“İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz”

Tarih: 19 Ağustos 2020 Çarşamba 16:28

İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmedikleri söyleyen Mersin Kadın Platformu üyesi kadınlar, AK Parti MYK’sında görüştüğü iddia edilen ‘İstanbul Sözleşmesi’nin tek taraflı feshi’ tartışmalarına tepki göstererek nöbet eylemi gerçekleştirdi. Platform adına konuşma yapan Platform üyesi Ceren İnan, “Kadınların tırnaklarıyla kazıyarak kazandığı haklarına dokunamayacaksınız” dedi .

Haber-Uğur Özgür

Pozcu’da bulunan bir mağazasının önünde bir araya gelen Mersin Kadın Platformu üyesi kadınlar, “AKP elini hayatımdan çek”, “Bağır herkes duysun erkek şiddeti son bulsun”, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “Her yer katliam, katiller hanemizde” şeklinde sloganlar attı. Platform adına konuşma yapan Platform üyesi Ceren İnan, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz! Etkin uygulayın demek için buradayız. Çünkü ancak etkin uygulanırsa İstanbul Sözleşmesi yaşatır! Basına yansıyan haberlere göre, bugün toplanacak AKP MYK’sında İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden tartışılacağından bahsediliyor. Haberde bakanlıklar ve AKP’nin hukukçu kurmaylarının İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili yol haritasını tartışacağı söyleniyor. Sözleşmeden çıkılmasının ve bu durumda yeni bir yasanın hazırlanması ve yeni bir sözleşmenin oluşturulması seçeneklerini tartışacaklarmış. Ya da LGBTİ+ düşmanlarının saldırısı altında olan, sözleşmenin temel haklar, eşitlik ve ayrımcılık maddesi üzerinde oynama yapılması konuşulacakmış. AKP MYK’sının haklarımız hakkında karar vermesine izin vermiyoruz” dedi.

 

“HAYATLARIMIZI PAZARLIK KONUSUNA GETİRENLERE KARŞI YİNE SOKAKTAYIZ”
İstanbul Sözleşmesinin AK Parti MYK’sında tartışılmasının şiddet faili erkeklere teşvik olduğunu ileri süren İnan, “Tüm LGBTİ+ haklarına ve kadınların yaşamına tehdittir. Bu tutum İstanbul Sözleşmesini ve 6284 sayılı kadına karşı şiddet önlenmesine dair yasayı uygulamamak için direnmekte olan tüm kamu görevlilerine, sözleşmenin uygulanmaması yönünde verilen bir talimat niteliği taşımaktadır. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmayı tartışanlar katledilen kadınların ve LGBTİ+’lara karşı işlenen cinayetlerin sorumlusudur. Bugün hayatlarımızı pazarlık konusuna getirenlere karşı yine sokaktayız. İstanbul Sözleşmesini mücadelemizle kazandık, mücadelemiz ile savunuyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinden vazgeçilip, uygulanması taahhüt edilene kadar sokaktayız. Hayatlarımızı bir avuç erkeğin çıkarları için pazarlık konusu haline getirenlere karşı, kadın cinayetlerine, erkek şiddetine, haklarımıza göz dikenlere, homofobiye, cinsiyetçiliğe, psikolojik şiddete, İstanbul sözleşmesini kaldırmak isteyenlere ses çıkarıyoruz” ifadelerini kullandı.

“KADINLAR ÖLDÜRÜLMEMEK İÇİN SONSUZ BİR MÜCADELE VERİYOR”
İstanbul Sözleşmesi’nin kadınlar için ne denli önemli olduğundan söz eden İnan, “Bizim adımıza erkeklerin konuşmasında, bizim adımıza erkeklerin karar vermesinden biz, erkeklerin boy göstermesinden bıktık usandık! Artık kadınların sesini duyacaksınız, kadınların isyanını duyacaksınız. Bu şiddet bizim en yakınımızda. Hepimiz yarın aramızdan kim eksilecek diye yaşamaktan bıktık usandık. Bizler bir kişi daha eksilmek istemiyoruz. Bize hayatı dar edenlere, erkek şiddetini meşrulaştıran erkek adaletin, siyasetçilerin bahanesi çok ama bizim haklarımızdan vazgeçmeye niyetimiz yok. Evlere dönmeye, şiddete razı olmaya eşitsiz yaşamaya niyetimiz yok. Biz eşitsiz yaşamaktan bıktık usandık. Her gün en az bir kadının öldürüldüğü bir ülkede yaşıyoruz. Kadınlar öldürülmemek için sonsuz bir mücadele veriyor. Şiddet dolu evlerden ayrılıyor, defalarca şikayet ediyor, kendilerini tehdit eden erkeklerin engellenmesini istiyorlar. Ansızın değil, göz göre göre geliyor cinayetler. Kamu görevlileri görevini yapmıyor, zamanında gelmiyor, kadınları yanlış yönlendiriyor. Yuva yıkma gibi tavsiyelerle ölüme tekrar tekrar gönderiliyorlar. Bizler burada Emine Bulut’un, Sevtap Şahin’in, Fatma Altınmakas’ın ve daha birçok kadının isyanı için buradayız. İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı aramızda olabilecek kadınlar için en yüksek sesimizle ‘Buradayız!’ diyoruz. Cinayetlerden sonra kadınları ayrıştırmaya, kimini suçlamaya, kimini makbul saymaya cüret eden anlayışa karşı isyanla ‘Burada!’ diyoruz. İstanbul Sözleşmesi’ne saldırdıkları her an, failleri yargılamadıkları her an erkek şiddetinin cezasız bırakıldığı her an bir kadın ölüyorsa, bu memlekette artık yaşamlarımızı biz kadınların savunma vakti gelmiştir. İstanbul sözleşmesi bizim yaşam güvencemizdir. İstanbul Sözleşmesi biz kadınların mücadelesi ile tırnakları ile kazıya kazıya yazılmıştır. Bugün Mersin Kadın Platformu olarak İstanbul Sözleşmesi'ni AKP MYK'sında tartışmaya cüret edenlere, haklarımıza, hayatlarımıza saldıranlara karşı sokaktaydık. Kadınların tırnaklarıyla kazıyarak kazandığı haklarına dokunamayacaksınız! İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz” şeklinde konuştu.


Etiket: mersin, mersinkadınplatformu, istanbulsözleşmesi


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA