Antmen: “Sağlıkta şiddetin sorumlusu iktidardır”

Tarih: 22 Eylül 2020 Salı 17:46

Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hayatını kaybeden bir kişinin yakınlarının, acil servisi basarak sağlık çalışanlarına saldırmasını kınayan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, sağlıkta şiddetin birinci derecede sorumlusunun iktidar olduğunu savundu.

Haber-Gencay OLCAN

Ankara’nın Keçiören ilçesinde bir berberde çıkan silahlı kavgada ağır yaralanan ve hastanede hayatını kaybeden bir kişinin yakınları, acil servisi basarak sağlık çalışanlarına saldırmak istedi. Olay, Keçiören ilçesinde bir berberde meydana geldi. Tartıştığı E.K. tarafından silahla vurularak ağır yaralanan A.Ö., olay yerine gelen sağlık ekiplerinin yaptığı ilk müdahalenin ardından Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Ağır yaralı olarak acil servise alınan A.Ö., yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybederken, durumu öğrenen yakınları ise hastaneye gelerek sağlık çalışanlarına zor anlar yaşattı. Bir sağlık çalışanı tarafından çekilen görüntülerde, meslektaşlarının A.Ö.’nün yakınları tarafından saldırıya uğramamak için kendilerini bir bölüme kapatarak sedye ile korumaya çalıştığı görüldü.

“HALK DOKTOR DÖVMEK İÇİN HASTANELERE GİDİYOR”

Olay sonrası gazetecilere konuşan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, yaşanan sağlıkta şiddet skandalının ne ilk ne de son olacağını söyledi. Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın, kamusal sağlık hizmetlerinin tasfiyesi ve sağlık hizmetlerinin özelleştirilmesi ve piyasaya açılması olduğunu savunan Antmen, “Bu nedenle hükümetin kamusal hizmetin ne kadar kötü bir şey olduğunu savunması, kamuda çalışan hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının ne kadar kötü olduğunu iddia etmesi gerekir ki bunu da zaten yapıyorlar; ‘Doktor iğne yapmasını bilmez.... Doktorun eli vatandaşın cebinde.... Hastanelerde çalışmıyorlar, avantadan maaş alıyorlar...’ gibi halkın sağlık çalışanlarına öfkesini yöneltmeye çalışıyorlar. Bunun üstüne çökertilen kamu sağlık hizmetlerinin yarattığı sıkıntılar da eklenince halk doktor dövmek için hastanelere gidiyor. Meseleye bu şekilde bakılmadığı sürece tüm kabahati halkta bulursunuz ve hekimlerle hastalar karşı karşıya gelirler. Oysa sağlıkta şiddetin birinci derecede sorumlusu iktidardır”  dedi.

“TUTUKLU YARGILANMALARININ DAHA CAYDIRICI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Antmen, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Sağlıkta şiddetin önlenmesinin en etkin yolu sağlıkta dönüşüm programına son verilmesidir. Kamusal hizmetlere ağırlık verilmesi, sağlık bütçesinin arttırılması, sağlık hizmetlerindeki personel açığının tamamlanması, sağlık alt yapısının güçlendirilmesi sağlıkta şiddetin sonlanması için çok önemli adımlardır. Bunların yanı sıra iktidarın sağlık çalışanlarına yönelik söylemlerinin sonlanması, halkın bu konuda eğitimini sağlayacak kamusal spotların yayınlanması ve sağlık çalışanlarına yönelik iletişim eğitiminin zorunlu kılınması da gereklidir. Tüm bunların sağlanması sağlıkta şiddeti azaltır ama bitirmez.  Bu önlemlere rağmen yine de şiddete eğilimli olanların cezalandırılmasını sağlayacak hukuki bir yaptırım gerekmektedir. Şu an bu suçu isleyenlerin tutuklanması dahi hakimin inisiyatifindedir. Oysa biz gerek sözel gerekse fiziksel saldırı yapanların tutuklu yargılanmalarının daha caydırıcı olacağını düşünüyoruz. Tüm bu anlatılanlardan çıkan tek bir sonuç var; Sağlıkta şiddetin durması için iktidarın bunu istemesi ve buna yönelik önlem ve yaptırımları yaşama geçirmesi gerekir. Pandeminin tüm hızıyla sürdüğü bir dönemde TTB'ye saldırmayı tercih eden bir iktidarın da bunu başarması mümkün değildir.”


Etiket: antmen, sağlık, çalışanları


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA