“Öğrenciler istediği okula yerleşemeyecek!”

Tarih: 17 Temmuz 2020 Cuma 14:08

Mersin’de LGS ile öğrenci alan okullar ve kontenjanları açıklandı. Okul kontenjanlarının artırıldığını ifade eden Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, “Kontenjan sayıları ve okul türüne göre toplam okul sayılarına baktığımızda öğrencilerin istediği okul türlerine yerleşemeyeceği son derece açıktır” dedi.

Haber-Uğur Özgür

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sınav sonuçları, Mersin kontenjanları ve hinterland bölgelerinin belirlenmesinde ortaya çıkan durum ile ilgili açıklama yapan Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, “Milli Eğitim Bakanlığı, yıllardır yaptığı değişikliklerle eğitim sistemini yapboz tahtasına çevirirken bu politikalardan en çok etkilenen, 4+4+4 sisteminin mağduru olup 60-66 aylık okula erken başlayan bu yıl sınava giren çocuklarımız oldu. Pandemi sürecinde çocukların eğitim hakkından eşit koşullarda yararlanması için hiçbir somut adım atılmazken, yoksul, emekçi ailelerin çocukları başta olmak üzere,  kırsal kesimde yaşayan çocuklar; eğitim hakkından eşit koşullarda yararlanamadı” dedi.

 

“LGS’NİN SONUÇLARI ÖĞRENCİLERİN TÜM YAŞANTILARINI ETKİLİYOR”

2020 yılı LGS’nini geride pek çok tartışmayı ve hafızalardan silinmeyecek görüntüleri bırakarak tamamlandığını savunan Başkan Sümbül, “LGS bir gün içinde uygulanabiliyor ancak sonuçları öğrencilerin tüm yaşantılarını etkiliyor. Mersin'de 2019’da LGS 'ye 24 bin 321 8. Sınıf öğrencisinin tamamı sınava katıldığı halde 2020 de LGS’ye 39 bin 027 8. Sınıf öğrencisinden 35 bin 156 öğrenci sınava katıldı, 3 bin 871 öğrenci sınava katılmadı. Öğrencilerin yüzde 9.92’sı katılmamıştır. Bu sene LGS 'ye yaklaşık 1 milyon 800 bin öğrencinin sınava katılması bekleniyordu. Ancak pandemi nedeniyle 1. Oturuma 1 milyon 472 bin 088 öğrenci, 2. Oturuma 1 milyon 472 bin 303 öğrenci katıldı.  Buna rağmen bu yıl 4+4+4 eğitim modeline geçişle birlikte yüzde 54 oranında öğrenci artışıyla birlikte geçen seneye göre LGS 'ye giren Öğrenci sayısında 442 bin artış oldu. Sınava katılan öğrencilerde geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 43 artış gerçekleşti. Sınava pandemi kaygısı ile giremeyen öğrencilerin mağduriyetinin sorumlusu sınavı bu ortamda yapanlardır” ifadelerini kullandı.

 

“ÖĞRENCİLERİMİZİN GELECEĞİ SORULARDAKİ DÖRT ŞIKKA SIĞDIRILMAZ”

Okulların hinterlantlarının belirlenmesi hakkında da konuşan Sümbül, “Birçok veli eksik ve yanlış uygulamalardan mağdur olmaktadır. 200 metre uzaklıkta okul varken 2 kilometre uzaklığındaki okula kayıt yaptırmak zorunda kalan velilerin bu sıkıntıları bir an önce giderilmelidir. Eğitim Sen olarak yıllardır sınav sistemlerinin çocuklarımızın yaşamında onarılamaz yaralara yol açtığını defalarca dile getirdik. Öğrencilerimizin geleceğinin sorulardaki dört şıkka sığdırılmasını kabul etmediğimizi ifade ettik! Her çocuğun ilgi ve yeteneklerine göre yönlendirilebileceği, desteklenebileceği bir eğitim sisteminin mümkün olduğunu, dünya genelinde bunun örnekleri olduğunu belirttik. Ancak her defasında ‘Ben yaptım oldu’ uygulamasıyla karşılaştık” şeklinde konuştu.

 

“OKUL KONTENJANLARI ARTTIRILDI”

Mersin’de LGS ile öğrenci alan okullar ve kontenjanlarının açıklandığını sözlerine ekleyen Sümbül, “4+4+4 sisteminin mağduru olup 60-66 aylık okula erken başlayan öğrencilerle bu sene mezun öğrencilerin sayısı yüzde elli arttığından okul kontenjanları da arttırıldı. Geçen seneye göre Fen lisesi kontenjanı yüzde 31,24, Proje IHL kontenjanı ise yüzde 117,95 arttırıldı. ‘Öğrencilerimiz tercih etmedikleri hiçbir okula yerleştirilmeyecek.’ açıklamalarının da kelime oyunundan ibaret olduğu bir kez daha net bir şekilde görülmüştür! Kontenjan sayıları ve okul türüne göre toplam okul sayılarına baktığımızda öğrencilerin istediği okul türlerine yerleşemeyeceği son derece açıktır.

 

“SAATLERCE AĞLATTIĞINIZ O ÇOCUKLAR BİZİM ÇOCUKLARIMIZDIR”

Milli Eğitim Bakanlığının tüm öğrencilerin istedikleri okul türünde ve okulda eğitim almasının sağlanması için çalışması gerektiğini savunarak, “Oysa kontenjan artışları da gösteriyor ki MEB çocuklarımız İHL veya Özel Okullar arasında tercih yapmaya zorlayarak bundan yandaş ve sermaye çevrelerinin kazançlı çıkmasını sağlıyor. Yarattığınız eğitim sistemi ile yaşamlarını yap-boz tahtasına çevirdikleriniz bizim çocuklarımızdır! Gidecekleri okulları nitelikli, niteliksiz açıklamaları ile ayrıştırdığınız o çocuklar bizlerin çocuklarıdır! Bizim gelecek kaygısı ile olsa dahi gözlerinden akan bir damla yaşa bile kıyamazken; sizin bu yaşta omuzlarına taşıyamayacakları yükleri yüklediğiniz, saatlerce ağlattığınız o çocuklar bizim çocuklarımızdır!” dedi.


Etiket: Mersin, mersinhaber, mersingündem, akdeniz, mezitli, toroslar, tarsus, erdemli, anamur, silifke,


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA