“Günde mutlaka 2 kez dişlerinizi fırçalayın”

Tarih: 27 Temmuz 2020 Pazartesi 17:54

Covid-19 pandemi sürecinde ağız ve diş sağlığının büyük önem taşıdığını söyleyen Ağız-Diş ve Çene Cerrahisi Uzm. Dr. Dt. Sancar Şimşek, “Günde mutlaka iki kez dişlerinizi fırçalayın. Dengeli bir beslenme diyetine uyun. Özellikle tatlı ve unlu; kek ve kurabiye gibi yapışkan, şekerli atıştırmalıklardan, çürüğe neden olma riski açısından yüksek kariyojenik içerikli gıdalardan uzak durun, bol lif içeren meyve ve sebzelere, beslenmenizde yer verin. Bol su için” dedi.

Haber-Barış Köksal

Mersin’de İdealdent Ağız ve Diş Sağlığı kurucu ortaklarından olan Ağız-Diş ve Çene Cerrahisi Uzm. Dr. Dt. Sancar Şimşek, Covid-19 pandemisi sürecinde ağız ve diş sağlığının nasıl korunması hakkında gazetecilere konuştu. 7’den 70’e her yaştan hastasına hizmet verdiklerini söyleyen Şimşek, “Birçoğumuz bu dönemi evden çalışarak ve yeni bir günlük rutini dahilinde yaşıyoruz. Bu dönem içerisinde unutmamak lazım ki bu denli genel sağlımızı yakından etkileyen ağız sağlığımızı, en yüksek seviyede tutmamız gerekmekte” dedi.

 

“GÜNDE MUTLAKA İKİ KEZ DİŞLERİNİZİ FIRÇALAYIN”

Diş ve ağız sağlığımız için beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Şimşek, “Ellerinizi sık sık yıkayın: kişisel ağız bakımınızı yapmadan önce ve sonra, mutlaka 20 saniye süresince, etkili bir şekilde ellerinizi yıkayın. Günde mutlaka iki kez dişlerinizi fırçalayın. Dişler arası alanlarda fırçanın erişemediği alanlardaki bakteri plağını uzaklaştırmak için diş ipi kullanın. Dengeli bir beslenme diyetine uyun. Özellikle tatlı ve unlu; kek ve kurabiye gibi yapışkan, şekerli atıştırmalıklardan, çürüğe neden olma riski açısından yüksek kariyojenik içerikli gıdalardan uzak durun, bol lif içeren meyve ve sebzelere, beslenmenizde yer verin. Bol su için. Yemeklerle birlikte ve öğünler arasında, su içmek özellikle tükürük akışınızın artmasına neden olur. Hem oral kavitenin hem de salgılanan tükürük içerisinde yer alan sIgA olarak tanımlanan oral kavitenin çürük ve diş eti hastalıklarına karşı bağışıklığını artırmaya yardımcı olur” ifadelerini kullandı.

 

“TÜM TEDAVİLERE TANIMLANAN ACİL DURUMLAR DIŞINDA KISITLANDIRILDI”

Sigaranın kesinlikle içilmemesi gerektiğini sözlerine ekleyen Şimşek, “Sigara içilmesi, oral kavitede, gerek doğal dişlere ve diş eti dokularına gerekse günümüzde artan sayıdaki endikasyonu ile uygulanan implantların sağlığını, önemli ölçüde negatif yönde etkilemektedir. Bunun yanı sıra mukozadaki kan akışını sınırlandırmasıyla, bakteri ve virüslerin de konaklamasını kolaylaştırdığı bildirilmektedir. İçerisinde bulunduğumuz pandemi döneminde, SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu COVID-19 hastalığı nedeniyle, ağız-diş sağlığı hizmetleri ve girişimleri, Sağlık Bakanlığı tarafından, gerek diş hekimlerinin ve yardımcı personelin gerekse hastaların çapraz enfeksiyon riski açısından tüm tedavilere tanımlanan acil durumlar dışında kısıtlandırıldı. Bu konuda düşünceniz nedir? Özellikle dental işlemler sırasında açığa çıkan sprey ve aerosol, üst solunum yolu ve ağız kavitesi içerindeki enfeksiyona neden olan damlacıkları içerebileceğinden, COVID-19 hastalığının da damlacıklarla bulaştığının bildirilmesi üzerine birçok operatif işlem, pandemi dönemine has tedbirler neticesinde uygulanamamaktadır” şeklinde konuştu.

 

“MESLEK ÖRGÜTÜMÜZ TÜRK DİŞHEKİMLERİ BİRLİĞİ BİRÇOK GİRİŞİMDE BULUNDU”

Diş hekimliği uygulamalarındaki acil ve zorunlu hizmetleri sıralayan Şimsek, şöyle konuştu:  “Pandemi ilan edilmesinin hemen akabinde, meslek örgütümüz Türk Dişhekimleri Birliği, gerek hastalarımızın gerek meslektaşlarımızın güvenliğini, hastalığın yayılmasını ve kontrolünü sağlamak amacıyla birçok girişimde bulundu. 1 Nisan 2020 tarihi itibarıyla T.C. Sağlık Bakanlığı COVİD-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) Bilimsel Danışma Kurulu tarafından da  “Diş Hekimliğinde Acil Uygulamalar” kapsamında hangi tedavilerin yapılması gerektiği önerilmiştir. Pulpal inflamasyondan kaynaklanan şiddetli diş ağrısı. Perikoronitis veya üçüncü molar kaynaklı şiddetli ağrı. Postoperatif olarak gelişen osteitis veya alveolit. Lokalize ağrı ve şişmeye neden olan apse veya bakteriyel enfeksiyon. Ağrı veya yumuşak doku travmasına neden olan diş fraktürü. Travmaya bağlı diş avulsiyon/luksasyonu. Çene ve yüz bölgesi fraktürleri. Oral mukozanın akut ve ağrılı lezyonları/ülserasyonları. Hayatı tehdit edici ya da kontrolsüz kanamalar. Hastanın havayolu açıklığını tehdit eden intraoral/ ekstraoralenfeksiyonlar. Radyoterapi ve kemoterapi alması planlanan ya da almakta olan ve organ nakli planlanan hastaların tedavileri. Medikal sorunları için dentalkonsültasyon istenilen hastalar. Dikiş alınması. Geçici restorasyon kaybı/kırıklarının ve hareketli protez kullanımına engel olan vurukların, aerosol oluşturmayacak şekilde tedavi. Ortodontik tedavi görmekte olan hastaların braket ve tellerinin kırılması sonucunda, yumuşak dokuda oluşan yaralanmaya bağlı olarak gelişen ağrı veya enfeksiyon. Yeni doğan dudak-damak yarıklı hastaların beslenme plağı uygulamaları. Çene eklemi luksasyonu. Biyopsi (Malignite şüphesi bulunan durumlarda) şeklinde tanımlanmıştır.”

 

“ÖZELLİKLE DİŞ ÇÜRÜĞÜ VE DİŞ ETİ HASTALIKLARI YAYGIN”

Ağız-diş hastalıkları açısından dünyada en yaygın enfeksiyonları hakkında da konuşan Şimşek, “Ağız-diş hastalıkları, dünyada en yaygın enfeksiyonlar içerisinde gösterilerek, özellikle diş çürüğü ve diş eti hastalıkları, bu anlamda genel sağlıklı olma halini de direkt olarak tehdit altına almaktadır” dedi.

 

“İYİLİK VE SAĞLIKLILIK HALİMİZİ ÇOK YAKINDAN ETKİLEMEKTEDİR”

Diş çürüğü ve diş eti hastalıklarının yaşamımızdaki etkisi üstünde değerlendirmelerde  bulunan Şimşek, “Oral Sağlığın en güncel tanımlaması ağız sağlığının çok yönlü olduğunu; herhangi bir enfeksiyon veya doku kaybının var olmamasının yanı sıra konuşma, gülümseme, koku, tat alma, dokunma, çiğneme, yutma ve yüz ifadelerini sağlayarak ağrı, rahatsızlık ve kraniyofasiyal kompleks hastalığı olmadan uygulamalarımızı iletebilmemizi sağlayabildiğini içermektedir. Yukarıda belirtilen geniş kapsamlı ve hayat kalitesinin de sağlanması açısından ne denli öneme sahip olması aslında ağız kalitesi ile sınırlı olamayıp bizim iyilik ve sağlıklılık halimizi çok yakından etkilemektedir” ifadelerine yer verdi.

SANCAR ŞİMŞEK KİMDİR?

1986 Sivas doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve liseyi Sivas’ta bitirdim.  2005 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesini kazandım.2010 yılında fakülteyi bitirip aynı yıl Cumhuriyet Üniversitesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanlığına başladım. 2014 yılında uzmanlığı bitirdim ve 2014 yılından beri kurucu ortaklarından olduğum İdealdentağız ve Diş Sağlığında görev yapmaktayım.

 


Etiket: covid, ağızvedişsağlığı, mersin, sancarşimşek, diş,


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA