PAZARCI ESNAFINDAN TARHAN’A: “KENDİ İHTİYACINI GİDERDİN Mİ?”

Tarih: 16 Ağustos 2020 Pazar 15:00

Mezitli’ye bağlı Deniz Mahallesi’nde bulunan Altın Palmiye Sitesi ve Ana Kent Sitesi arasında kurulan Semt Pazarı’nın sorunları hakkında konuşan pazarcı esnafı, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’a seslenerek, “Bir gün gelin bu tuvaletin içine girip kendi ihtiyacını giderdin mi?” dedi.

Özel Haber-Gencay OLCAN

Mersin’in merkez Mezitli ilçesine bağlı Deniz Mahallesi’nde bulunan Altın Palmiye Sitesi ve Ana Kent Sitesi arasında yaklaşık 3 senedir kurulan Semt Pazarı’nın sorunları bitmiyor. Pazarcı esnafı, tuvalet, elektrik ve Pazar yerinin üstü kapatılmaması konusunda Belediye Başkanı Neşet Tarhan’a seslendi. İsmini vermek istemeyen pazarcı esnafı, sorunlar hakkında gazetemize konuşarak, şunları söyledi: “Bir esnaf olarak Mezitli Belediyesinden isteğimiz şu. Her şeyden önce bir Pazar belediyenin aynasıdır. Bir Pazar yerine yapılan hizmet sadece pazarcı esnafına değil esas amaç halka hizmettir. Sebebi ise biz burayı haftanın bir günü kullanırız. Yaklaşık 15 saat işgal ederiz. Bunun bedelini de belediyeye öderiz. Yalnız bir Pazar yerine akşama kadar bu civarda yaklaşık 3,5 kilometre genişliğinde bir alandaki insanlara hizmet vermekteyiz. Bunun için her şeyden öne ayağımızı bastığımız yerde 2 damla yağmur damlası düşsün çamur oluyoruz. Güneş sırtımızı ve ensemizi yakıyor. Biz insanız” dedi.

ESNAFTAN TARHAN’A; “KENDİ İHTİYACINI GİDERDİN Mİ?”

“Biz eşlerimizle çalışan insanlarız” diyen pazarcı esnafı, “Tuvalet ihtiyacı için bir kadını kimin evine ya da kimin dükkanına göndereceksin. Seyyar lavabo adı altında bir tuvalet gönderiyorlar. Tuvaletin 2 saat sonra su kalmıyor. Buradan belediye başkanına sesleniyorum. Bir gün gelin bu tuvaletin içine girip kendi ihtiyacını giderdin mi? Giderdiysen sonuna kadar hak vereceğim. Elektriğimiz, suyumuz yok, altımızda toz topraktan ürünlerimizi satamıyoruz. En azından Pazar yerimize soğuk asfalt dökülebilir. Buraya gelen halk toz toprak içinde alışverişini yapıyor. Bir belediye olarak 2 kamyon mucura gücümüz yetmiyor mu? Belediye Başkanımız bize ayıracak vaktini bizi anlamaları için haftanın 1 günü bizim yanımıza gelmesi gerek ve bu sorunları yerinde görmesi gerek” diye konuştu.

 

“EN AZINDAN PAZARCI ESNAFINA TUVALET YAPILMASI GEREK”

Konu hakkında gazetemize konuşan Altın Palmiye Sitesi Müdürü Suat Akdoğan ise pazar yerinin üzerinin kapatılması, kalıcı bir tuvaletin yapılması ve pazar esnafına elektrik verilmesi konusunda Mezitli Belediyesine CİMER üzerinden 2 defa yazı yazmasına rağmen hiçbir işlem yapılmadığını ifade ederek, “Tuvalet konusunda oradaki pazar esnafı gerçekten mağdur. Çevrede bulunan sitelerin tuvaletlerini kullanıyorlardı. Sitelerde oturanların şikayeti üzerine tuvaletlerini kapatmak zorunda kaldılar. Pazar yerinin hemen yanına seyyar bir tuvalet getirildi ama ora da pislik içinde özellikle kadın esnaflarımız, kullanamıyorlar.  Elektrik ile işi olan pazar esnafı da sitelerden alıyordu. Site sakinleri tarafından ona da karşı çıkıldı. Tamam. Üzerinin kapatılması konusunda belediyenin bütçesi olmayabilir ama en azından pazarcı esnafına tuvalet yapılması gerek” şeklinde konuştu.

 

 

“HEM DENİZ PİS HEM DE KUMSALI HİÇ TEMİZLİK GÖRMÜYOR”

Emekli Öğretmen İbrahim Halil Turgay ise şöyle konuştu: “Her ne kadar Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, benim gönlümdeki partinin belediye başkanıysa da eksiklerini söylemek zorundayım. Birincisi Sayın Başkan, hala Mezitli’nin belediye başkanı. Dışarıya çıkamadı. Yani bir Davutepe’ye bir şeyler yaptı ama Deniz Mahallesine hiçbir şey yapmadı. Her taraf toz toprak içinde. Plajlarımız son derece pis. Hem deniz pis hem de kumsalı hiç temizlik görmüyor. Koronavirüs döneminde en dikkat edilecek yerler topluma açık yerlerdir. Buraların turist çeken bir bölge olmasını istiyorsanız öncelikle denizin girişindeki o taşların temizlenmesi gerekir. Buraya en azından 2 tane iskele yapılması lazım. Şimdi burada olan bir insan denize girmek için Milano Sitesinin önünde çok küçük bir alan var. Oraya gidiyorlar” ifadelerini kullandı. Pazarda alışveriş yapan vatandaşlar ise Pazar yerinin üstünün kapatılması konusunda taleplerini dile getirdi.

 

 


Etiket: mezitli, denizmahallesi, altınplamiyesitesi, pazarcıesnafı, semtpazarı


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA