“TOMA’larla gündeme gelen Akdeniz’de artık huzur var”

Tarih: 29 Temmuz 2020 Çarşamba 18:21

15 aylık hizmet dönemini düzenlediği basın toplantısıyla anlatan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, “Yakın geçmişte çatışmalarla, biber gazları ve TOMA’larla gündeme gelen Akdeniz’de artık huzur, barış, kardeşlik, sevgi ve muhabbet var. Çaresizlik bulutları dağıldı. Gönül belediyeciliği ilkesi ve hedefiyle; halkımızla aramızdaki köprüleri sağlamlaştırdık. Böylece Akdeniz kazandı, Mersin kazandı” dedi.

Haber-Gencay OLCAN

 

Nobel Oteli’nde düzenlenen toplantıya Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak başta olmak üzere AK Parti İl Başkanı Cesim Ercik, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı R. Kaya Tepe, Akdeniz Belediye Meclis Üyeleri ve basın mensupları katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Akdeniz’de hizmetlerin anlatıldığı video gösterimi sunuldu. Toplantıda konuşan Başkan Gültak, “Bugün burada; yerel seçimlerin üzerinden geçen 15 aylık süreçte; ilçemize, kentimize ve insanlarımıza kazandırdığımız ve yakın süreçte kazandıracağımız projeleri, hizmet, yatırım ve sosyal ağırlıklı çalışmaları paylaşacağız. Toplantımıza katılarak kıymetli vaktinizi bizlere ayırdığınız için öncelikle hepinize teşekkür ediyorum. Halkımızın teveccühüyle seçilip göreve geldiğimizde; ‘Gönül Belediyeciliği’ ışığında, Akdeniz’de farkındalık yaratacak yönetim anlayışını hayata katacağımızın sözünü vermiştik. İlçemize kazandıracağımız farklı hizmetlerle, proje ve yatırımlarla; gönül belediyeciliğinin farkını ispatlayacağız demiştik. Aradan geçen 15 ayda, bu sözümüzün gereğini yerine getirmek için yoğun mücadele verdik” dedi.

 

“MECLİSİMİZİ MAHALLELERE TAŞIMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Önce insan şiarıyla adil, eşit ve kaliteli hizmet vererek, Akdeniz’de değişim, dönüşüm, yenilenme ve kalkınma hamlesi başlattıklarını ifade eden Gültak, “Akdeniz’in kaybedilen 20-25 yılını geri kazanmak için her alanda hizmet atağına giriştik. Kapalı kapılar ardında değil, her daim halkımızın arasında olduk. Hafta içi; Salı ve Cuma günleri mahallelerimizi; hafta sonları da kent merkezinde bulunan esnaflarımızı ziyaret ediyoruz. Bu sayede sorunları yerinde tespit ediyor; vatandaşlarımızın taleplerini, şikâyet ve önerilerini mahallinde dinleyip çözüyoruz.  Göreve gelir gelmez, her Çarşamba belediyemizde başlattığımız ‘Halk Günü’ uygulamamıza, Koronavirüs salgını nedeniyle bir süre ara verdik. Fakat hayat normale dönünce uygulamamız yeniden başlayacak ve insanlarımızı makamda ağırlamaya, onları dinleyip sorunlarını çözmeye devam edeceğiz. Çilek, Karaduvar ve Adanalıoğlu mahalle evlerinde Meclis toplantılarımızı düzenledik. Toplantıların bitiminde söz alan vatandaşlarımız talep, şikâyet ve önerilerini dile getirdi. Pandemi’den kaynaklı bu uygulamamıza ara verdik. Hayat normale döndüğünde Meclisimizi mahallelere taşımaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

“BİRLİKTE SEVİNİP, BİRLİKTE KEDERLENİYORUZ”

“Elbette eksiğimiz, dokunamadığımız insanımız mutlaka olmuştur” diyen Gültak, sözlerine şöyle devam etti: “Fakat vatandaşlarımızdan ricamız, biraz daha sabır göstermeleridir. Zira önümüzdeki 3 buçuk yıl boyunca, hiçbir ayırım yapmadan 65 mahallemizin tamamına ihtiyacını duyduğu hizmetleri sırasıyla sunacağız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Az önce de belirttiğimiz üzere, 20 yıl geriden gelen Akdeniz’i hak ettiği yere taşımak; insanlarımızın kent yaşamının nimet ve konforundan faydalanmasını sağlamak amacıyla; yeniliğin, değişim ve dönüşümün önündeki engelleri ortadan kaldıracağız demiştik. Bunu sağlamak için gerçekten yoğun bir mücadele veriyoruz.  İşte bugün; dili, inancı, etnik kökeni ne olursa olsun, hiçbir ayırım yapmadan Akdeniz ilçemizde yaşayan tüm gönüllere, bam tellerine dokunuyoruz. Birlikte sevinip, birlikte kederleniyoruz. Yakın geçmişte çatışmalarla, biber gazları ve TOMA’larla gündeme gelen Akdeniz’de artık huzur, barış, kardeşlik, sevgi ve muhabbet var.  Çaresizlik bulutları dağıldı. İnsanlarımızın yüzü tebessüm ediyor ve geleceğe artık umutla bakabiliyorlar. Polemiklerle değil, projelerle gündeme gelmek için istedik. Gönül belediyeciliği ilkesi ve hedefiyle; halkımızla aramızdaki köprüleri sağlamlaştırdık. Bu sayede insanlarımızın gönlünde güzel bir yere yerleştik. Dersimize çok çalışarak 1 buçuk yılı kapsayan sınavdan yüksek not almak için mücadele verdik. Böylece Akdeniz kazandı, Mersin kazandı. Akdeniz’i: insanlarımızın göç edip kaçtığı değil; hayata kattığımız proje ve hizmetler sayesinde, yaşamak için tercih ettiği, daha planlı, düzenli, temiz ve sağlıklı bir kente dönüştürme mücadelemize omuz veren mesai arkadaşlarıma ve yolumuza gönül veren herkese teşekkür ederim.”

 

“KENDİMİZİ EVE KAPATMADIK, SÜREKLİ SOKAKLARDAYDIK”

Koronavirüs (Covid19) salgınına karşı yoğun bir mücadele başlattıklarının altını çizen Gültak, “Pandemiye dönüşerek tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ne yazık ki ölümlere yol açan Koronavirüs salgınına karşı hemen harekete geçtik. Kendimizi eve kapatmadık, sürekli sokaklardaydık. Sivil Savunma Şefliğimiz bünyesinde acilen ‘Kriz Masası’ kurup, salgınla mücadelede koordinasyonu sağladık. Mobil ilaçlama ekiplerimiz; salgını önlemek amacıyla; ilçemizdeki hastaneler, sağlık ocakları ve eczaneler, Mersin Baro binası, basın kuruluşları, Mali Müşavirler Odası, Berberler Odası ve berber salonları, avukatlık büroları, kuyumcular, sendika ve sivil toplum örgütü binaları, emniyet binaları, Serbest Bölge ve Liman sahası, bankalar, taziye evleri, sosyal tesisler ve konutlar gibi 8 bini aşkın noktayı; cadde ve sokakları 900 bin litre dezenfektan ile dezenfekte etti. 116 camimizi, 95 Kur’an kursu ve dernekleri her hafta dezenfekte ettik. 65 sağlık merkezi ve hastanemizi her gün dezenfekte ettik. 110 eczane ve 7 ecza deposunu her gün sterilize ettik. 75 okulumuzu, sınav öncesi gelen talepler doğrultusunda ilaçladık. 23 resmi kurum, talepler üzerine sürekli dezenfekte edildi.

Arazözlere doldurulan dezenfektanlı tonlarca su ile cadde ve sokaklar, çöp konteynırları yıkanıp arındırıldı. Salgınla mücadele kapsamında 350 bin adet maske ve 30 bin adet el dezenfektanını vatandaşlarımıza ve resmi kurumlarımıza dağıttık. Tarlalarda çalışan tarım işçilerimizin kıymetini bildiğimiz için, onları bu dönemde yalnız bırakmadık, onlara da maske ve dezenfektan ulaştırdık” şeklinde konuştu.

 

“İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZA 30 BİN GIDA KOLİSİ ULAŞTIRDIK”

Koronavirüs salgınına karşı, ülke genelinde olduğu gibi Mersin’de de alınan tedbirler kapsamında, sokağa çıkmalarına kısıtlama uygulanan yaşlı, engelli ve kronik hastalığı olan vatandaşlara hayırseverlerinin de katkısıyla 30 bin gıda kolisi ulaştırdıklarını sözlerine ekleyen Gültak, “Kent merkezinden, kırsal mahallelerimize varana dek ihtiyaç sahibi ailelerimizi yalnız bırakmadık. Sokağa çıkmanın kısıtlandığı günlerde, Akdeniz Vefa Sosyal Destek Grubu bünyesinde, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için günlük 350 adet erzak kolisinin yanı sıra, her gün 10 bin adet yufka ekmek ve 10 bin kâse çorba dağıttık. Mübarek Ramazan ayının gelmesiyle ile birlikte, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanı sıra, Koronavirüs salgını nedeniyle, Bakanlıkça sokağa çıkmalarına kısıtlama getirilen yaşlı ve kronik hastalığı olan insanlarımız için 250 bin adet ekmek dağıttık” diye konuştu.

 

“100 BİN ADET MASKE ÜRETTİK”

Mersin’de tıbbi maske üreten ilk belediye olduklarının altını çizen Gültak, “Dört mahalle evimizde kursiyerlerimiz, ücret karşılığında günlük 5 bin adet maske ürettiler. Böylece bölgedeki kadınlarımıza hem istihdam yaratmış olduk hem de kendi maskelerimizi üretmiş olduk. Günlük üretilen maskelerin 4 binini sağlık kuruluşlarına, bin adedini de sahada görevli personelimize dağıttık” dedi.

 

“37 BİN 769 TALEP YERİNE GETİRİLDİ”

Vefa Sosyal Destek ekipleriyle birlikte, salgın nedeniyle Bakanlıkça evden çıkmalarına sınırlama getirilen 65 yaş üstü veya engelli vatandaşların toplamda 37 bin 769 talebini yerine getirdiklerini söyleyen Gültak, “Vatandaşlarımıza 21 bin 380 adet hijyen paketi (kolonya, maske, dezenfektan, çamaşır suyu) dağıttık. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 6 bin 500 adet gıda kolisi ulaştırdık. Pazaryerlerine alışveriş için gelen vatandaşlarımıza maske ve eldiven dağıtan zabıtamız, pazar tezgâhları arasındaki 3 metre kuralı ile esnafın eldiven ve maske kullanımını sürekli kontrol etmeye devam ediyor. Vatandaşlarımız için ayrıca pazaryerlerine dezenfektan noktaları da kurduk.  Akdeniz sakinlerinin huzur ve esenliği için 7/24 görev başında olan zabıta ekiplerimiz, Pandemi ile mücadelede yoğun bir çaba ortaya koydu. Koronavirüs salgınına karşı seferberlik ruhu içinde verdiğimiz mücadelede zabıtamız; ilçemizde bulunan binlerce işyeri ile toplu kullanım mekânlarını denetledi” şeklinde konuştu.

 

“ANKARA TEMASLARIMIZIN MEYVELERİNİ BİR BİR TOPLADIK”

Mersin ve Akdeniz yararına yaptıkları yoğun Ankara temaslarımızın meyvelerini bir bir topladıklarını kaydeden Gültak, “Zira Sayın Cumhurbaşkanımız da ilçemize özel önem verdiğini her görüşmemizde ifade etmekte, bu anlamda hizmet ve projeler üretmemiz konusunda bizlere talimat vermektedir.  Nitekim sadece 1 yıl içinde Ankara’dan Mersin’e; Millet Bahçesi ve Çay Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi başta olmak üzere; yaklaşık 300 milyon TL yapım maliyetli projeler sağlanmıştır. Tabi bu projelerin üzerinde yükseldiği arazilerin bedelinin, söz konusu maliyetin içinde olmadığını da belirtmek gerekir.  Bu anlamda; başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere; Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu’na; Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Muharrem Kasapoğlu’na, TBMM Plan-Bütçe Komisyonu Başkanı Sayın Lütfi Elvan’a; desteklerini esirgemeyen tüm Değerli Bakanlarımıza ve Milletvekillerimize teşekkür ediyor; Mersin ve Akdeniz adına şükranlarımı sunuyorum” diye sözlerini bitirdi.

 

 

 


Etiket: mersin, toma, akdeniz


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA