Güner: “Artık yeter diyoruz”

Tarih: 22 Temmuz 2020 Çarşamba 16:04

Üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in vahşice öldürülmesine ilişkin açıklama yapan Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Şirin Güner, “Her gün aldığımız kadınların öldürülmelerine ilişkin bu haberlere ‘artık yeter’ diyoruz. Pınar Gültekin öldürülen ilk kadın değil ama son kadın olsun istiyoruz” dedi.

Haber-Gencay OLCAN

Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'in sevgilisi tarafından vahşice katledilmesinin ardından kadın cinayetlerine tepki çığ gibi büyüyor. Kadın cinayetlerine ‘dur’ demek için Mersin Adliyesi önünde bir araya gelen Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi üyeleri, “Artık yeter” dedi. Grup adına açıklama yapan Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Şirin Güner, “Bugün yine buradayız. Çünkü Muğla’nın Ula ilçesinde 5 günden beri haber alınamayan 27 yaşındaki üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in, birlikte olmayı reddettiği eski erkek arkadaşı tarafından zorla arabaya bindirilmek suretiyle götürüldüğü yerde bayılıncaya kadar darp edildikten sonra boğularak katledildiği, ormanlık alanda bir varil içerisinde yakıldığı, varilin içine beton döküldükten sonra uçurumdan atıldığı tespit edilmiştir.

 

“KADIN CİNAYETLERİNİN POLİTİK OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

Adına, sevgi, kıskançlık ve erkeklik denilen gayrı ahlaki dürtü ile yapılan insanlık dışı suçlara dayanacak güçlerinin kalmadığını ifade eden Güner, “Bu suçların failleri kadar susanlar, üç maymunu oynayanlar da bu suçun ortağıdır. Pınar’ın ve tüm vahşice öldürülen kadınların kanı ellerinizdedir. Bizler bunu görüyoruz. Eril zihniyetin kadına bakış açısındaki sığlığın sona ermesini ve toplumun kanayan yarası olan kadın cinayetlerinin son bulması için artık daha ciddi önlemlerin alınmasının elzem olduğu ortadır. Her gün aldığımız kadınların öldürülmelerine ilişkin bu haberlere artık yeter diyoruz. Kadınlar için büyük bir kazanım olan İstanbul Sözleşmesine karşı yürütülen kampanyalardan vazgeçilmesini istiyoruz. Devleti ve yetkilileri her gün artan üstelik normalleştirilmeye çalışılan bu vahşetin durdurulması ve kadının yaşam hakkının korunması için tekrar tekrar göreve çağırıyoruz. Bizlerin artık, kadının yaşam hakkının ihlaline ve kadının kadın olmasından dolayı uğradığı her türlü şiddet ve ayrımcılığa tahammülü kalmamıştır. Kadın cinayetlerinin politik olduğunu biliyoruz. Kadını ötekileştirmeye, hiçe saymaya, en temel hakkı olan yaşam hakkından mahrum eden zihniyete, takdiri ve hafifletici indirim sebeplerinin uygulanmasına karşı mücadele ettik, ediyoruz, edeceğiz! Pınar Gültekin öldürülen ilk kadın değil ama son kadın olsun istiyoruz. Bunun için herkesi verilen mücadeleye desteğe çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.


Etiket: pınargültekin, mersinkadınhaklarımerkez, şiringüner, mersinbarosu, avukat, kadıncinayeti, istanbulsözleşmesi


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA