“Bakanlık, yeni eğitim öğretim yılına hazırlıksız başlangıç yaptı”

Tarih: 24 Eylül 2020 Perşembe 18:20

Milli Eğitim Bakanlığının yeni eğitim öğretim yılına hazırlıksız başlangıç yaptığını savunan Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, “Tek başına EBA TV ve EBA Portalı’nı kullanmak yetersiz. Zaten şu dönemde de tedbirlerin alınmamasının sıkıntılarını yaşadık. Bir de Bakan Selçuk’un çökme sonrası yaptığı ‘siber saldırı’ açıklaması var. Bakın siz sanal ortamda bir iş yapıyorsanız eğer hem saldırılara karşı hem de kapasiteyi ona ayarlamanız gerekirdi. EBA’ya girecek kişi sayısı belli. ‘Onları biz beklemiyorduk’ demek gerçekten bu işte yeteri kadar hazırlık yapılmadığının göstergesidir” dedi.

Haber-Gencay OLCAN

Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, geçtiğimiz günlerde çöken EBA sistemi ve yeni eğitim öğretim yılı hakkında gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. EBA sisteminin oldukça eski bir sistem olduğunu söyleyen Sümbül, “Pandemi döneminde halk arasında duyulmaya başlandı. Biz eğitimciler uzun yıllardır EBA’yı kullanıyoruz. Fatih Projesi ile birlikte çok büyük paralar yatırılarak, okullara akıllı tahtalar ve bununla bağlantılı olarak EBA Portalı ile birlikte hem eğitimcilerin hem de öğrenciler kendi aralarında kullanabileceği bir imkan sunuldu. Uzaktan eğitimde kullanılması olumlu ama şöyle bir eksiği biz defalarca dile getirdik. Tek başına EBA TV ve EBA Portalı’nı kullanmak yetersiz. Zaten şu dönemde de tedbirlerin alınmamasının sıkıntılarını yaşadık. Bir de Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un çökme sonrası yaptığı ‘siber saldırı’ açıklaması var. Bakın siz sanal ortamda bir iş yapıyorsanız eğer hem saldırılara karşı hem de kapasiteyi ona ayarlamanız gerekirdi. EBA’ya girecek kişi sayısı belli. Onları biz beklemiyorduk demek gerçekten bu işte yeteri kadar hazırlık yapılmadığının göstergesidir. Ben şundan eminim ki; öğrencilerin tamamı giremedi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendi değerlendirmesi; öğrencilerin yüzde 51’i uzaktan eğitime ulaşamıyor. Yani ulaşabilenler yüzde 51’in altında. EBA bu şekilde çöktüyse bu ileriki dönemde EBA’ya ve Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı bu hazırlıklara dair çok ciddi bir kaygı uyandırıyor bizde. Bu bakımdan gerçekten bakanlığın daha öngörülü ve sendikaları, uzaktan eğitimdeki bilişim uzmanlarını, pedagogları, bilim insanlarını ve eğitimin bütün taraflarını bu işe dahil ederek bu konuda ortak akılla iş yapmalıdır. Yani ‘Ben yaptım oldu’ mantığıyla iş yapmak eksiklere yol açıyor ve her seferinde ‘Biz demiştik’ sözüyle cümleler kurmaya başlıyoruz ve bu bizi de rahatsız ediyor. Çünkü biz sadece eleştirmiyoruz. Aynı zamanda alternatif olarak neler yapılabileceğini de anlatmaya çalışıyoruz” dedi.

 

“ÖZELLİKLE KIRSAL KESİMLERDE EVİNDE TV OLMAYAN AİLELER VAR”

EBA’ya erişimde sıkıntılar olduğunu ama bir de EBA’ya hiç erişemeyenlerin olduğunu sözlerine ekleyen Sümbül, “Özellikle kırsal kesimlerde evinde TV, tablet, bilgisayar, internet olmadığı için ki akıllı telefon olsa bile düşünün her ailede birden fazla çocuğun okula gittiğini düşünürsek gerçekten durumun vahameti çok daha iyi ortaya çıkıyor. Mesela Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan eğitime ulaşamayan öğrenci sayısını 1,5 milyon diye belirtti. Sendikamız ise bu sayının 6 milyon civarında olduğunu açıkladı. Bakanlığın kendi rakamları bile baz alındığında gerçekten de bakanlığın hazırlık düzeyinin çok düşük olduğunu, yeteri kadar hazırlanmadığını kanıtlar” ifadelerini kullandı.

 

“KAMU ÇALIŞANLARI ARASINDA EN DÜŞÜK MAAŞI ALAN ÖĞRETMENLERDİR”

Bir de işin eğitimci boyutunun olduğunu kaydeden Sümbül, “Basına daha çok yansıyan EBA’nın çökmesidir ama arkadaşlarımıza ders atanması ve onların canlı dersi verebilmesi, okula çağırılma günleri gibi sorunlar yaşıyoruz. Biz bu haftayı ilçelerimizle, üniversite temsilcilerimizle toplantılar yaparak bitirdik. O kadar ciddi kaygılar taşıyorlar ki ek derse ve maaşa dair kaygıları da var. Bu konuda da Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklaması var. Sanki Milli Eğitim Bakanlığının bütçesi maaşlara gidiyor. Bunun sorumlusu öğretmenlermiş gibi gösteriliyor. Kamu çalışanları arasında en düşük maaşı alan öğretmenlerdir. Mesela dün ek dersler ile ilgili bir genelge yayınlandı. Hemen akşamüzeri onu düzelten bir genelge yayınlandı. Böyle şey olmaz. Bu işleri biraz daha planlayarak; tarafları ile ortak akıl üzerinden yaparak ve öğrenci velilerini de düşünerek hareket etmek gerek. Böyle olmazsa bu sorunları daha çok yaşarız” ifadelerini kullandı.

 

“BİZ EĞİTİM EMEKÇİLERİ OLARAK EĞİTİM YÜZ YÜZE OLMALIDIR DİYORUZ”

Tablet, TV ve bilgisayarların yaşamın en önemli araçları haline geldiğini belirten Sümbül, “Burada şunu söylemek gerek. Farklı medya ortamlarında uzaktan eğitimi ön plana çıkaran, öğretmen olmadan bu işler olur gibi mantık da tartışılmaya başlandı. Uzaktan eğitimle de bu iş olur diyen bir mantık var. Öncelikle şunu söyleyelim. Biz eğitim emekçileri olarak eğitim yüz yüze olmalıdır diyoruz. Bunun olabilmesi için de 24 Ağustos’ta öğretmenler okula çağrıldığından beri söylüyoruz. Lütfen gerekli önlemleri alın. Önlem almadığınızda da bu Ekim ve Kasım aylarıyla birlikte zaten hem Mersin hem de Türkiye’de iyi bir noktaya doğru gitmiyor. Bunu en tepeden en aşağıya herkes konuşuyor. Okullar açıldığında ve yüz yüze eğitim bu aymazlıkla yapılmaya devam edildiğinde daha çok risk yaratacaktır. Maalesef son dönemlerde açıklanan vaka sayılarına baktığımızda özellikle virüsün genç kesime de bulaştığını ve kötü sonuçlar doğurduğunu gördük. Biz hiç kimse ölmesin, hastalanmasın istiyoruz fakat bir pandemi sürecinden geçiyoruz. Bu konuda özellikle çocukların bağışıklıkları daha düşük olduğu için iyi birer taşıyıcılardır. Kendileri hasta olmadıkları halde ailelerine bulaştırma riskleri var” şeklinde konuştu.

 

“MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI, YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIKSIZ BAŞLANGIÇ YAPTI”

Önceki dönemlerde okullar açılırken boya badana gibi hazırlıklar yapıldığına dikkat çeken Sümbül, “Arkadaşlarımız 24 Ağustos’ta okullara gittiğinde bırakın yeni bir hazırlığı eski hazırlıkların bile yapılmadığını gördüler. İdarecilerin de bu konuda ellerinde hiçbir veri olmadığına tanık oldular. Ve ürperdik. O günden sonra ortaya çıkan bulaşma sayılarını tüm Türkiye ile paylaşmaya başladık. Sendikamız Salgın Döneminde Eğitim 10 başlığıyla son rakamları açıkladı. Üzülerek bu listeleri yayınlayıp bu konuda bir duyarlılık yaratmaya çalıştık. Bu bizim görevimiz. Biz bu süreç içinde hem uzaktan eğitim hem de yüz yüze eğitime dair üniversitedeki, okullardaki ve milli eğitimdeki taraflarla ve sağlıkçılarla çalıştaylar yaptık. Bunun bakanlığın ve YÖK’ün yapması gerekiyordu ve bu sürece hazırlanmaları gerekiyordu. Milli Eğitim Bakanlığı, yeni eğitim öğretim yılına hazırlıksız başlangıç yaptı. Okullar birkaç gündür açık olduğu halde bazı okullarda temizlik malzemeleri stoku bitti. Bunun sürdürülebilirliği çok önemli. Bunu sağlamadığınızda daha çok sorun yaşanır” dedi.

 

“EĞİTİME AYRILAN BÜTÇEYİ EN AZINDAN PANDEMİ DÖNEMİNDE ARTIRIN”

Kamu emekçilerinin büyük bir çoğunluğunun okullardaki bütçenin yetersiz olduğunu ifade ettiğini savunan Sümbül, “Pandemi koşullarında mevcut bütçenin yatırımlara yetmediğini ve bütçeyle sadece öğretmen maaşının karşılandığını söylüyorlar. Okulların pandemi şartlarında bu bütçeyle işin üstesinden gelmesi mümkün değil. Bu konuda UNİCEF’in Eğitim Direktörlüğü, kendi sözleşmesini imzalayan ülkelere eğitim bütçesini artırın diye tavsiyelerde bulunuyorlar. Durum böyleyken velilerin servis problemi, öğrencilere tablet ve bilgisayar alma sıkıntısı yaşayanlar var. İnternet ücreti ve teknik malzemeler konusunda hem devletimizin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor hem de yerel yönetimler de elini taşın altına koyması gerek. Bizler bile sendika olarak öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin ihtiyacı olan tabletleri ve bilgisayarları karşılamaya çalışıyoruz. Devlet burada çok fazla bir sorumluluk altında. Lütfen eğitime ayrılan bütçeyi en azından pandemi döneminde artırın” diye konuştu.

 

SÜMBÜL’DEN BASIN EMEKÇİLERİNE TEŞEKKÜR

Son olarak basın emekçilerine teşekkür eden Sümbül, “Gerçekten basın bu konuda çok önemli bir görev üstleniyor. Biz biliyoruz ki birçok yanlış uygulama sizler ve bizler dile getirdikten sonra düzeliyor. Bu bir yanıyla üzücü ama sizler ve bizler açısından sevindiricidir. Çünkü sizler bir kamu görevi yapıyorsunuz. Bizler de kamusal sorumlulukla, kamu emekçilerinin omuzlarımıza yüklediği yükle her zaman hazır olduğumuzu belirtiyoruz” diye sözlerini bitirdi.


Etiket: mersin, eba, eğitimsen, mersin, şube, başkanı, mahmutsümbül


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA