Mersin’den KKTC’ye en az 100 bin kulaç atacak

Tarih: 1 Ekim 2020 Perşembe 18:03

Yenişehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek organizasyonla Milli Yüzücü Emre Seven, Mersin’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) kulaç atacak. 80 kilometre uzunluğundaki parkurun 30-40 saat arasına tamamlanması beklenirken, Emre Seven’in, ilk kulacı attıktan sonra herhangi bir kara parçasına veya tekne, feribot, gemi ve benzeri gibi bir deniz aracına temas edemeyeceği ve toplamda 100 binin üzerinde kulaç atacağı ifade edildi.

Haber-Gencay OLCAN

 

Kulacım Kadar Uzaktasın sloganıyla ilk kez düzenlenecek olan Mersin-Kıbrıs Solo Yüzme Geçişi’nin tanıtım ve bilgilendirme toplantısı yapıldı. Bir restoranda yapılan toplantıya Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Milli Yüzücü Emre Seven, yüzme geçişinin gözlemciliğini yapacak Channel Swimming Association (Manş Geçişi Organizasyonu)Başkanı ve İngiliz yüzücü Michael Read, Guinness Dünya Rekortmeni ve Emre Seven’in antrenörü Namık Ekin, Emre Seven’in antrenörü Kâmil Resa Alsaran, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Başkonsolosu Zeliha Mendeli ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hamit İzol, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı R. Kaya Tepe ile çok sayıda basın mensubu katıldı.

 

“BU KULAÇ BARIŞA ATILAN BİR KULAÇ OLACAKTIR”

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Kulacım Kadar Uzaktasın sloganıyla düzenleyeceğimiz Mersin - Kıbrıs Solo Yüzme Geçişi, organizasyonuyla karşınızdayız. Bu organizasyon hepimizi heyecanlandırmaktadır. Kıbrıs bize bir kulaç kadar yakındır. Bu kulaç barışa atılan bir kulaç olacaktır. Bildiğiniz gibi 1 Eylül 2019 tarihinde yani Dünya Barış Günü’nde ‘Barışa Kulaç At’ sloganıyla Aydıncık ilçesinden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Girne kentine kadar yüzen Hacette Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü’nden 8 sporcumuza sponsor olmuştuk. Yine bu yıl 10 sporcumuz ilk kulacı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Mersin’e doğru attılar ve Silifke’ye başarılı bir şekilde ulaştılar. Bu organizasyona da Yenişehir Belediyesi olarak destek verdik” dedi.

 

“HER KULACA DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Mersin ve KKTC arasında bir yüzme parkuru oluşturmak ve uluslararası yüzücüleri buraya çekmek gibi önemli bir hedeflerinin olduğunu kaydeden Başkan Özyiğit, “Bu hedefe ulaşmak için atılan her adıma ve her kulaca destek vermeye devam edeceğiz. Ancak yeni denememizin ayrı bir özelliği olacak: Daha önce yapılan geçişler birden çok yüzücü ile yapıldı. Yenişehir Belediyesi olarak düzenleyeceğimiz organizasyonla Sayın Emre Seven, tek başına solo ve kafessiz bir şekilde parkuru tamamlamayı hedefleyecek. Emre Bey yüzerken dünyaca ünlü yüzücü ve Manş Geçişi Organizasyonu Başkanı (Channel Swimming Association- CSA) Michael Read ve KKTC Yüzme Federasyonu’ndan hakemler kendisini takip edecek. Sayın Michael Read’in davetimiz üzerine buraya gelmesi bizleri onurlandırdı. Bu parkurun dünya kamuoyunda tanınması için de kendisinin teşriflerini çok değerli buluyoruz. Huzurlarınızda kendisine şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

 

“SPORUN FELSEFESİNDE DE BARIŞ, KARDEŞLİK VE SEVGİ VARDIR”

Milli yüzücü Emre Seven’in 2011 yılında Cebelitarık Boğazı'nı geçerek Avrupa kıtasından Afrika kıtasına yüzen ilk Türk olma unvanını elde ettiğini sözlerine ekleyen Özyiğit, “Aynı zamanda Manş Denizi'ni solo şekilde yüzerek tamamladı. Kendisi alanında çok iyi ve deneyimli bir yüzücü. Başaracağına yürekten inanıyoruz. Emre Seven’in bu parkuru tamamlaması ile Mersin’den KKTC’ye uzanan yeni bir yüzme parkuru tanımlanacak. Aynı zamanda solo ve kafessiz olarak hakemler eşliğinde yapılacak ilk geçiş olacak. Düzenleyeceğimiz bu organizasyon, inanıyoruz ki bölgemizde barışa katkı sunacak. Bu bölge uzun bir aradan sonra önemli bir sportif faaliyetle konuşulacak.  Yenişehir Belediyesi olarak sportif faaliyetlerin barışa katkı sunduğunun farkındayız. Nitekim sporun felsefesinde de barış, kardeşlik ve sevgi vardır” şeklinde konuştu.

 

“KAPALI SALONLARDAN KAFANIZI ÇIKARTIN”
Organizasyona destek veren ve katkı sunan Mersin Valiliği, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, KKTC Mersin Başkonsolosluğu, Mersin İl Emniyet Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı, Gümrük ve Liman Polisi ve Yenişehir Hastanesine teşekkür eden Özyiğit, “Devletimizin bu kurumları böyle uluslararası önemli bir organizasyona katkı sunarken, üzülerek belirtmek istiyorum ki talebimize rağmen Türkiye Yüzme Federasyonu hakem verme gereği bile duymadı. Buradan herkesin aklına herhalde şu soru gelir, ‘Türkiye Yüzme Federasyonu ne iş yapar?’ Eğer dünyada rekor olabilecek, bir organizasyona hakem vermiyorsanız. Nereye hakem vermeyi düşünüyorsunuz? Kapalı salonlardan kafanızı çıkartın. Bu tür organizasyonlara destek verin, öncü olun.  Biz isterdik ki Türkiye Yüzme Federasyonu tam yanımızda olsun, omuz omuza bu organizasyonu gerçekleştirelim. Umut ediyorum ki bu parkuru kalıcı hale getiririz. Yenişehir Belediyesi olarak düzenlediğimiz bu geçiş, hem ülkemiz hem de KKTC için önemli bir adımdır. Dünya genelinde birçok yüzme kuruluşu bu geçişi yakından takip ederken, Türkiye Yüzme Federasyonunun hakem dahi göndermemesini kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Buraya kadar geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum” diye sözlerini noktaladı.

 

“BU EMRE İÇİN ZORLU VE BÜYÜK BİR MÜCADELE OLACAK”

Yenişehir Belediyesi ve Emre Seven’in davetiyle Mersin’e gelen Channel Swimming Association (Manş Geçişi Organizasyonu)Başkanı ve İngiliz yüzücü Michael Read ise yaptığı konuşmada, “Emre’ye büyük bir destek verdiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Bu Emre için zorlu ve büyük bir mücadele olacak. Bu geçiş hem Emre, hem Sayın Başkan hem de Konsolosumuzun başkanlıklarında yapmış oldukları çok önemli bir organizasyon olacak. Temiz bir ruhla el ele verdiğiniz için sizlere çok teşekkür ederim” dedi.

 

“ASLINDA ALKIŞLANMASI GEREKEN BU”

Bir başarının ardından o başarıyı tebrik etmenin ve alkışlamanın çok basit ama o başarının kokusunu önceden alıp o başarıya yatırım yapmanın farklı bir meziyet ve farklı vizyon gerektirdiğini söyleyerek sözlerine başlayan Milli Yüzücü Emre Seven ise, “Ben Kasım ayının başında Kıbrıs’a yüzmek istediğimi sosyal medyadan paylaştım. 24 saat sonra Abdullah Özyiğit’in talimatıyla Yenişehir Belediyesinden bana ulaştılar. Aslında alkışlanması gereken bu. Bunu başaracağımıza inanıyorum onun için buradayım. Sayın Başkanıma bu hayalimi gerçeğe dönüştürdüğü için teşekkür ediyorum. Hayalime bir el uzanması gerekiyordu ki o el Sayın Abdullah Özyiğit’in eliydi. Ayrıca bu parkurun uluslararası anlamda tanınması için Michael beyi davet ettik, sadece bir mail attık ve geleceğini söyledi. Tüylerim diken diken oldu. Sizin de enerjinizi hissediyorum. Herkese çok teşekkür ediyorum, her şey kardeş ülkelerimiz için” diye konuştu.

 

“EMRE SEVEN’E CESARETİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Başkonsolosu Zeliha Mendeli ise “Bu anlamlı organizasyonda çok büyük emekleri geçen Sayın Belediye Başkanımız Abdullah Özyiğit’e ve diğer herkese gönülden teşekkür etmek isterim. Göreve geldiğimiz ilk günden beri Sayın Başkanımız KKTC’ye yönelik haksız ambargolara aşabilmek için her zaman yanımızda oldu. Burada bir ilki gerçekleştireceğiz inşallah bunu başaracağız. Deli yürek ve milli yüzücü Emre Seven’e cesaretinden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Yapılan konuşmaların ardından Seven'e teşekkür plaketi verildi.

 

TOPLAMDA 100 BİNİN ÜZERİNDE KULAÇ ATACAK

Yüzme geçişi, Dünya Açık Deniz Yüzme Birliği (WOWS) tarafından belirlenecek açık deniz yüzme kurullarına göre gerçekleştirilecek. 80 kilometre uzunluğundaki parkurun 30-40 saat arasına tamamlanması bekleniyor. Yüzüşü gerçekleştirecek Emre Seven, ilk kulacı attıktan sonra herhangi bir kara parçasına veya tekne, feribot, gemi ve benzeri gibi bir deniz aracına temas edemeyecek. Seven yüzme geçişinde toplamda 100 binin üzerinde kulaç atacak. WOWSA kurallarına göre gerçekleştirilecek ve solo, durmadan ve kafessiz olarak yapılan ilk geçiş olacak. Manş Geçişi Organizasyonu Başkanı Michael Read geçişi gözlemci olarak takip edecek. Seven yüzmeye Anamur'dan başlayacak.

 

EMRE SEVEN KİMDİR?
Maraton, açık su yüzme sporcusu ve Açık Su Milli Takım Antrenörü Emre Seven 1972 yılında İstanbul’da doğdu. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun oldu.  1 Haziran 2012 yılında Avrupa ile Afrika’yı ayıran, Atlas Okyanusu ve Akdeniz’i birleştiren 19,3 kilometre uzunluğundaki Cebelitarık Boğazı’nı geçen ilk Türk unvanını aldı. 2015 yılında 27 kilometrelik Çanakkale- Gökçeada parkurunu başarıyla tamamladı. 2017 yılında İngiltere ile Fransa'yı bağlayan 35 kilometre uzunluğundaki Manş Denizi'ni yüzerek geçti. 2002-2020 yılları arasında 6 bin 500 kilometrelik İstanbul Boğazı yüzme yarışlarına katıldı. 31 kilometre uzunluğundaki Kalamata –Koroni yüzme yarışlarına 4 kez, 6 kilometre uzunluğundaki Çanakkale Boğazı yüzme yarışlarına 5 kez ve 7 kilometre uzunluğundaki Meis – Kaş yüzme yarışlarına da 7 kez katıldı. Tüm yarışları başarıyla tamamladı. 1 Temmuz 2020 tarihinde 28 kilometre uzunluğundaki maratonda Bostancı’dan Armutlu’ya yüzdü.  Bilgi Üniversitesi yüzme havuzu sorumluluğu görevini yürütmektedir. 3. kademe yüzme antrenörü olan Emre Seven evli iki çocuk babasıdır.

 

 


Etiket: yenişehirbelediyesi, kktc, emreseven


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Çukurova Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. cukukovagazetesi.com © Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA