihtiyacından fazla protein tükettiğinde böbrek solüt yükünü artacağını ve ciddi manada böbrek hastalıklarına hatta ileriki safhada böbrek kaybına bile yol açabileceğine dikkat çeken Memiş, “Bir diğer sıkıntı arz eden popüler diyetlerden kan grubunu diyetini örnek verirsek. Burada danışanlarına hangi kan grubu taşıdıkları soruluyor ve direk bu doğrultuda hiçbir şey sorgulamadan hazır programlar uygulanıyor. Bunu örneklendirecek olursak ise; 0 kan grubu bir bireyin, kan grubu diyetine göre hayvansal proteinden zengin beslenmesi ile bireyin sağlığını iyileştirmesi beklenirken, kolesterolü yüksek ise tam tersi bir sonuç meydana gelebilir. Süt, yumurta, baklagil gibi önemli besinlerin bazı kan gruplarından çıkarılması gerektiği düşüncesi de yetersiz beslenmeye yol açabilir. Ayrıca yapılan birçok çalışmada da kan grubuna göre beslenmenin doğru bir yol olmadığı ortaya çıkmıştır” dedi.

 

 

“DETOKSLAR KAÇ KİLO VERDİRİR?”
“Detoks diyeti ile kalıcı ve sağlıklı kilo verilir” bilgisinin yanlış olduğunu dile getiren Memiş, “Sağlıklı beslenme dediğimizde asla tek bir besin ile sağlıklı beslenmeyi öngörmez. Tek bir besin ile yapılan detoks bizim besin öğesi gereksinimlerimizi karşılamaz. Biz bu tarz detokslar yerine yapmamız gereken tek şey şudur; vücudumuz için gerekli besin ögelerini içeren bir “Diyetisyen” tarafından hazırlanan sağlıklı beslenme programını uygulamak ve vücudumuzun doğal detoks organları olan karaciğer ve böbreğe detoks işini bırakmaktır” ifadelerini kullandı.

 

“SİRKADİYEN BESLENME DOĞRU MUDUR?”

Sirka adlı kelimenin latince kökenli olup tahminen bir gün anlamına geldiğini kaydeden Memiş, “Sirkadiyen saat ise 24 saatlik periyot içerisindeki biyokimyasal ve psikolojik davranış bütünüdür. Biyolojik olarak tanımlarsak da dünyevi ritimdir. Sirkadiyen beslenmede kişinin yediklerine müdahale etmez sadece kişinin hangi periyodlarda tüketmesi gerektiği ni söyler. Sağlık lı beslenm açısından bakacak olursak da bize öngördüğü beslenme saatleri doğrudur. Sirkadiyen ritim ile beslenme ilişkisini araştıran çalışmalarda ise sirkadiyen ritim bozukluğu olan hastalarda, sirkadiyen ritim bozukluğu olmayan hastalara göre diyabet ve kalp rahatsızlıkları daha fazla görülmüştür” diye konuştu.

 

DİYETİSYEN TUĞÇE MEMİŞ KİMDİR?
2018 Yılında KKTC Doğu Akdeniz Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun olup, şu anda Doğu Akdeniz Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Üniversite eğitimi boyunca Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Erişkin Stajını, Ankara Üniversitesi Cebeci Çocuk Hastanesi’nde Çocuk Stajını, Mersin Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Erişkin ve Kurum Stajını, Özel Mersin Sistem Tıp Merkezi’nde Klinik Staj Eğitimini ve KKTC Gazimağusa’da çeşitli ilköğretim ve ortaöğretim okullarında saha stajlarını başarı ile tamamlamıştır. Üniversite eğitimi boyunca aldığı yüksek şeref ve şeref belgeleri ile de mesleğine karşı istekli ve başarılı bir diyetisyen olduğu görülmektedir. Ayrıca üniversite eğitimi boyunca sporcu beslenmesi, yaşlı beslenmesi, yetişkin hastalıklarında beslenme, erişkin beslenmesi, çocuk hastalılarında beslenme, adölesan ve çocuk beslenmesi ve özel durumlarda beslenme alanlarında eğitim almıştır. Lisans eğitiminde bitirme semineri olarak “Alfa Lipoik Asit” konusunda seminer vermiştir. Lisans bitirme tezi olarak ise “Her Fakültede bulunan Üniversite öğrencilerinin beslenme düzenini” araştırıp bu konuda tez çalışmasını başarı ile tamamlamıştır. Yüksek Lisansta ise “Dünya’da ve Türkiye’de Okullarda Yapılan Beslenme Eğitimleri Sonuçları” konusunda seminer vermiştir. Yüksek Lisans bitirme tez çalışması olarak ise “Kilolu ve Obez Kadın Adölesanlarda Akdeniz Diyeti Uyumuna Yönelik Beslenme Eğitiminin Antropometrik Ölçümler ve Beslenme Kalitesi Üzerindeki Etkisinin Değerlendirilmesi” konusundaki tez çalışmasını yürütmektedir.

 


Etiket: TuğçeMemiş, diyetisyen, yükseklisans, korona, doğalürünler, doğuakdenizüniversitesi


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
 
  FACEBOOK
 
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA