Geçmişten geleceğe Teknik Masura

Tarih: 26 Ağustos 2020 Çarşamba 10:40

MTOSB’nin önemli firmaları arasında yer alan Teknik Masura’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kıraç, “1970’li yıllarda bir atölye, 1990’lı yıllarda küçük bir işletme, 2000’li yıllarda ulusal pazarın önemli bir imalatçı KOBİ firması olan Teknik Masura; Edirne Kâğıt Fabrikası’nın üretime alınması ve yeni kâğıt ürünleri ile küresel pazarın ulusal bir kâğıt ve kâğıt ürünleri imalatçısı olma yolunda önemli adımlar atmaktadır” dedi.

Haber-Barış Köksal

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) ve Edirne’deki tesislerde masura ve gri karton üretimi yapan Teknik Masura firması kapılarını gazetecilere açtı. Firmanın kuruluş süreci, bugün gelinen noktadaki faaliyet alanları, mevcut yatırımları ve gelecek hedefleri hakkında konuşan Teknik Masura’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kıraç, firmalarının 1968 yılında Türk İplik Sanayine kâğıt masura üretmek amacıyla İstanbul Bayrampaşa’da bir iş hanının en üst katında küçük bir atölyenin kurulması ile üretime başladığını belirtti. Kıraç ailesinin 1970 yılında tamamen kayış-kasnak sistemiyle çalışan toplam gücü 17,37 kW olan 7 adet elektrik motoruna sahip bu küçük işletmeyi tüm makine-tezgâh, mamul ve hammaddeleri ile devir almasıyla iş dünyasına girdiğini sözlerine ekleyen Kıraç, “O dönem işgücünün neredeyse tamamı aile üyeleri ve akrabalar tarafından sağlanıyordu. 1976 yılında Çukurova bölgesinin tekstil merkezi olması nedeniyle Tarsus’a taşındık. 28.09.1995 tarihinde şirketleşerek kurumsallaşmanın ilk adımı atıldı. Mevcut masura üretim kalitesi ve kapasitesini artırmak amacıyla 1996 yılı ilkbaharında Teknik Masura 3 adet tam otomatik kâğıt konik üretim makinesi ithal ederek, sanayi yatırımlarına başladı. 2002 Nisan ayında Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’ndeki toplam 16 bin metrekare sanayi parselinde 4 bin 800 metrekarelik kapalı alana sahip yeni fabrika binasına taşınarak yatırımlarımızı hızlandırdık.  2005 yılında başlanan kâğıt/karton yatırımı, 2008 yılı başlarında tamamlanarak, üretime alındı. Kâğıt/karton üretiminin başlaması ile beraber kâğıt köşebent ve rulo üretim yatırımları yapıldı. Böylece kuruluşumuzdan 40 yıl sonra kâğıt konik masura dışında, ilk defa yeni ürünlerin imalatına başlamış olduk. Kâğıt fabrikasının ihtiyacı olan atık/hurda kâğıt temini için Ambalaj Atıkları Toplama ve Ayırma Tesisi kurarak tam anlamı ile kâğıt geri dönüşüm ve kâğıt ambalaj ürünleri üreticisi olduk” dedi.

 

“ÜRÜNLERİMİZİN TAMAMI GERİ DÖNÜŞÜMLÜDÜR”

Firmalarının yıllık 450 milyon adedin üzerinde üretim yapmakta olduğunu kaydeden Kıraç, “Türkiye, Asya, Amerika, Afrika ve Avrupa’da yerleşik 500 den fazla pamuk ve akrilik iplik üreticisinin kâğıt konik masura ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Fabrikamızda üretilen ürünlerimizin tamamı geri dönüşümlü olup, hammaddesi olan geri dönüşümlü gri karton ile konik ve silindirik masura karton rulo ve karton köşebentlerin hammaddesinde kendi tesisinde üreterek tam anlamıyla entegre bir tesis olmuştur. 2017 yılında Edirne’de Kurulu bir kâğıt fabrikasını satın alarak yatırımlarımıza devam ettik. Bu tesiste Tekcore Masura Kartonu markası ile günlük 250 ton yüksek kalitede karton üretimine geçildi. Tarsus ambalaj fabrikamızda yapılan yatırımlar ile kâğıt tekstüre ve POY masura üretimine 2020 yılı içerisinde başlanmıştır” ifadelerini kullandı.

 

“GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR ATIKLARIN YENİDEN EKONOMİYE KAZANDIRILMASINI SAĞLIYORUZ”

Teknik Masura firmasının 100 ile 440 gram/metrekare ağırlıkları arasında yıllık 120 bin ton kâğıt/kartonu Tarsus ve Edirne fabrikalarında ürettiklerini belirten Kıraç, “Üretimini yaptığı kâğıt/kartonların büyük bir bölümü ile Tarsus’ta kurulu olan konik, silindirik, tekstüre ve POY masura, rulo ve köşebent fabrikalarında hammadde olarak kullanırken diğer kısmı ise kağıt ambalaj fabrikalarına sevk edilmekte. Ayrıca atık kâğıtları toplama ve ayırma tesisi ile geri dönüştürülebilir atıkların yeniden ekonomiye kazandırılmasını sağlamakta. Teknik Masura, hammaddesi kâğıt/karton olan ürünleri ile birbirinden çok farklı sektörlere hizmet etmektedir. Kâğıt masura ile pamuk, sentetik ve polyester ipliği, kâğıt rulo ile kumaş, naylon, plastik vb. malzemeler, kâğıt köşebent ile narenciye başta olmak üzere her türlü malın sevkiyatında, kâğıt/karton üretimi ve ebatlanması ile her türlü kâğıt ambalajların üretiminde, ambalaj atıkları toplama ve ayırma tesisi ile geri dönüştürülen atıkların tasnifi neticesinde kâğıt, plastik, cam, ahşap gibi geri dönüşüm sektörüne hammadde sağlamaktadır” diye konuştu.

 

 

“FARKLI SEKTÖRLERE TEDARİKÇİ OLMAK HEDEFİNDEYİZ”

Mevcut yatırımları, gelecek hedefleri ve Ar-Ge ve inovasyon alanında çalışmaları hakkında da değerlendirmede bulunan Kıraç, “Devam etmekte olan yatırımlar ile mevcut ürünlerimizin kalitesini yükseltmek, katma değeri yüksek yeni ürünler ile farklı sektörlere tedarikçi olmak hedefindeyiz. Yeni yatırımlar devam ederken bir yandan da maliyet düşürücü, insan inisiyatifini azaltıcı teknolojik yatırımlar yapmaktayız. Her bir yeni yatırımda daha önce yapılan hata ve noksanlıklar giderilirken yeni teknolojiler kullanılarak daha kullanışlı ve yüksek kalite ve kapasiteli makinelere sahip olmaktayız. Burada elli iki yıllık tecrübe ile arge ve inovasyon çalışmalarının beraber yürütülmesi önemli bir kazanç olmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

“ÇEVRESEL KAYGILAR HER GEÇEN GÜN DAHA DA ARTIYOR”

Sektörün geleceği hakkında da konuşan Kıraç, şu ifadelere yer verdi: “Çevresel kaygıların her geçen gün daha da artığı hayatımızda geri dönüştürülebilen malzemeleri etrafımızda daha çok göreceğiz. Kullanılmış malzemelerin yeniden geri dönüşüme girmesi hem çevremizi korumakta hem de üretim maliyetlerini düşürmektedir. Özellikle devletimizin yeni aldığı kararlar ile çevresel kaygıları göz önünde tutmayanlar için maliyetler de yükselmektedir. Bu kararlar ile depozitolu ambalajlar kullanımı teşvik edilmektedir.”

 

“SEKTÖRDEKİ YERİMİZİ PERÇİNLEŞTİRİYORUZ”

Teknik Masura’nın 52 yıllık tecrübesiyle kurumsallaşmaya, toplam kaliteyi ve verimliliği artırmaya yönelik teknoloji ve motivasyon çalışmaları yaparak; sektördeki yerini perçinleştirerek gelecekte de müşterilerine daha iyi hizmet vermeyi hedeflediğini aktaran Kıraç, “1970’li yıllarda bir atölye, 1990’lı yıllarda küçük bir işletme, 2000’li yıllarda ulusal pazarın önemli bir imalatçı KOBİ firması olan Teknik Masura; Edirne Kâğıt Fabrikası’nın üretime alınması ve yeni kâğıt ürünleri ile küresel pazarın ulusal bir kâğıt ve kâğıt ürünleri imalatçısı olma yolunda önemli adımlar atmaktadır” şeklinde konuştu.

 

ALİ KIRAÇ KİMDİR?

Sivas 1971 doğumlu olduğunu söyleyen Kıraç, “Sivas ve İstanbul’un ardından 1976 yılında Tarsus’a taşındık. 1992 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Elektrik Mühendisi olarak mezun oldum. 1996 yılından bu yana Teknik Masura firmasının yönetim kurulu başkanlığını yürütmekteyim. Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığı görevlerinde bulundum. Evli ve üç çocuk babasıyım. Teknik Masura tipik bir Anadolu aile şirketi olup, ikinci kuşak iş başındadır. Şirket ortakları şirketin yönetiminde olduğu gibi birer beyaz yakalı profesyonel çalışan gibi görev yapmaktadır” dedi.

 


Etiket: teknikmasura, alikıraç, mtosb


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA