Narenciye ihracatında yeni sezon umut veriyor

Tarih: 14 Eylül 2020 Pazartesi 17:37

Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) tarafından yayınlanan sektör değerlendirme verilerini değerlendirdi. 2020 yılının ilk sekiz ayında Türkiye’nin narenciye ihracatının bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla miktar olarak yüzde 9 arttığını ve 666 bin tona ulaştığını kaydeden Özdemir, “Bu miktarın yüzde 65’lik bölümünü karşılayan Rusya, Ukrayna, Irak ve Romanya en önemli ihraç pazarlarımız oldular” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kuruşu Başkanı Abdullah Özdemir, “Ürün bazında incelendiğinde ise ihracatımızın yüzde 34'ünü mandalina, yüzde 25’ini portakal, yüzde 24'ünü limon ve kalan yüzde 17'lik bölümünü greyfurt oluşturdu. Bu ürünlerin ihracatından elde edilen gelir ise yüzde 32 artış göstererek 340 milyon dolar olarak gerçekleşti. Narenciye ihracatından ton başına sağladığımız gelir uzun yıllardır düşme eğilimi gösteriyordu. Bu rakam 2018 yılında 442 dolara kadar gerilemişti. Son iki yıldır ise bu sürecin tersine döndüğünü görmekteyiz. Ton başına sağladığımız gelir 2019 yılında 468 dolara ve 2020 yılının ilk sekiz aylık döneminde ise 510 dolara yükselmiştir. Bir diğer olumlu gelişme ise ihraç pazarlarımızda bazı ülkelerin paylarını artırmalarıdır. Örneğin Polonya, Hollanda, İtalya ve Belarus gibi ülkeler bir önceki yıla kıyasla en fazla artış kaydeden ülkeler oldular. Her ne kadar bu ülkelerin Türkiye’den ithal ettikleri narenciye miktarının toplam içerisindeki payı düşük olsa da ülkemizin sınırlı sayıda Pazar bağımlılığının aşılması açısından önemli bir gelişme olduğu kanısındayım” dedi.

LİMONDA HASAT VE İHRACAT SEZONU BAŞLADI

Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Narenciyede limon dışındaki tüm ürünlerin ihracatında önemli artış sağlandı. Geçen yılın Ocak-Ağustos dönemine göre miktar olarak greyfurtta yüzde 64, portakalda yüzde 47 ve mandalinada yüzde 35 yükseliş gerçekleşti. İçerisinden geçmekte olduğumuz pandemi süreci nedeniyle tedbir amacıyla limon ihracatına getirilen kısıtlamanın daetkisiyle limon ihracatımız yüzde 36 azaldı. Diğer yandan 7 Ağustos tarihinde ilgili kısıtlamanın kaldırılması ve hem hasat hem de ihracat sezonun başlamasıyla birlikte önümüzdeki dönemde bu tablonun diğer ürünlerde olduğu gibi olumlu yönde gelişeceğini düşünüyorum. Özellikle son dönemlerde Devletimizin birçok üründe olduğu gibi narenciyede de sektörün tüm bileşenlerini bir araya getiren toplantılar düzenlemesi ve karşılıklı fikir alışverişini artırmasının önemli bir kazanım olduğu kanaatindeyim. Devletimizin bu sahiplenmesi ile geleceğe yönelik daha etkin bir narenciye üretim planlaması, bu üretimi teşvik edecek verimli bir destekleme politikası ve yeni pazar ile markalaşma stratejisi oluşturabileceğimiz kanısındayım. Bu şekilde İspanya, Güney Afrika, Brezilya, Çin ve Amerika gibi piyasanın hâkimi ülkelere karşı rekabetçi gücümüzü daha da artırabiliriz.” (Haber Merkezi)

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Etiket: narenciye, ihracat, mersin


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA