MERSİN’DEKİ SEL RİSKİ MECLİS GÜNDEMİNDE

Tarih: 1 Eylül 2020 Salı 15:12

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Mersin’de taşkın ve sel riski altında olan dere yataklarını TBMM gündemine taşıdı. Gökçel, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye “Taşkın ve sel tehlikesine yönelik en son ne zaman risk değerlendirmesi yaptınız” diye sordu.

GÖKÇEL, KENTLERİN AFETLERE HAZIRLIKLI HALE GETİRİLMESİNİ TALEP ETTİ

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Giresun’daki sel felaketinin ardından Mersin’deki tehlikeyi de işaret etti. Her geçen yıl iklim değişikliğinin etkilerine daha fazla maruz kalındığına dikkat çeken Gökçel, riskli alanlar için acil önlem alınmasını için uyardı. Sel riskini TBMM gündemine taşıyan Gökçel, kentlerin afetlere hazırlıklı hale getirilmesini talep etti. Her geçen yıl sel ve taşkın haberlerinin daha olağan bir hal aldığını ifade eden Gökçel,  doğal afetlere bağlı can ve mal kayıpları yaşandığını vurguladı. Önlemlere ilişkin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırlayan CHP’li Gökçel, “Aşırı yağış ve kuraklık ile mücadelede dere yataklarının ıslahı ve taşkınlara yönelik tedbirlerin alınması birincil önem taşımaktadır” dedi.

 

“MERSİN’DEKİ DERE YATAKLARINA ACİL ÖNLEM ALINMALI”

Gökçel, önergesinde “Mersin ilinde taşkın ve sel riski altında bulunan kaç dere yatağı bulunmaktadır” diye sordu. Bölgede gerçekleştirilen ıslah ve taşkın koruma projelerini işaret eden Gökçel, yapılan çalışmalar ve tamamlanamayan projeler hakkında Bakan Pakdemirli’den yanıt istedi. Gökçel, önergesinde “2020-2023 yılları arasında kaç akarsu yatağında ıslah ve taşkın çalışması yapılması planlanmaktadır? Taşkın ve sel tehlikesine yönelik en son ne zaman risk değerlendirmesi yapılmıştır? Ne sıklıkla bu değerlendirmeler yapılmaktadır” sorularına yer verdi. Türkiye’nin bir gerçeği olan doğal afetlerin önlenmesi için Bakanlık tarafından politikaların üretilmesi gerektiğine vurgu yapan Gökçel, “Türkiye’de taşkın ve sel felaketlerinin önlenmesine yönelik alınan tedbirler nelerdir” diye sordu. (Haber Merkezi)


Etiket: mersin, sel, chp, cengizgökçel


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA