“Su faturalarındaki uzlaşma diğer konularda da sergilensin”

Tarih: 3 Ağustos 2020 Pazartesi 16:56

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mezitli’ye bağlı Kuzucubelen, Tepeköy ve Fındıkpınarı mahallelerini ziyaret ederek vatandaşlarla bayramlaştı. Başkan Seçer, vatandaşın taleplerini dinleyip su fiyatlarında yüzde 20’ye varan indirim yaptıklarını belirterek, belediye meclisindeki bu uzlaşmanın diğer konularda da sergilenmesi gerektiğini vurguladı.

Gezilerde Başkan Seçer’e Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ile Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri, üst düzey bürokratlar ve mahalle muhtarları eşlik etti. Kuzucubelen Mahallesi’nde vatandaşlara seslenen Başkan Seçer, Kurban Bayramı’nda sokaklarda kurban kesilmesinin önüne geçmek için 250 kasap ve 80 yardımcı elemanla, 24’ü mobil ünitesi olmak üzere 32 kesim noktasında ücretsiz hizmet verdiklerini anlattı. Pandemi dolayısıyla Mersin halkının büyük kısmının bayram tatilini sayfiye yerlerinde ve yaylalarda geçirdiğini ifade eden Başkan Seçer, bunun da su sıkıntısına neden olduğunu vurguladı ve vatandaşlardan içme suyunu başka amaçla kullanmamalarını istedi.

Kuzucubelen’in yıllardır yaşadığı içme suyu sorununu çözecek proje için ihaleye çıktıklarını kaydeden Başkan Seçer, “Kuzucubelen grubu içmesuyu isale ve şebeke hattı 11 bin 373 metre uzunluğunda, 2 milyon 237 bin TL tutarında bir proje. Yer teslimi yapıldı. Bayramdan sonra burada bu işlem başlıyor. Yılbaşına kalmayacak ve sizlerin hizmetine sunacağız. Hatta biz vana döşediğimiz yerlerde, vana sistemi ile şebeke hattının geçtiği yerlerde bir yandan su vermeye başlayacağız.  Bu da sizi oldukça rahatlatacak. Yine bu bölgeyi ilgilendiren Kocayer Grubu içmesuyu yapım işimiz var. Kocayer, Sarılar, Gökeller, Zeybekler, Pelitkoyağı, Cemilli, Uzunkaş, Doğançay, Takanlı bu bölgelere, aynı zamanlı Erdemli’ye bağlı Şahna, Üzümlü, Tolköy mahallelerini ilgilendiren bir proje. Bunu da önümüzdeki yıl içerisinde gerçekleştireceğiz. O da 2 milyon liranın üzerinde bir proje” dedi.

 

“BU BEDELLERİ ÖDEYEREK YATIRIM YAPMAMIZA KATKI SUNUYORSUNUZ”

Su faturalarının bu aydan itibaren indirimli geleceğini ifade eden Başkan Seçer, suyun fiyatlandırılmasında esas alınan kademeleri genişlettiklerini, böylece yüzde 20’ye ulaşan bir indirim uygulamış olduklarını söyledi. Atık su arıtma vergisi oranını da yüzde 50’den yüzde 45’e çektiklerini hatırlatan Seçer, “Atık su bedelini almak zorundayız. Bunları yatırıma dönüştürmekle mükellefiz. Sizler bu bedelleri ödeyerek bizim altyapı yatırımları yapmamıza katkı sunuyorsunuz” diye konuştu.

 

“AKLIMIZA AYRIMCILIK GELMEZ, GELMEDİ, GELMEYECEK”

Seçer, daha sonra Tepeköy Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya geldi. Pandemi dönemi boyunca hiçbir ayrım gözetmeden vatandaşa el uzattıklarını ifade eden Başkan Seçer, “Biz sizlere hizmet etmek istiyoruz. Ayrım gayrım bilmiyoruz, bilmek istemiyoruz.  Geçen yıl geldik buraya sorunları konuştuk. Kimseye sormadık bize kimden oy çıktı, çıkmadı diye. Oy çıkmadı diye cezalandıralım, oy çıktı diye ödüllendirelim. Aklımıza böyle bir şey gelmez, gelmedi de, gelmemeli de, gelmeyecek de” diye konuştu.

 

“DEMEK Kİ UZLAŞILABİLİYOR, ANLAŞILABİLİYOR”

Belediye meclisinde, farklı siyasi partilerden meclis üyeleriyle uyum içinde çalışmayı istediklerini ifade eden Başkan Seçer, şunları söyledi: “İşin içine Ankara girdi mi burada sıkıntı başlıyor. Benim bir günahım yok. Benim yerimde sabır taşı olsa çatlar. Kişisel olarak baktığımızda hepsi çok iyi. Birebir oturuyoruz,nezaketle, dostluk içerisinde konuşuyoruz. Ama meclise girdiğimiz zaman hele hele bazı önemli konularda karar alacağımız zaman, Ankara’dan genel merkezlerden herhangi bir direktif gelmişse iş bozuluyor.  Bu da beni kentim adına geriyor.  Şimdi sen siyaseten bizleri sıkıştırmak için karar alırken, ‘başkan borçlanma yetkisi istiyor vermeyelim’ dediğin noktada derim ki: ‘Sen benim çalışmalarımı engelliyorsun.’ Aklıma bu gelir benim. Umut ediyorum önümüzdeki süreçlerde bunları meclis olarak aşacağız. Önemli olan parmak sayısı değil önemli olan hangi partiden olursak olalım Mersin’in ortak paydasında bir arada olmamız. Aklın yolu bir. Geçtiğimiz günlerde bir araya geldik ve su faturalarında aldığımız kararı hep birlikte aldık. Demek ki uzlaşılabiliyor, anlaşılabiliyor. Ben arzu ediyorum her konuda anlaşalım. Biz vatandaşımızın aleyhine bir taleple gelirsek o zaman karşı durmakta haklılar. Siyasi kararlar değil, bizim için o Meclis’te çıkacak olan Mersin’le ilgili gerçek kararlar önemli. Herkesi kucaklamak, herkesle beraber yürümek istiyoruz. Herkese hizmet etmek istiyoruz.” (Haber Merkezi)


Etiket: Mersin, mersinhaber, mersingündem, akdeniz, mezitli, toroslar, tarsus, erdemli, anamur, silifke,


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA