Mersin Baro Başkanı Yeşilboğaz, Ali Erbaş’a suç duyurusunda bulundu

Tarih: 29 Temmuz 2020 Çarşamba 18:23

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Ayasofya’da okuduğu Cuma hutbesinde “Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar” sözleri nedeniyle Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmesini gerekçe göstererek suç duyurusunda bulundu.

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği dilekçede şüpheli Ali Erbaş'ın, 5816 Sayılı, Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanuna Muhalefet yasasını ihlal etmesinin yanı sıra, 633 Sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kanunu ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 2, 4 ve 136. maddelerini ihlal ettiğini belirtti. 6 Sayfadan oluşan dilekçenin açıklama bölümünde, “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın 24 Temmuz’da ibadete açılan  Ayasofya’da okuduğu ilk Cuma hutbesinde ise ‘Bizim inancımızda vakıf malı kutsaldır. Dokunana yakar. Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar’ demek suretiyle İstanbul’u düşman işgalinden kurtaran kurucu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle anmak yerine lanet okumak suretiyle alenen hakaret etmiş ve haklı kin ve düşmanlığa tahrik etmiştir. Şüpheli Ayasofya’da Cuma namazı kıldırmasını Atatürk’e borçludur. İstanbul’u düşman işgalinden kurtararak ikinci kez fetheden kurucu liderimiz Atatürk’ü anmadığı gibi lanet okumak nasıl bir zihniyettir. Ali Erbaş’ın söylemleri burada Atatürk’e, çağdaş kazanımlara laik ve demokratik cumhuriyete açıkça meydan okumaktadır. Türkiye Cumhuriyeti memuru statüsünde olan şüpheli Ali Erbaş Anayasa’ya aykırı hareket etmektedir. Düşman kuvvetlerini lanetlemesi gerekirken oturduğu minberden Türk toplumunun ortak değeri olan kurucu liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e lanet okuması  Anayasal suçtur” ifadelerine yer verildi. (Haber Merkezi)

 

 

 

 

 

 


Etiket: mersin, baro, avukatlar


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA