PARA BAŞKA ÜLKEYE GİDİYOR YÜKÜNÜ MERSİN ÇEKİYOR!

Tarih: 14 Eylül 2020 Pazartesi 18:10

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Limanı’nı işleten Mersin International Port (MIP) firmasına ateş püskürdü. Kanunen deniz araçlarından atıkların alınması ve yönetilmesi işinin Büyükşehirlere verilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Seçer, “Şu anda MIP yapıyor bunu. MIP’e dedik ki; “Siz bu işi bize bırakın kendi rızanızla vazgeçin biz bunu alalım ama bize bir yer verin.” Bize yer vermediler. Neden? Çünkü MIP’ın aklı fikri ne kadar çok ciro yaparım. Para burada kazanılıyor başka bir ülkeye gidiyor ama yükünü Mersin çekiyor" dedi.

Haber-Gencay OLCAN

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısının Eylül Ayı ikinci birleşim toplantısı gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda; komisyona havale edilen “Kent genelindeki gemilerden kaynaklı atıkların alınması hizmetini yerine getirmek üzere Atık Kabul Tesisi’nin fizibilitesinin yapılması, kurulması, işletilmesi veya üçüncü şahıslar tarafından da işletilebilmesi için 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu kapsamında ihale edilmesi işlemlerinin, Belediyemiz adına 12 (on iki) yıl süre ile Büyükşehir Belediyesi Belediye Encümeni’ne yetki verilmesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu, İşsizlikle Mücadele Komisyonu ile Temizlik Komisyonu’na müştereken havale edilen konunun görüşülmesi maddesi oy birliğiyle kabul edilmiştir” maddesi görüşüldü. Konu hakkında söz alan Meclis Üyesi Ali Uyan, “Gemilerden atık toplamak 5212 sayılı belediye kanununa göre Büyükşehir’in yapacağı işlerden biri. Bugüne kadar Mersin Büyükşehir Belediyesi bu hizmeti yapmaya talip olmadığı için meclis gündemimize geldi. Bugüne kadar denizlerde atık toplama işini kısmen MIP yapıyordu. Kısa bir süre önce de MIP’ın o şamandıralarından toplama işini yapmadığı için de taşeron firmalar MIP ile anlaşarak bu işi yapmaya başladı. Mersin Büyükşehir Belediyesinin daha önce bu işe talip olması gerekirdi. Bunu yapmak için ilgili yazışma ve başvuruların çoktan yapılması lazımdı. Çok geç kalınmış. Sahil kenti olarak denizlerimizin kirlenmemesi adına denetim altına almamız gerekir. Bu konunun Büyükşehir Belediyesi tarafından mutlaka yapılması lazım” dedi.

 

DURSUN: “DENİZDEKİ KİRLİLİK ÇOK NET OLARAK GÖRÜNÜYOR”

CHP’li Meclis Üyesi Bedri Dursun ise yaptığı konuşmada kendi oturduğu siteden bakıldığında denizdeki kirliliğin çok net olarak göründüğünü ifade etti. Vatandaşların da çok sıkça bu konudan şikayetçi olduğuna vurgu yapan Dursun, “Deniz kirliliğini Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlayanlar var ancak bunun Büyükşehir Belediyesi ile bir ilgisi yok. Bunların birçoğu açıktaki gemilerden bırakılan katı atıklardır. Geçen sene de gündeme gelmişti. Ancak şu anda MIP’te. Şimdi baktığımız da geçen sene helikopterle yukardan denizi gözlemleme fırsatını bulmuştum. Büyükşehir bir kere bu hizmeti yapmakla denizleri kontrol altına almış olacak. Burada bir de rant olayı var. Büyükşehir Belediyesi bu hizmetten büyük gelir de elde edecek. Buradaki kirliliğin temel nedeni gemilerden atılan atıklardır. Bu hizmeti Büyükşehir’in yapmasıyla denizler daha temiz hale gelecek” şeklinde konuştu.

 

TOPKARA: “MERSİNİMİZİN DENİZLERİNİ TEMİZLEMEK İSTİYORUZ”

MHP’li Meclis Üyesi Mehmet Topkara ise, konunun güzel ve özel bir konu olduğuna dikkat çekerek, “Büyükşehir Belediye yasasının genişlemesiyle görev alanı da genişledi. Büyükşehir Belediyesi daha önce bu işle ilgili tekne aldı ve şube müdürlüğü oluşturuldu. Helikopterle denetimler gerçekleştirildi. Bu kapsamda ciddi anlamda cezalar kesildi. Büyükşehir Belediyesinin yaptığı bu denetimler ve kestiği cezalar can yakmaya başladı. Öyle olunca da bu gemiler denizdeki kirliliğini minimuma kadar indirdi. Şimdi işi örneği Kumkuyu Marinası kendi bölgesini temizliyor. MIP kendi bölgesini temizliyor. Her liman kendi imkanlarıyla bölgesini temizliyor. Mersin merkezdeki alanın yüzde 88’ini MIP temizliyor. 2023 yılına kadar bakanlıktan ruhsatları var. MIP bu sorumluluk ve yükümlülüğünü de yerine getiriyor. MIP’nın yetkisi yoksa nasıl Erdemli ve Anamur’daki limanların temizliğini yapsın ki? Neden Taşucu limanını temizlesin. Bakanlıktan bu insanlar izinleri alıp görevini yerine getiriyor. Şu anda yer olmadığı için ÇED raporu alamıyoruz. Yer olmadığı için fizibilite raporlarını çıkaramıyoruz. Bu iş ne kadarlık bir yatırım gerektiriyor onu bilmiyoruz. Gelir gider oranını bilmiyoruz. Meclis olarak bunun önünü açıyoruz. Biz komisyon olarak da meclis olarak da bu işi başlatmak istiyoruz. Mersinimizin denizlerini temizlemek istiyoruz. Bir de sadece gemi atıkları değil Sayın Başkanım. İskenderun Körfezi’nden Suriye’den gelen akıntılarla birlikte katı atıklar Akdeniz’e dökülüyor. Bu haritalarda da mevcut. Dip dalgalarla Suriye Körfezi’nden gelen kirlilik Mersin’i vuruyor ve Silifke’deki burna kadar gidiyor. Sadece buradaki gemi atıkları değil, akıntılardan gelen atıklar nedeniyle de denizimiz kirleniyor. Bunların da hesaba katılarak büyük düşünmek lazım. İhaleye çıkarken tüm kıyılarımızı düşünmek lazım. Daha önce Kıyı Şube Müdürlüğünü de kurmuştuk. Madem ki turizme de önem veriyoruz. İhale kapsamını da buna göre yapmak lazım diye düşünüyorum. Şunu da üzülerek söylemek zorundayım; inşallah 2-3 yıl sonra bu konu aynı bu şekilde meclise gelmez. Konunun ivedilikle ve önemle takip edilmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.

 

SEÇER: “SAHİLDE YARATILAN KİRLİKLER DE BİZİM MÜCADELE KAPSAMIMIZ İÇERİSİNDE”

Ardından konuşan Başkan Vahap Seçer ise bu konunun önemli bir konu olduğunu ifade etti. MIP’ın sorumluluğunu yerine getirmediğini ileri süren Seçer, “Gemilerden sintine alıyor, alan temizlemiyor. Buradan geçiş yapan gemilerden sintinelerden yapmıyor. Sadece limana gelenden alıyor. Şu anda atık toplama gemisini yeni aldı daha önce yapmıyordu. Yetkisi olduğu halde yapmıyordu. Takibi yapılacak bu önemli bir konu önemli diye birilerinin söz almasını istememin sebebi bu. Burada konuşulup kalmasın. Neden bu kadar önemli, neden bu kadar zorluklarla karşılaştığımızı bir kamuoyu yaratmamız gerektiğini anlatacağım. MIP yakın tarihe kadar açıklarda, geçiş yapan gemilerden yani Mersin Limanına açıklarda demir atıp yük boşaltmak isteyen gemilerin dışında gemilerden sintine alamıyordu. Sadece kendisine gelen gemilerden sintine alıyordu. Biz ise tamamına talibiz. Anamur’dan Adana sınırına kadar buraları kontrol altına almak istiyoruz. Şube müdürlüğü kurduk sizlerin de desteğiyle bu kirlenme probleminden dolayı.  Sadece deniz kirliliği değil deniz kirliliğinin sahile vurması sahilde yaratılan kirlikler de bizim mücadele kapsamımız içerisinde. Yine biz Şubat ayında bir protokol imzaladık. Karşı coğrafya Suriye’den kaynaklı kirlenmeler için. Şubat ayında Akdeniz’e kıyısı olan Antalya, Adana, Hatay ve Mersin Büyükşehir olmak üzere diğer taraftan ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü ortaklığıyla temiz Akdeniz projesi protokolü imzaladık. Tamamen bölgemizdeki deniz kirliliğiyle ilgili bir durum” şeklinde konuştu.

 

“SAHİL TARAMALARINI DRONE İLE DAHA UCUZA YAPIYORUZ”

Helikopteri kiraya verdiklerini ama müşterisi çıkarsa hemen satışa çıkaracaklarından söz eden Başkan Seçer, “Biz şu anda onunla sahil taraması yapmıyoruz çünkü koordinatlarımız da belli denetimle sorumlu olduğumuz. Bunun 2.5 milyon dolarlık helikopterle yapmıyoruz ama 300 bin liralık drone ile yapabiliyoruz. Bunu da önemli bir not olarak söylüyorum. Diyebilirsiniz sahil taramalarını helikopterle yapıyorduk şimdi yapmıyor muyuz diye bir soru aklınıza gelmesin daha ucuza yapıyoruz” dedi.

 

“TOPLAMDA 17 AYDA 39 MİLYON 966 BİN LİRA CEZA KESMİŞİZ”

Meclis Üyesi Topkara’nın “Daha önceki dönemde başlatılan bu çalışmalardan dolayı çok can yakıcı, kuvvetli cezalar ve ciddi bir kirlenmede bu yaptırımlar caydırıcı oldu” sözünü hatırlatan Seçer, “Allah’tan caydırıcı olmuş. Koordinatlarımız çok yetersiz biz müracaat ettik bunu genişletmek için. Sadece denetimi ceza kesme işlemini biz yapmıyoruz Sahil Güvenlik de yapıyor. Çok dar bir koridorda bunu yapıyoruz. 2019 yönetime gelmişiz. 14 gemiden 25 milyon 418 bin lira ceza kesmişiz. Bu yıl içerisinde Ağustos ayı sonu itibarıyla 7 gemiye 14 milyon 547 bin lira ceza kesmişiz. Toplamda 17 ayda 39 milyon 966 bin lira ceza kesmişiz. Bunlar ceza, yaptırım ama hala kirletiyorlar. Ne kadar ağır tedbir alsanız kirletiyorlar. Cezayı kirletenlere kesiyoruz. Gaipten gelen seslere ceza kesmiyoruz, gemi belli orada kirletenden diyorum” diye konuştu.

 

“LİMAN BENİM İÇİN DEĞERLİ, LİMANIN İÇİNDEKİ FİRMA DEĞİL”

5216 sayılı kanunda çok açık bir hükmün olduğunu sözlerine ekleyen Seçer, “Bu deniz araçlarından atıkların alınması ve yönetilmesi işi Büyükşehirlere verilmiştir. Mersin’de ne olmuş? Şu anda MIP yapıyor bunu, MESBAŞ yapıyor, ATAŞ yapıyor, Petrol Ofisi yapıyor. Bunlar da şamandıralardaki firmalara hizmet veriyor. Şimdi gelelim benim sizden istediğime, bu tesis çok kolay bir tesis, gözünüzde büyüttüğünüz gibi bir tesis değil. Tesis kurmak çok büyük bir para da değil ama bu işten çok büyük nema var. MIP’e dedik ki; “Siz bu işi bize bırakın kendi rızanızla vazgeçin biz bunu alalım ama bize bir yer verin.” Bize yer vermediler. Neden? Çünkü MIP’ın aklı fikri ne kadar çok ciro yaparım. Neticede Mersin’in bir kuruluşu değil. Para burada kazanılıyor başka bir ülkeye gidiyor. O, dışarıya ne kadar çok para göndereceğine bakıyor. Ama yükünü Mersin çekiyor. Liman benim için değerli, limanın içindeki firma değil. Mersin Limanı benim için değerli. Kim çalıştırırsa çalıştırsın. En büyük kirayı getirsin devletime versin, beni hiç ilgilendirmiyor. MIP hiç oralı olmadı, 2023’e kadar lisans aldık dediler, o zamana kadar işletiriz. Biz de Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gittik 1 Eylül tarihinde. Tüm Büyükşehirlerde bunun bu talep doğrultusunda hak elde edildiğini, bu kanundan faydalanarak bu işlemi yapmak istediğimizi beyan ettik. Bize de cevap olarak 30 Ekim 2020 tarihine kadar yapılan işlemlerle ilgili bilgi ve belge istenildi. Bu alacağımız kararda da bu süreci hızlandıracaklarını söylediler. Yani yardımcı olacaklarını söylediler. Önemli bir gelir elde ediyor liman. Örneğin bir gemi geldi 0-1000 groston arası bir gemi hiçbir sintine vs bırakmazsa sabit ücret 80 Euro liman alıyor. Bu artıyor 1001-5000 grostonluk arası gemilerde 140 Euro’ya çıkıyor, 5-10 bin arası 210. Bu şekilde çıkıyor, 6 binin üstü 720 Euro. Bu ayakbastı parası. Bu tatlı kazancı MIP bırakmak istemiyor. Büyükşehir olarak bu işi denetim altına almak istiyorum. Komisyona çok teşekkür ediyorum. Konu enine boyuna tartışılmış ve bize destek verilmiş.

 

“DENİZLERİMİZİ KORUMAK İÇİN HER TÜRLÜ DENETİMİ, TEDBİRİ ALACAĞIZ”

Bakanlıkla yazışmalarımızı yaptıklarını kaydeden Seçer, “Bakanlık olumlu yaklaşıyor. Yere ihtiyacımız var. MIP yok diyor. Gümrüklü sahada olması gerektiği için sıkıntı yaşıyoruz ama bir çözümünü bulacağız. Biz üstlenmek istiyoruz. Koordinatlarımız da genişletip denizlerimizi korumak için her türlü denetimi, tedbiri alacağız. Mersin Limanına yılda 5 bin gemi geliyor bunun 3 binin atıkları geri alınabiliyor. Biz hepsini denetime almak istiyoruz.  Yapılan konuşmaların ardından teklif oy birliği ile kabul edildi.


Etiket: mersin, mip, liman, ateşpüskürdü, seçer, vahap, gemiatıkları


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA