MMO’dan MEܒye kişiye özel kadro tepkisi!

Tarih: 21 Eylül 2020 Pazartesi 16:49

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Makina Mühendisliği Bölümü’nde son dönemlerde açılan kadrolara Makina Mühendislerinin başvuru yapmasının engellendiği bir ortam oluştuğunu iddia eden Makina Mühendisleri Odası (MMO) Mersin Şube Başkanı İbrahim Yücesoy, “Yıllardır akademik kadro açılması için bekletilen akademisyenler varken, makina mühendisliği bölümü ile alakası olmayan, akademik yeterliliğin dikkate alınmadığı kişiye özel nitelikte kadrolar açılmaktadır” diyerek tepki gösterdi.

Haber-VİDEO/Gencay OLCAN

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Makina Mühendisleri Odası (MMO) Mersin Şube Başkanı İbrahim Yücesoy, yeni eğitim-öğretim yılı hakkında MMO Binası önünde basın açıklaması yaptı. Kaliteli bir mühendislik eğitimi almanın YKS sınavını geçerek seçtiği bölüme yerleşen her gencin hakkı olduğunu söyleyen Yücesoy, “Bu ülkemizin kalkınmasının en önemli şartıdır. Öncelikle Odamızın kapsadığı Makina, Endüstri, İşletme, Uçak, Havacılık ve Uzay, Mekatronik, Enerji Sistemleri, Otomotiv, İmalat, Sanayi ve diğer mühendislik bölümlerini kazanan gençlerimizi kutluyoruz ve başarılar diliyoruz. Eğitim-öğretim; temel bilimlerden başlanarak teknik bilginin üretime kadar uzandığı bir süreci kapsamaktadır. Özgür düşüncenin hakim olması gereken akademik ortamlarda, çeşitli tartışma ve üretim süreçlerinden geçerek üretilen bilginin, toplumsal ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılmasına hizmet etmelidir” dedi.

 

“EĞİTİMDEKİ SORUNLARIN EN AĞIR BİÇİMLERİNİN YAŞANDIĞI ALANLARDAN BİRİ ÜNİVERSİTELERDİR”

Sınavlarda başarı gösteren meslektaş adaylarının üniversite yerleştirme sınavlarından sonra da yoğun günler beklediğini söyleyen Yücesoy, “Meslektaşlarımızı ve kamuoyunu bazı konularda bilgilendirmek istiyoruz. Günümüzde eğitimdeki sorunların en ağır biçimlerinin yaşandığı alanlardan biri üniversitelerdir. Üniversitelerde eğitime ayrılan kaynak yetersizliği, öğrenim ve barınma koşulları gibi ciddi ve yerleşik hale gelmiş sorunlar bulunmaktadır. Teori-pratik uyuşmazlığı, öğretim elemanı eksikliği, laboratuvarların olmayışı, deneysel malzeme eksikliği, bilimsel çalışmaların geri plana atılması vb. bir dizi olgu üniversitelerdeki mevcut eğitim-öğretimi tartışılır hale getirmiştir. Her ilde bir üniversite, her ilçede bir meslek yüksekokulu yaklaşımı ile akademik kadrolar ve fiziksel koşulların yeterli olup olmadığı umursanmadan açılan üniversite/fakülte/bölümler ile yükseköğretimin niteliğinde ciddi düşüşler olmuştur. Ülkemizde üniversitelere ayrılan toplam kamu kaynağı artmadığına göre, yeni açılan üniversitelere ayrılan kaynaklar, ülkenin köklü üniversitelerinden eksiltilmektedir” ifadelerini kullandı.

 

“BUGÜN ÜLKEMİZ GENÇLERİNİN EN BÜYÜK SORUNU GELECEKSİZLİKTİR”

Yücesoy, sözlerine şöyle devam etti: “Planlı bir istihdam politikasının bulunmadığı, sanayisizleşme ve fason üretimin günden güne etkisini daha fazla gösterdiği ülkemizde üniversitelerden mezun olan yüz binlerce genç ya işsizlikle karşı karşıya kalmış ya da meslekleri ile ilgisiz işlerde çalışmak zorunda bırakılmıştır. Mühendislik bölüm ve fakültelerinin gerçek bir gereksinime dayanmayan aşırı artışı işsiz mühendis sayısını artırmakta, çok düşük ücretler, güvencesiz çalışma ve meslek dışı alanlarda çalışmayı yaygınlaştırmaktadır. Bugün ülkemiz gençlerinin en büyük sorunu geleceksizliktir. Yine bu dönemde liyakat tamamıyla ortadan kalkmış, yıllardır akademik kadro açılması için bekletilen akademisyenler varken, makina mühendisliği bölümü ile alakası olmayan, akademik yeterliliğin dikkate alınmadığı kişiye özel nitelikte kadrolar açılmaktadır. Örneğin Mersin Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü'nde son dönemlerde açılan kadrolara Makina Mühendislerinin başvuru yapmasının dahi engellendiği bir ortam oluşmuştur. Makina Mühendisliği Bölümüne mekanik anabilim dalına açılan kadrolara Makina Mühendisleri yerine Biyosistem Mühendisliği, Tarım Makinaları ve Tarımsal Mekanizasyon gibi ziraat konularında çalışmış olan kişilerin başvurması istenmiştir. Neticede; Makina Mühendisliğinin Mekanik ve Enerji anabilim dallarının yönetimi, ziraat fakültesi mezunlarına teslim edilmiştir.”

 

“MİLLİ ÜRETİMİN ÖNEMİ BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKMIŞTIR”

Mesleğini halkın refahı ve mutluluğu için icra eden mühendisler olarak bu olumsuzluklara kayıtsız kalamadıklarını söyleyen Yücesoy, “Dünyada ve ülkemizde küresel salgının yaşandığı bugünlerde yerli ve milli üretimin önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bundan dolayı mezun olacak olan meslektaşlarımızın donanımlı ve liyakat sahibi birer mühendis olabilmeleri için mesleklerine yönelik konusunda uzman akademisyenlerden kaliteli bir eğitim almaları bir zorunluluktur. Kaliteli bir mühendislik eğitimi almak, YKS sınavını geçerek seçtiği bölüme yerleşen her gencimizin hakkıdır ve bu ülkemizin kalkınmasının en önemli şartıdır. Mevcut olumsuz koşullarda mühendislik öğretimine başlayan meslektaş adaylarımızın mesleki eğitimlerine katkı sunmak için Odamızın bütün olanaklarıyla yardımcı olacağını belirtir, daimi başarılar dileriz” ifadelerini kullandı.

 


Etiket: mersin, meü, özelkadro, mmo, ibrahimyücesoy, makinamühendisleri


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA