Mersin Tabip Odası meslektaşlarını anıyor

Tarih: 16 Eylül 2020 Çarşamba 18:40

Mersin Tabip Odası, COVİD-19 pandemisinde yitirdikleri sağlık çalışanlarını #YönetemiyorsunuzTükeniyoruz şiarı ile anıyor. Türkiye’de bugüne değin resmi rakamlarla 7 bin’i aşkın insan, 91 sağlık çalışanı ve 39 hekimin COVİD-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini dile getiren Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, bütün partileri COVID-19 salgını konusunda işbirliği ve koordinasyon sağlamak üzere bir araya gelmeleri için çağrıda bulundu.

Haber-Uğur Özgür

Mersin Tabip Odası, COVİD-19 pandemisinde kaybettikleri meslektaşları anısına #YönetemiyorsunuzTükeniyoruz sloganıyla basın açıklaması yaptı. Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelen Mersin Tabip Odası üyeleri, COVİD-19 pandemisinde yitirdikleri sağlık çalışanlarını andı. Tabip Odası Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Başkan Mehmet Antmen, dünyanın ve Türkiye’nin altı ay önce ilan edilen COVID-19 pandemisi ile mücadele ettiğini dile getirdi. Türkiye’de bugüne değin resmi rakamlarla 7 bin’i aşkın insan, 91 sağlık çalışanı ve 39 hekimin COVİD-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini dile getiren Antmen, “TTB olarak yaptığımız araştırmalarda bugüne değin açıklanan vaka ve ölüm sayılarının doğru olmadığını ve ülkemizde bir pandemiden ziyade bir algının yönetildiğini ve pandeminin yönetilememesi nedeniyle sağlık çalışanlarının tükendiği ve öldüğü gerçeği ile karşı karşıyayız. Bu nedenle 14-18 Eylül haftasını, ölen sağlık çalışanları anısına siyah kurdelelerimizi takarak, bugün basın açıklaması yaparak, 17 Eylül Perşembe günü, saat 12.30’da tüm işyerlerimizde bir dakikalık saygı duruşu yaparak geçireceğiz, meslektaşlarımızı #YönetemiyorsunuzTükeniyoruz şiarı ile anacağız” dedi.

“SALGIN SÜRECİ KOORDİNELİ BİR ANLAYIŞLA YÖNETİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanlara tarihsel sorumluluklarını yılmadan, her gün hatırlatmaya devam edeceklerini söyleyen Antmen, “Sadece hekimler ve sağlık çalışanları değil, babalarımız, annelerimiz, kardeşlerimiz ölüyor. Daha çok olduğunu bildiğimiz ama resmi olarak açıklanan rakamlarla dahi her gün 60’dan fazla yurttaşımız, önlenebilir bir hastalık olan COVID-19’dan hayatını kaybediyor. COVID-19 Salgın sürecinin bilimsel yöntem, şeffaf veri ve ilgili tüm kesimlerin katılımı ile etkin ve koordineli bir anlayışla yönetilmesini istiyoruz. COVID-19 salgın sürecinin bugüne kadarki yönetiliş biçimini yetersiz ve kaygı verici buluyoruz.  Ülkeyi yöneten yetkili kişi ve kurumlardan salgın tedbirleri, salgın bütçesi, salgın koordinasyonu, salgın planlaması konusunda acil, kapsayıcı ve inandırıcı program açıklamalarını bekliyoruz. Ülkenin en önemli ve gerçek gündeminin COVID-19 salgını olduğunun kabul edilmesini ve ülkeyi yönetenler başta olmak üzere tüm kişi ve kurumların bu gerçekliğe uygun tutum almasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“HİÇBİR SALGIN VATANDAŞLARIN BİREYSEL ÇABALARIYLA ÖNLENEMEZ”

TBMM’nin açılmasını beklemeden bütün partileri COVID-19 salgını konusunda işbirliği ve koordinasyon sağlamak üzere bir araya gelmeleri için çağrıda bulunan Antmen, “TTB olarak uzmanlık dernekleri ile birlikte COVID izleme heyetimizin birikimini ve önerilerimizi paylaşabileceğimiz bir zeminin oluşmasını, ülkeyi yöneten hükümetin bu konuda çağrıcı olmasını istiyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın başta TTB olmak üzere bütün sağlık meslek odaları, sağlık sendika ve dernekleri ile birlikte ‘COVID-19 işbirliği ve ortak çalışma meclisi’ oluşturmasını talep ediyoruz. Hiçbir salgın vatandaşların bireysel çabalarıyla önlenemez. Bireysel tedbirler merkezi ve kapsamlı bir irade ve güven verici kararlarla birlikte uygulandığında anlamlı olur. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı, il Hıfzıssıhha kurullarını işlevli kılmalı, başta Belediyeler ve kent konseyleri olmak üzere işçi-memur sendikaları, hemşeri – köy derneklerinden, kültür sanat dernek ve vakıflarına kadar bütün demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını sürece katmalıdır. Hekimler ve bütün sağlık çalışanlarının ölüm – kalım savaşına dönüşen COVID-19 mücadelesinde yalnız bırakılmayacaklarını, korunacaklarını, bu insanüstü çabaların farkında olunduğunu gösterecek; maddi ve manevi olarak destekleyecek, hastalanan ve vefat eden arkadaşlarımızın ‘meslek hastalığı’ tanımını kabul edecek Sağlık Bakanlığı ve hükümet tutumu istiyoruz” diye konuştu.

“KAMUSAL BİR SAĞLIK PROGRAMI HAYATA GEÇİRİLMELİDİR”

Şehir hastanelerinin COVID-19 salgını ile insanı değil sermayeyi ve karı öncelediğinin görüldüğünü iddia eden Antmen, “Sağlıkta dönüşüm programı yarattığı tüm sonuçları ile birlikte iptal edilmeli, salgın biliminin öngördüğü üzere kamusal bir sağlık programı hayata geçirilmelidir. Koruyucu Sağlık Hizmetlerinin öncelenmesi,  geçmişte kalmış bir nostalji değil, bugünün ve geleceğin sağlık perspektifidir. İlk adım olarak birinci basamak sağlık hizmetlerinin kamusal bir bakışla yeniden düzenlenmesini, Aile Sağlığı Merkezleri’nin varlığı ve çalışanları ile birlikte kamu sağlık merkezi olarak tanımlanmasını ve acil olarak tüm ASM binalarının kamu eli ile temini ve onarımı ile ek sağlık personeli ataması yapılmasını istiyoruz. Salgının yaygınlaştığı ve uzun süreceğinin yadsınamaz hale geldiği bir dönemde hekimler ve sağlık çalışanlarının çalışma sürelerinin 6 saate indirilmesini, dinlenme yer ve zamanlarının pandemi göz önünde bulundurularak yapılandırılmasını ve yeterli sayıda kişisel koruyucu ekipman sağlanmasını, bu hususta hiçbir aksama yaşanmamasının sağlanmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

“BU SÜREÇTE HERHANGİ BİR BAŞARIDAN SÖZ EDİLEMEZ”

Çalışma yaşamı, ulaşım, eğitim başta olmak üzere toplu bulunma ortamlarına dair insan yaşamını önceleyen, insan emeğinin değerini koruyan yasal ve idari düzenlemelerin hak kaybı yaratmadan ve en dezavantajlı, yoksul kesimleri, emekçileri gözeterek ivedilikle yapılmasını beklediklerini kaydeden Antmen, sözlerini şöyle bitirdi: “Bu adımları atmayanların, COVID-19 salgını ile mücadeleyi gerçekler üzerinden, olağandışı durum tanımıyla ve bir seferberlik ruhuyla karşılamayanların; suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanların tarihsel sorumluluğunu her gün ama her gün hatırlatacağımızı buradan ilan ediyoruz. COVID-19 salgını mücadelesinde başarı; akıl ve bilim esas alınarak, gerçekleri konuşarak, filyasyon ve test süreçlerini çok iyi yöneterek, tedavi ortamını iyileştirip, sağlık çalışanlarını motive ederek sağlanır. Salgının yaygınlaştığı, 8 günde 8 hekimin hayatını kaybettiği, herkesin kendisi ve bütün yakınları için sürekli tedirgin olduğu bir süreçte herhangi bir başarıdan söz edilemez.”

 


Etiket: tabip, odası, mersin


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA