Kızıltan, Mersin’in röntgenini çekti!

Tarih: 17 Eylül 2020 Perşembe 19:17

Mersin’de devam eden ve bitmemiş projelere dikkat çeken Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin’in adeta röntgenini çekti. Çukurova Bölgesel Havalimanı başta olmak üzere, Çeşmeli-Taşucu Otoban Projesi, Tarsus-Kazanlı Turizm Bölgesi, Kıyı Kenar Çizgisi ve Kıyı Planı, Balıkçı Barınağı, SEKA Limanı, Taşucu Limanı, Pamukluk Barajının bir an önce bitirilmesi, Sahil Yolunun rehabilitasyonu, OSB otoban bağlantısı ve kent merkezi rehabilitasyonu gibi konuların da takipçisi olacaklarını söyledi.

Haber-Gencay OLCAN

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, MTSO yönetim kurulu üyeleri ile birlikte online düzenlenen toplantıda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıda gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Kızıltan, Mersin’de devam eden ve bitmemiş projelere dikkat çekerek Mersin’in adeta röntgenini çekti. Konuşmasına korona virüs uyarısıyla başlayan Kızıltan, “Türkiye’de ilk görüldüğü Mart ayından itibaren herkesin kurallara titizlikle uyduğunu ancak yeni normalleşmeyle birlikte halkın tedbirlere uymayı bıraktığına vurgu yaptı. Şu anda virüsün son derece yaygınlaştığını sözlerine ekleyen Kızıltan, “Virüs şimdi en yakınlarımıza kadar geldi, kaybettiklerimiz oldu. Çember daraldı. Ama hala toplumda önemsemem gibi bir durum var. Bu da beni tedirgin ediyor. Ne olur kurallara uyun. Üç tane çok basit kural var; maske, mesafe ve hijyen. Bu üç kurala uyduğumuz takdirde büyük oranda biz bu virüsü bertaraf edebiliriz el birliğiyle” dedi.

 

“BİRİNCİ SIRADA ÇUKUROVA BÖLGESEL HAVALİMANI GELİYOR”

Kentte devam eden ve bitmemiş projelere dikkat çeken Kızıltan, “MTSO, Mersin Deniz Ticaret Odası ve Mersin Ticaret Borsası başkanları olarak bir araya gelerek, Mersin’in yatırımlardaki öncelikleriyle ilgili bir toplantı yaptık. Bu toplantıda Mersin’de yürütülmekte olan ve planlanan bazı yatırımların öncelikli olarak bir sıralamasını yaptık. Tabii ki de birinci sırada Çukurova Bölgesel Havalimanı geliyor. Mersin’de birçok oda, belediyeler, STK’lar ve iş insanları bir an önce havalimanının bitirilmesini bekliyor. Havalimanı ne kadar çabuk bitirilirse hem Mersin hem Adana çok büyük bir hareketliliğe kavuşacak. Her sektörde yatırımcı adeta Mersin’e hücum edecek” dedi.

 

“MERSİN’DE NE YAZIK Kİ, YER BULUNMASINDA SIKINTI ÇEKİLİYOR”

İkinci önemli yatırımın da Mersin’de yapılıp yapılmayacağı tartışmalarının yaşandığı Konteyner Limanı olduğuna işaret eden Kızıltan, bu yatırımı da öncelikli olarak takip ettiklerini kaydetti. Çeşmeli-Taşucu Otoban Projesinin de Mersin için ne kadar elzem olduğunun her geçen gün daha çok anlaşıldığını vurgulayan Kızıltan, önümüzdeki aylarda projenin ihalesinin yapılacağı bilgisini aldıklarını belirtti. Tahsisleri yapılan Tarsus-Kazanlı Turizm Bölgesi projesinin ise artık sürüncemede kalmaması gerektiğinin altını çizen Kızıltan, “Bir an önce yapılması gereken bir proje. Buradaki yatırımcılar da havalimanının yapılmasını bekliyor. Beşinci sırada Lojistik Merkezi yer alıyor. Mersin, dünya çapında büyük bir lojistik kenti. Çukurova Bölgesel Havalimanı da bittiğinde lojistik alanında hem kadara hem havada hem de suda çeşitliliğimiz artmış olacak. Bunun için de çok büyük, dünya çapında bir lojistik merkezi yapılması gerekiyor. Bunun için de yer bulunması gerekiyor. Mersin’de ne yazık ki, yer bulunmasında sıkıntı çekiliyor. Hazine arazilerinin envanterinin çıkarılması üzerinde çalışıyoruz. İlgisiz kişi ve kurumlara verilmiş hazine arazilerinin seri şekilde boşaltılıp, Mersin’deki ihtiyaç arz eden yatırımlara tahsis edilmesi konusunda da çalışmalarımız var” diye konuştu. Kızıltan, toplantıda ayrıca, yeni sanayi siteleri yapılması, tarım-gıda sektörüne teşviklerde pozitif ayrımcılık yapılması, polipropilen tesisi kurulması projesinin, konteyner limanı projesine olumsuz etkilerinin giderilmesi, Kıyı Kenar Çizgisi ve Kıyı Planı, Balıkçı Barınağı, SEKA Limanı, Taşucu Limanı, Pamukluk Barajının bir an bitirilmesi, Sahil Yolunun rehabilitasyonu, OSB otoban bağlantısı ve kent merkezi rehabilitasyonu gibi konuların da takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.

 

“KÖY NÜFUSU NEREDEYSE BİTME NOKTASINA GELDİ”
Sadiye Atlılar Köyünde gerçekleştirecekleri proje hakkında konuşan MTSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Cem Bucuge, bundan 20 sene önce köylerde yaşayan nüfusun, Türkiye nüfusunun yüzde 70’ini oluşturduğunu söyleyerek, “Yüzde 30’u ise şehirlerde yaşıyordu. Bunun terse çevrilmesi hedeflenmişti ama bu hedef biraz fazla frene basmadan gitti. Köy nüfusu neredeyse bitme noktasına geldi. Bunlar beraberinde köylerdeki okulların kapanmasına, taşımalı eğitimlere doğru geçilmesine neden oldu. Bu da eğitimde belirli sıkıntılar yaşanmasına neden oldu. Asıl sıkıntı oradaki sosyal yaşantının çökmesiydi. Sosyal yaşantı çökünce oralarda yapılan yatırıma işçi bulunamaz hale gelmeye başladı. Yani buna aslında dezavantajlı bölgeler dediğimizde, Mersin için düşündüğümüzde 650 rakımın üstündeki tarım alanları diye düşünüldü. Bununla ilgili biz Cumhuriyetin ilk kurulduğu dönemlerdeki köy enstitülerinin ne yaptığına baktık ve inceledik. Köy enstitüleri öncelikle oradaki sosyal yaşantının yukarı çekilmesiyle başladığını tespit ettik. Aslında Gazi Mustafa Kemal Atatürk bunu en başından çözmüştü. Biz de buranın sosyal yaşantısını nasıl artırabiliriz diye düşününce öncelikle oradaki bir orman alanının kullanım hakkının köye kiralanmasıyla ilgili girişimde bulunduk. Orman Bölge Müdürlüğünden 22 dönümlük bir araziyi kullanım hakkını aldık, son imza aşamasında. Burada 22 dönümlük arazi içerisinde bir futbol sahası, spor tesisi ve köyün ürettiği ürünler için büyük TIR’ların yükleme platformunun olduğu bir alan. Buranın hukuksal olarak son imza aşamasında. Çeşitli kurullardan bunun geçmesi gerekiyor. 14 tane resmi kurumdan geçmesi gerekiyor. 13 tanesi imzaladı. Son imzadayız. O da imzalanıyor” dedi.

 

“KALKINMA KÖYDEN BAŞLIYOR”

Beraberinde köyün içinde terk edilmiş bir köy okulunun varlığından söz eden Bucuge, “Bu köy okulunun kullanım hakkı hali hazırda Milli Eğitim Bakanlığında ve Milli Eğitim İl Müdürlüğünde. Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile yaptığımız görüşmede sağ olsun İl Müdürümüz Adem Koca beyefendi, buranın kullanım hakkını MTSO’ya ve Atlılar Köyü muhtarlığı ortaklığında bize verdi. Okul atıl durumda. 20 seneden beri kullanılmıyor. Biz okulun çatısını toparlayıp akmaz hale getirip, köylü kadınlarımızın ve köylü gençlerimizin eğitimler almasını sağlayacağız. Büyükşehir belediyesinin çeşitli daireleriyle ortak temasımız var. Tarım İl Müdürlüğü ile görüşmelerimize çok olumlu baktılar. Burada kooperatifçilik ile başlayacağız. Arkasına konservecilik ile devam edeceğiz. Onun arkasına anne çocuk sağlığı ve hijyene varana kadar sosyal projeler arkasından gelecek. Bunun için bir mekana ihtiyacımız vardı. Okulun kullanım alanını aldık. Oranın tadilatı ile ilgili de gerekli çalışmalar başladı. Kış olmadan bitireceğiz. Önümüzdeki bahardan itibaren Sadiye Atlılar Köyünde sosyal projeyle beraber ekonomik projeyi de hayata geçirmiş olacağız. Bu benim için önemli bir projeydi. Kalkınma köyden başlıyor. Cumhuriyette de bu böyle başladı. İnşallah atlılar köyünü bir örnek proje yapıp kopyalayıp yapıştırarak Mersin’deki tüm dezavantajlı köylere bu uygulamayı yayarız” ifadelerini kullandı.

 

 


Etiket: Mersin, mersinhaber, mersingündem, akdeniz, mezitli, toroslar, tarsus, erdemli, anamur, silifke


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA