Çelkonsan, hedeflerini büyüttü

Tarih: 1 Eylül 2020 Salı 16:39

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi içerisinde iki ayrı yerde imalat faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade eden Çelkonsan Makina Sanayi Genel Müdürü Cemalettin Akbulut, hedeflerinin daha fazla çalışan istihdam etmek başta olmak üzere daha fazla ihracat yapabilmek ve Türkiye’ye daha fazla döviz kazandırmak olduğunu söyledi.

Haber-Barış KÖKSAL

Çelkonsan Makina Sanayi Genel Müdürü Cemalettin Akbulut, firmalarının kuruluş süreci, mevcut yatırımları, gelecek hedefleri, Ar-Ge ve inovasyon alanında çalışmaları hakkında gazetecilere konuştu. İlk olarak kuruluşlarından bahseden Akbulut, “1996 krizi sonrası Avrupa’ya gidip bizim yapabileceğimiz işleri takip ederek küçük çap ve kapasitede muhtelif çelik ve teknolojik imalatlar yaptık. Yapılan işlerin beğenilmesi ve kaliteli olması diğer iş ve müşterileri de bize yöneltti. Kısa süre içerisinde Pazar payımızı büyütmeye başladık. Biz de standartlara uygunluk ve kalite için gerekli alt yapı ve makinalarla gün geçtikçe tanınırlığımızı ve güvenirliğimizi artırıcı yatırımlar yaptık. Firmamız sanayi yedek parçaları ve yatırım ekipmanları üretmektedir. Kırıcılar,  filtreler, büyük kapasiteli fanlar, depolama tank ve siloları, sevk sistemi ekipmanları, çelik köprü, hangar, çelikkonveyör,  arıtma sistemleri ve bunlara ait montaj ve yedekleme işleri yapmaktayız. Şu an ailemizden 2. nesil olarak işletmemizde çalışan 4 mühendisimiz bulunmakta. Halen Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi içerisinde iki ayrı yerde imalat faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Yıllık üretimimiz takriben 7 bin 500- 8 bin ton kadar olup yüzde 75 kadarı ihraç edilmekte. Dolayısıyla bugünkü kapasite ve yeteneklerimiz ile gerek yurt içi ve gerekse yurtdışı ihaleler ve ihale ortaklıkları yapabilecek konuma ulaşmış durumdayız” dedi.

“FARKLI SEKTÖRLERE DE YATIRIM PLANLAMAKTAYIZ”

Mevcut yatırımlarınız ve gelecek hedefleri hakkında da konuşan Akbulut, “Mevcut yatırım olarak gerek kapasite ve gerekse kaliteyi etkileyen makine ekipman temini ile birlikte farklı sektörlere de yatırım planlamaktayız. Bu konuda Erzurum’da maden ve mineraller ile ilgili ve Kazakistan’da da otoban bariyeri imalat hattı ile sıcak daldırma galvaniz tesisimiz bulunmakta. Ar-Ge olarak çok özel ve bize ait bir yatırımımız henüz yok. Standartlar gereği yapılan imalatların test ve kontrolleri ile hammadde muayeneleri yapabilecek bir laboratuarımız mevcut” ifadelerini kullandı.

“ÇELKONSAN İLK 50 SIRALAMASINA GİRECEK DURUMDA”

“Eğer bir ülkede herhangi bir yatırım olacak ise biz ve bizim gibi firmalara mutlaka ihtiyaç var demektir” diyen Akbulut, sözlerini şöyle sürdürdü: “Uluslararası standartlar gereği, gerekli sertifikalara sahip olarak dünya çapında güvenilir ve kaliteli imalat yapabilen bir konuma gelmek hedefindeyiz. Dolayısıyla daha fazla çalışanı istihdam etmek, daha fazla ihracat yapabilmek ve ülkemize daha fazla döviz kazandırmak hedeflerimiz arasında. Eğer Türkiye’de sektörümüzde 100 firma sayılacak ise Çelkonsan ilk 50 sıralamasına girecek durumda.”

CEMALETTİN AKBULUT KİMDİR?

Biz Erzurum- Oltu kökenli bir aileyiz. 1972 yılında Çimsa Çimento’nun kuruluş aşamasında büyük ağabeyimizin Mersin’e gelmesi ile bu bölgeye yerleştik. 1980 Yılında büyük ağabeyimizin şirket kurması ile de ticari faaliyetlerimize başladık. Benden büyük 2 ağabeyim ve benden küçük 1 kardeşim var. Trakya Üniversitesi Çanakkale Eğitim ve Atatürk Üniversitesi Ziraat Mühendisliği eğitimimden sonra Almanya’da bir yıl ihtisas gördüm. 2 yıl öğretmen olarak devlet memurluğu hizmetim oldu. Çelkonsan’ın ilk tohumları 1980 yılında Akbulut2 ismi ile büyük ağabeyim tarafından atılmıştır. Bu şirketin kurulmasının ardından ailemin isteği ile 1988 yılında Mersin’e gelerek burada ikamet etmeye başladım. 1990 yılına kadar mevcut çeşitli tesislerin bakım, onarım ve yedek parça imalatlarını yaptık. Bilahare büyük firmalara taşeronluk hizmeti dönemlerini yaşadık. Birçok firmaya Türkiye genelinde muhtelif imalat ve montaj işleri yaparak tecrübe edindik.


Etiket: çelkonsan, mersin, sanayi


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA