Canada Okulları ile uluslararası üniversitelerin kapıları aralanıyor

Tarih: 20 Ağustos 2020 Perşembe 16:12

Canada Eğitim Sistemi’ni Mersin’e taşıyan Fulya Mümtaz ve Serhat Gündeş, Mersin’de tek olan Canada Okulları’nın 2020-2021 eğitim öğretim yılında faaliyete başladığını ifade etti. Canada Okulları’nda uygulanan eğitim programı sayesinde öğrenciler hem Türk hem Canada diploması alarak mezun olurken, aldıkları ikinci bir diploma ile uluslararası üniversitelere doğrudan kabul edilebilecek.

Haber-Barış Köksal 

Canada eğitim sistemini Türkiye’ye getirme fikri hakkında gazetecilere açıklamalarda bulunan Fulya Mümtaz ve Serhat Gündeş, Canada Okulları’nın eğitim sistemi ile ilgili bilgiler verdi. Canada’da yaşadığı süre içerisinde farklı kültürlerden insanlar tanıdığını söyleyen Fulya Mümtaz,  “Bu kişiler genellikle üniversite, yüksek lisans veya doktora eğitimi için Canada’da bulunuyorlardı. Uzun süren gözlemlerim ve araştırmalarım sonucunda Türk Eğitim Sisteminde diğer ülkelerden farklı olarak ezbere dayalı öğrenme olduğunu fark ettim. Bu sistem okuma ve okuduğunu anlamaya teşvik eden bir sistem değil. Canada Eğitim sistemini birebir yaşayan biri olarak düşüncelerimi yakın arkadaşım Özgün Serhat Gündeş ile paylaştım. Kendisiyle ortak paydada buluştuk ve Canada Okulları Mersin (Mersin Canada Schools) temsilciğini kurmaya karar verdik” dedi. 

“OKULUMUZDA İNGİLİZCE VE FRANSIZCA, BİRİNCİ VE İKİNCİ DİL OLARAK ÖĞRETİLECEK”
Canada’daki eğitim sisteminin Türkiye’deki eğitim sisteminden farklarını anlatan Mümtaz, “Canada’daki eğitim sisteminde, öğrenciler için insanı insan yapan değerleri oluşturan, okumaları zorunlu kitaplar vardır. Örneğin; ‘Fareler ve İnsanlar’  dünyadaki arkadaşlık ve güven oluşumunu en iyi anlatan romanlardan biridir. İnsana verilen değer,  okulun akademik başarısından çok daha önemlidir. Eğitim sistemi tamamen kritik (eleştirel) düşünmeyi hedeflemiştir. Kritik düşünme; akıl yürütme, analiz ve değerlendirme gibi, zihinsel süreçlerden oluşan bir düşünce biçimidir. Bu yönüyle diğer bir düşünce biçimi olan yaratıcı düşünmeyi de tamamlamaktadır.  Çocuğunuzun gelecekteki gelişimi ve öğrenimi için sağlam bir temel sağlayacak olan kendine güven duygusu, olumlu tutumlar ve sosyal davranış sorumluluğunu geliştirmek bizim görevimizdir. Okulumuzda İngilizce ve Fransızca, birinci ve ikinci dil olarak öğretilecek. Lisemizde uygulanan eğitim programı Türk ve Canada lise müfredatlarının birbirlerine entegre edilmesiyle geliştirilmiş güçlü bir akademik programdır. Bu programa katılmak isteyen öğrencilerimiz akademik koordinatörlerimizle kullanacakları Smart Coaching programı ile üniversiteye uzanan yolu birlikte planlayacaklar. Lisede uyguladığımız eğitim programı sayesinde öğrencilerimiz hem Türk hem Canada diploması alarak mezun olacaklar. Aldıkları ikinci bir diploma, öğrencilerimizin uluslararası üniversitelere doğrudan kabulünün en önemli anahtarıdır. Okulumuzdan mezun olan öğrenciler Canada, Amerika, İngiltere, Fransa, Avustralya ve Avrupa’daki üniversitelerin en çok tercih ettiği Canada diploması ile Uluslararası okulların seviyelerine uygun olan öğrenciler olacaktır” ifadelerini kullandı. 

FULYA MÜMTAZ KİMDİR?
Canada ve Türkiye vatandaşıyım. Ortaokul, lise ve üniversite hayatımı Canada’da tamamladım. Niagara College’de business lojistik okudum ve çalışma hayatına başladım. Henüz 1 yıl süren ilk çalışma hayatımda başarılı işler yapmış olmama rağmen bu bölümün beni mutlu etmediğini gördüm ve ikinci yükseköğretim (College) başvurumu yaptım. 3 yıl eğitim aldıktan sonra sağlık sektöründe göreve başladım. Kendimi en iyi hissedeceğim işi bulmak için sağlık sektörü çatısı altında birçok alanda görev aldım. En çok ilgimi çeken Alzheimer Demans oldu. Çünkü emek verilmiş bir hayatın beyin gücü kaybı ile bir anda yok olduğunu görmek beni derinden etkiledi. Bu nedenle, Alzheimer’lı kişilerin bu süreci en kaliteli şekilde yaşamaları için neler yapabilirim diye düşünmeye başladım ve çalışmalar yaptım. 

SERHAT GÜNDEŞ KİMDİR?
Lisans eğitimimi Hacette Üniversitesi Maliye bölümünde tamamladım. Ayrıca şu an yüksek lisans eğitimime devam etmekteyim. Yüksek lisans akademik eğitim dönemimi ise birincilik ile tamamladım. İyi derecede İngilizce ve Almanca biliyorum. Yurt dışında 1 yıl Almanya ve İtalya’da ekonomi alanında çalışmalar yaptım. Mersin’de birçok yenilikçi proje gerçekleştirip beraberinde birçok sosyal projede yer aldım. Türkiye ve yurtdışındaki çalışma hayatımda edindiğim gözlemlerimi kullanarak inovatif bir bakış açısı ile daha yararlı ne gibi çalışmalar yapabilirim diye düşünürken, her şeyin esas noktasının eğitim olduğunu gördüm.  Bu süreçte Fulya Hanım ile aynı paydada buluştuğumuzu düşünerek birlikte yol almaya karar verdim. Onun Canada’daki eğitim sistemini bire bir tecrübe etmiş olması benim için çok kıymetliydi. 


Etiket: mersin, canadaokullar, uluslararasıüniversiteler


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA