ÇAMSARI’DAN ANTMEN’E SİTEM!

Tarih: 6 Eylül 2020 Pazar 16:39

MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in, MEÜ Hastanesinde Covid-19 testi pozitif çıkan ve evde karantinada kaldıktan sonra iyileşip iyileşmediğini öğrenmek isteyen vatandaşların, test için hastaneye gittiklerinde test yapılmadan geri gönderildikleri iddiasını yalanladı. Milletvekilleri ile bir irtibat zorluğu yaşamadıklarını ifade eden Çamsarı, “Fakat gazete üstünden konuşmayı tercih ediyorlar, bu üzüyor beni” diyerek sitemini dile getirdi.

“TEST YAPTIRMA İSTEĞİ, HASTA AÇISINDAN EK BİR RİSK OLUŞTURMAKTA”

Basında 4 Eylül tarihinde çıkan ‘Son dakika... Mersin Üniversitesi Hastanesinde corona testi skandalı!’ başlıklı haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Çamsarı, yazılı bir açıklama yaptı. Çamsarı, MEÜ Hastanesinde korona virüs (Covid-19) hastalarının takip ve tedavilerinin, Sağlık Bakanlığınca Bilim Kurulu önerileri doğrultusunda hazırlanan ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) önerileri ile de uyumlu “Covid-19 Rehberi” çerçevesinde yapıldığını kaydetti. Hastaların, hastalığın şiddetine göre evde veya hastaneye yatırılarak tedavi edildiğini sözlerine ekleyen Çamsarı, “Evde tedavi edilen hastalar da Sağlık Müdürlüğü tarafından oluşturulan ekiplerce yakından takip edilmekte ve gerektiğinde tekrar hastaneye davet edilmektedir. Bazı hastaların gereksiz olduğu halde (hekim muayenesi sonrasında) test yaptırma isteği hasta açısından ek bir risk oluşturmakta ve yoğun çalışan Covid polikliniğine başvuru sırasında enfekte olma ihtimalini arttırmaktadır” dedi.

 

“TEDAVİLERİNİN ARDINDAN TEKRAR TEST EDİLMELERİ GEREKLİ DEĞİL”

“Rehberde, ‘Hastaların Evde İzlemi’ ve ‘İzolasyonun Sonlandırılması’ bölümlerinde vurgulandığı üzere Covid-19 PCR testi pozitif bulunup evde tedavi ve izole edilen hastaların tedavi bitiminden sonra tekrar test edilmeleri gerekli değildir” diyen Çamsarı, son zamanlardaki hasta yoğunluğu da dikkate alındığında bu hastaların tekrar test edilmelerinin, gerçekten test edilmesi gereken hastaların testlerinde aksaklıklara ve gecikmelere neden olacağını vurguladı.  Günde yaklaşık 600 Covid-19 testi yapılan Covid PCR laboratuvarlarının Türkiye’nin en başarılı iki Covid laboratuvarından biri seçildiğini hatırlatan Çamsarı, “Bu tür açıklamalar hastanemizde yaklaşık 6 aydır cansiperane çalışan sağlık personelinin çalışma azmi ve motivasyonuna, dolayısıyla Mersin halkının kaliteli hizmet alma sürecine zarar vermektedir. Ülke olarak birlik ve beraberlik içinde bu zorlu süreçten geçilirken destek vermesi beklenen kişi ve kurumların tavrı da oldukça düşündürücüdür. Haberle ilgili hukuki hakkımız mahfuzdur” diye konuştu. (İHA)


Etiket: mersinüniversitesi, meü, Mersin, mersinhaber, mersingündem, akdeniz, mezitli, toroslar, tarsus, erdemli, anamur, silifke


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA