Seçer: “Ya bizim yetkilerimiz ya ilçe Belediyelerinin yetkileri artırılsın”

Tarih: 13 Eylül 2020 Pazar 16:29

2014’te yürürlüğe giren Bütün Şehir Yasası’nın büyükşehir belediyeleri ve ilçe belediyeleri arasında karmaşalara sebep olduğunu vurgulayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Birçok muğlak konu var, hala birçok yoruma açık konu var. Yeni düzenlemeler yapmak lazım. Bu gidişat ileride çok daha büyük kaoslar yaratır” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, hafta sonları kentin farklı ilçelerinde yurttaşlarla buluşarak sorunları yerinde inceliyor, vatandaşların taleplerini dinliyor. Başkan Seçer, ziyaretlerini Silifke İlçesi’ne bağlı Hüseyinler, Canbazlı, Keşlitürkmenli ve İmamlı mahalleleriyle sürdürdü.

Vatandaşlarla hizmetler üzerine konuşan Başkan Seçer, kırsal mahallerde yaşanan en büyük sıkıntıların başında yol ağları konusundaki yetki karmaşası geldiğini belirtti. 2014’te yürürlüğe giren Bütün Şehir Yasası’nda yoruma açık noktalar olduğunu kaydeden Seçer, ayrıca Büyükşehir Belediyesi olarak hayata geçirecekleri yatırımlarda sürekli Kamu İhale Kurumu’nun engeline takıldıklarını vurguladı.

“KIRSALDA YOL KONUSU BİZİM İÇİN ÖNCELİKLİ VE ÇALIŞMALAR ÇOK GÜZEL GİDİYOR”

Başkan Seçer’in ilk durağı Hüseyinler Mahallesi oldu. Seçer’e ziyaretlerinde siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve belediye bürokratları da eşlik etti. Hüseyinler Mahallesi’ndeki toplantıda konuşan Başkan Seçer, TÜİK’in verilerine göre zenginle fakir arasındaki farkın en fazla olduğu illerin başında Mersin ve Adana’nın geldiğini belirtti. Mersin’de yaşayan insanların paylaşmayı bildiğini kaydeden Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak da kentte yaşayan fakiri, yoksulu, mağduru, kadını, çocuğu, yaşlıyı ve ihtiyaç duyan herkesi koruyup kolladıklarını belirtti. Başkan Seçer, Mersin’in tarımsal üretimi yoğun kentlerden birisi olduğunu, bu kapsamda üreticinin kaliteli yollara ihtiyacı olduğunu, bunu da hızla gerçekleştirdiklerini vurguladı. 2014’te yürürlüğe giren yasayla İl Özel İdaresi’nin görev alanındaki yollardan bir kısmının ilçe belediyelerine, bir kısmının da Büyükşehir’e bağlandığını kaydeden Seçer,  “Bizim sorumluluğumuzda olan yerleri eğer bozuksa bizim yapmamız lazım. Hiç yapılmamışsa yeni yol açmamız lazım. Sürekli orada rahat seyahat edilebilir bir yol haline getirmemiz lazım. Çünkü buralar üretici bölgeler. Meyve-sebze hassastır. Traktörün üzerinde, pikabın üzerinde, kamyonun, kamyonetin üzerinde o malı götürürken hoşafı çıkmaması için düzgün yol olacak. Arazi yolları en büyük sorun. Kırsalda yol konusu bizim için öncelikli ve son birkaç aydır da çalışmalar çok güzel gidiyor” dedi.

“BU GÜZERGAHLARIN ÇOĞU BİZE AİT GÜZERGAHLAR DEĞİL”

Silifke ziyaretini Canbazlı, Keşlitürkmenli ve İmamlı mahalleleriyle sürdüren Başkan Seçer, buralarda da vatandaşların taleplerini dinledi. Vatandaşlara MESKİ’nin yatırımlarından, Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinden, tarım üreticilerine yapılan katkılardan bahseden Seçer, gün sonu bir değerlendirme yaptı. Seçer, belediye başkanlığının sokakta yapılması gerektiğini, mahalle ziyaretleriyle de sorunları yerinde görüp, daha akılcı ve isabetli kararlar alabildiklerini söyledi.

Başkan Seçer, bölgedeki sorunların başında yol ağları sorununun geldiğini ifade ederken, kendilerine iletilen yol taleplerinin büyük bir kısmının ilçe belediyelerine ait yollar olduğunu belirterek,  “Bölgemizin sorunlarının başında yol geliyor. Çünkü geniş ve üretici bir bölge. Kendi yol ağınızda olan, olmayan 10 bin kilometre bir yol güzergahından bize talepler geliyor. Bu Büyükşehir Belediyesi’nin güzergahı ya da ilçe belediyesinin, orman yolu ya da arazi yolları fark etmiyor. Muhtarlarla, vatandaşla toplantılarda dikkatimi çeken bir husus var. Bizden talep edilen yol yapım, yama, sathi kaplama, asfalt, her ne ise bu güzergahların çoğu bize ait güzergahlar değil. Önemli bir kısmı ilçe belediyelerine ait yerler. Ya onlar tarafından henüz yapılmamış ya da tartışma konusu olan yollar var”diye konuştu.

“BU GİDİŞAT İLERDE ÇOK DAHA BÜYÜK KAOSLAR YARATIR”

2014’te Bütün Şehir Yasası’nın yürürlüğe gitmesiyle bazı yol ağlarının ilçe belediyelerinin bazılarınınsa Büyükşehir’in sorumluluk alanına dahil edildiğini ancak yetki karmaşaları yaşandığını belirten Seçer,“Birçok muğlak konu var, hala yoruma açık birçok konu var. Yeni düzenlemeler yapmak lazım. Bu gidişat ilerde çok daha büyük kaoslar yaratır. Şimdi biz bu mevcut görev alanımız içerisinde belirli kaynaklar aktarılarak belediyeyi yönetmeye çalışıyoruz. Bize belirli kaynaklar aktarılıyor. Alın bunu, kaynakları kullanın, belediyenizi yönetin diyorlar ama bir diğer taraftan ilçe belediyeleri de aynı şekilde kaynak alıyorlar. Şimdi bu kaynaklar kullanılması gereken alanlara kullanılmadığı zaman görev sorumluluğu içerisinde olmayan alanlara biz Büyükşehir’ler müdahale ettiğimiz zaman, o zaman o kaynaklar niye oraya aktarılıyor? Biz burada kaynak açısından yetersiz kalabiliyoruz. Yani farklı bir model uygulanmalı. Ya bizim yetkilerimiz artırılsın ya ilçe belediyelerinin yetkileri artırılsın ya kısıtlansın ya sadece Büyükşehir olsun” ifadelerine yer verdi.

“ARZU EDİLEN BİR İŞBİRLİĞİ SAĞLANDI DİYEMEM”

Söz konusu yasadaki yoruma açık konuların önemli sorunları da beraberinde getirdiğini ve büyükşehir belediye başkanları olarak geçen sene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptıkları toplantıda da konunun gündeme geldiğini kaydeden Başkan Seçer, “Deneyimli Büyükşehir Belediye Başkanları arkadaşlarımız temsilci olarak oluşturulan komisyona dahil oldu ama partimize ait büyükşehir belediye başkanlarını bugüne kadar henüz bir çağıran olmadı. Belediyeler birliğinin burada tabii ki etkin olması gerekiyor. Ama arzu edilen bir işbirliği sağlandı diyemem. Mutlaka bir taslak, arkasına bir kanun teklifi mutlaka hazırlandı. Ama bu tamamen merkezi yönetimin değerlendirmesi sonucu hazırlandı. Pek Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin bu konuda görüşleri değerlendirilmedi diyebilirim ama aslında böyle konuşulmuştu, böyle olması gerekiyordu” dedi. (Haber Merkezi)

 


Etiket: seçer, yetki, ilçe


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA