Antmen: “Toplam vaka sayıları istatistik bilimine aykırıdır”

Tarih: 12 Ağustos 2020 Çarşamba 16:13

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından her akşam açıklanan Koronavirüs toplam vaka sayısının bin civarında olmasının istatistik bilimine aykırı olduğunu savunan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, “Sadece son bir hafta içerisinde Mersin Şehir Hastane’sinde 8 Hekim, 4 hemşire, 2 anestezi teknikeri, 1 fizyoterapist, 2 güvenlik, 1 bilgi işlem, 1 taşıma personelinin testleri pozitif çıkmıştır” dedi.

Haber-Gencay OLCAN

Türkiye’nin ve dünyanın yaşamakta olduğu Covid19 Pandemisine yönelik olarak "Covid19 Gerçekleri" adı altında basın açıklaması yapan Mersin Tabip Odası Yönetim Kurulu, Koronavirüs ile mücadelede gerek Türkiye’de gerekse Mersin’de durumun iç açıcı olmadığını ileri sürdü. Mersin Tabip Odası Binasında yapılan toplantıda konuşan Oda Başkanı Mehmet Antmen, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de COVİD-19 pandemisi ile mücadele sürüyor. Hem TTB hem Mersin Tabip Odası salgının ilk gününden başlayarak üzerine düşeni yaptı. Tehlikenin boyutları anlatılmaya, alınması gereken önlemler halka duyurulmaya çalışıldı. Bu süreçte Mersin Valiliği ve Mersin İl Sağlık Müdürlüğü ile ortak yapılabilecekler üzerinde görüşme taleplerimiz oldu. Çalışmalarımızı halkımız, başta hekimler olmak üzere tüm sağlık emekçileri takdir ediyor iken Mersin Valiliği ve Mersin İl Sağlık Müdürlüğü görüşme taleplerimizi reddetti. Bugün bu açıklamayı yapmamızın temel nedeni bu durumu sizlerle paylaşmak, dolayısıyla COVİD-19 konusunda bir algı oluşturup kendi bildikleri gibi davrandıklarını halkımıza duyurmaktır. Bir diğer neden de Mersin’de COVİD-19 bağlamında artan tehlikelere dikkat çekebilmektir” dedi.

 

“UYARILARIMIZI DİKKATE ALIN”

“Gerek ülkemizde gerek Mersin’de durum iç açıcı değildir” diyen Antmen, “İlk vakanın açıklandığı 11 Mart 2020 ile önlemlerin olabildiğince sıkı alındığı 11 Mayıs 2020 arasındaki sürede Mersin ülkenin en iyi illerinden biri olmasına ve aynı sürede kentimizde yalnızca 260 vakanın görülmesine karşın 11 Mayıs 2020 ile 11 Ağustos 2020 tarihleri arasındaki sürede vaka sayısı katlanarak artmıştır. Şu an itibariyle Tıp Fakültesi, Şehir Hastanesi, Toros Devlet Hastanesi, Tarsus Devlet Hastanesi, Silifke Devlet Hastanesi ve Erdemli Devlet Hastanesi’nden aldığımız veriler 75’i yoğun bakım hastası olmak üzere 600’den fazla pozitif ve şüpheli vakanın bu merkezlerde yattığı, üstelik son iki haftadır günlük ortalama pozitif vaka sayısının en az 100 civarında olduğu şeklindedir. Geçtiğimiz hafta içerisinde eve gönderilen pozitif vakalar ile birlikte il genelindeki sayının Bin’i aştığını da gözlemlemiş durumdayız. Bu durumu Türkiye’ye yansıttığımızda ortalama günlük vaka sayısının 5 bin civarında olması kaçınılmaz iken Sağlık Bakanı tarafından her akşam açıklanan toplam vaka sayısının bin civarında olması istatistik bilimine aykırıdır. Farklı illerin valilik ve sağlık müdürlüğü açıklamaları da bu tezimizi doğrulamaktadır. İlimizde pandemi ile mücadelede en önde savaşan hekimler ve diğer sağlık çalışanlarından PCR testi pozitif çıkan sağlık çalışanı sayısı 100’ü geçmiştir ve her gün bu sayı hızlı bir şekilde artmaktadır. Sadece son bir hafta içerisinde Mersin Şehir Hastane’sinde 8 Hekim, 4 hemşire, 2 anestezi teknikeri, 1 fizyoterapist, 2 güvenlik, 1 bilgi işlem, 1 taşıma personelinin testleri pozitif çıkmıştır. TTB ve Mersin Tabip Odası olarak durumu bu kadar vahim görürken, Sağlık Bakanlığı Türkiye genelinde vaka sayısını Bin civarında ilan etme konusunda ve gerek Mersin’in, gerekse de diğer illerin vaka sayısını açıklamamakta ısrarcı davranmakta, kendi illerindeki vaka sayılarını açıklayan ve halkı uyarmaya çalışan tabip odası yöneticileri hakkında soruşturmalar açmaktadır. Her zaman yaptığımız gibi bir kez daha Mersin Valiliğine ve Mersin İl Sağlık Müdürlüğüne sesleniyor ve uyarılarımızı dikkate almalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“ÜLKE OLARAK HEP BİRLİKTE COVİD-19 VİRÜSÜNÜ YENEBİLECEK GÜÇTEYİZ”

Mersin Tabip Odası olarak bundan sonra aktif olmadığımız, sadece kararları imzalamak için çağrıldığımız toplantılarda imzadan imtina edeceğimizi, halkın sağlık sorunlarına yönelik her zamanki duyarlılığımızda ısrarcı olacağımızı, halkın haber alma hakkı ve buna bağlı kendini koruma bilincini yükseltmeye yönelik mücadelemizi sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz. Mersin halkını da buradan bir kez daha her olumsuzluğa rağmen panik havası yaratmamaya, sosyal medya mecralarında verilen yanlış bilgilere kanmamaya, bu virüs ile mücadelede en önemli şeyin korunma olduğunu kavramaya, en etkili önlemlerin; maske, mesafe ve hijyen olduğunu unutmamaya çağırıyoruz. Zira biz Mersin Tabip Odası olarak bu açıklamayı bir panik havası yaratmaktan ziyade, halkımızın COVİD-19 pandemisi konusunda daha duyarlı olmasını sağlamaya yönelik yapmaktayız. Halkımızdan beklentimiz; zorunlu olmadıkça kapalı ve kalabalık alanlara gitmemeleri, gidilmesi halinde maske ve mesafeye çok dikkat edilmesi, kronik hastalığı olanları ve 65 yaş üstü tüm vatandaşları koruma konusunda daha titiz davranmaları, bu virüsün bulaştırıcılığını ve hastalık yapma gücünü yok sayanlara inanmamaları ve önlem alma konusunda her zamankinden daha fazla hassas olmalarıdır. ‘Nasıl olsa bu hastalığı geçireceğiz’ rehavetine kapılmadan virüsle temas ne kadar az olursa salgını hafif atlatma olasılığımızın arttığını unutmamalıyız. Ülke olarak hep birlikte COVİD-19 virüsünü yenebilecek güçteyiz. Yeter ki sağlık sisteminde en önemli şeyin koruyucu sağlık hizmetleri olduğunu unutmayalım ve bunun gereklerini yerine getirelim” şeklinde konuştu.

 


Etiket: mersin, covid, vakasayısı, mersintabipodası


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA